Jak zadbać o siebie i znaleźć na to czas? Minding Myself and Thrivers
Jak zadbać o samego siebie i osiągnąć stan relaksu? Jak osiągnąć wewnętrzny spokój i delektować się samotnością? Czym jest zdrowy egoizm i jak go praktykować?
Pośpiech, problemy życia codziennego i ich wpływ na nasze samopoczucie
W codziennej zawierusze, całym mnóstwie osobistych i zawodowych spraw do załatwienia często zapominasz o sobie? Żyjesz w ciągłym biegu? Sam się spieszysz, ale często poganiamy też innych – członków rodziny, współpracowników, podwładnych? Nie jesteś w tym odosobniony...
Brak czasu to powszechna bolączka. Działamy pod jego presją, aby wywiązać się ze wszystkich obowiązków. Nasz umysł jest nieustannie zajęty. Chcemy realizować się zawodowo, nie zaniedbując przy tym najbliższych. To sprawia, że często po prostu nie potrafimy zadbać o siebie. Zarządzanie własnym czasem staje się wyzwaniem, ale i palącą potrzebą.
Festina lente, czyli spiesz się powoli
Współcześnie za jedne z najistotniejszych źródeł stresu uznaje się pośpiech i ciągłą gonitwę myśli. Wysoki poziom stresu jest generowany przez nadmiar obowiązków i sytuacje wymagające nagłych decyzji. Nie bez przyczyny na stres są szczególnie narażeni menadżerowie zawodowi. Żyjemy szybko, trudno osiągnąć nam stan odprężenia i wewnętrzną równowagę (czasami jest to tak wielki problem, że trzeba skorzystać z psychoterapii). Rozprasza nas wiele bodźców, które budzą często niepokój i nie pozwalają w pełni się odprężyć. To wpływa negatywnie na jakość snu i nasze samopoczucie.
Co zatem możesz zrobić, aby poczuć się lepiej? Przede wszystkim, zgodnie z łacińską maksymą, spiesz się powoli. Nie rezygnuj z planowania, ale bądź uważna/uważny w wykonywaniu czynności. Jeśli jest taka potrzeba, zrób coś wolniej - unikniesz niepotrzebnych pomyłek i paradoksalnie, szybciej skończysz wykonywanie zadania.
Czas dla siebie i delektowanie się samotnością
Pamiętaj, że nikt tak nie zadba o Ciebie, jak Ty sama/sam. Czas bywa dziś deficytowym luksusem, ale ten luksus po prostu Ci się należy. Od tego zależy Twój dobrostan - Twoje zdrowie fizyczne i zdrowie emocjonalne.
Nie bój się czasami pobyć sama/sam. Samotne spędzanie czasu to nic złego. Każdy z nas potrzebuje wyciszenia i odpoczynku, bez osądzania, że nie zajmuje się dziećmi, rodzicami albo nie kończy projektu. Udana relaksacja to źródło dobrego samopoczucia, większej wydajności w pracy i w domu.
Pamiętaj, to Ty określasz Swoje priorytety życiowe i dobrze byłoby, gdyby znalazły się wśród nich balans oraz równowaga emocjonalna.
Dlaczego dbanie o siebie jest tak ważne?
Jeśli umiesz dbać o siebie, to znaczy że rozpoznajesz własne potrzeby i umiejętnie zarządzasz własnym czasem. Potrafisz wygospodarować go zarówno na hobby, jak i niezbędne badania profilaktyczne. Jesteś asertywna/asertywny w domu i w miejscu pracy - nie migasz się od wykonywania obowiązków, ale wiesz, że ich nadmiar negatywnie wpływa na całokształt twojego życia.
Taka postawa, tylko z pozoru egoistyczna, a w swej istocie odpowiedzialna, sprawia, że lepiej funkcjonujesz w domu i w pracy. Jesteś zdrowszy, lepiej sypiasz, masz czas na samorozwój.
Dobre praktyki - co możesz zrobić dla siebie? Poradnik dla początkujących
Jeśli dopiero zaczynasz dbać o siebie, praktykować zdrowy egoizm, pamiętaj: Nie od razu Rzym zbudowano! Skup się na małych krokach, a wkrótce możesz spodziewać się pozytywnych efektów.
Znajdź czas dla siebie i konsekwentnie z niego korzystaj.
Wygospodaruj codziennie choć pół godziny tylko dla siebie. Możesz przeznaczyć go na czytanie (pomyśl o tej książce, którą kupiłeś sobie dwa miesiące temu, a ona nietknięta stoi na półce), pielęgnację urody, praktykowanie jogi, itp. Ten czas to skupienie uwagi tylko na sobie. Dopilnuj, aby nikt Ci nie przeszkadzał. Wyłącz telefon i delektuj się tą samotnością :-) Zobaczysz, że potem chętniej wrócisz do obowiązków.
Wysypiaj się - efektywny wypoczynek w nocy to lepsza koncentracja w dzień.
Twoje ciało potrzebuje regeneracji, a najlepiej regeneruje się podczas snu - najintensywniej w fazie REM (Rapide Eyes Movement). Nie możesz wyspać się na zapas i nie możesz bezkarnie zarywać nocy w nadziei, że odeśpisz w weekend. To tak nie działa. Wprowadź do swojego życia pozytywną "rutynę senną" - kładź się o jednakowej porze i nie przeglądaj przed snem telefonu - niebieskie światło zaburza nasze pojmowanie doby.
Stosuj techniki relaksacyjne - lepiej poczujesz się w swoim ciele. Odpowiednia relaksacja to poprawa jakości snu i spokojny umysł.
W relaksacji pomogą joga i związane z nią różne techniki medytacji, np. medytacja uważności, medytacja mindfulness lub medytacja vipassana. Praktykowanie medytacji pozytywnie wpływa na całokształt naszego funkcjonowania - wymaga skupienia się na własnym oddechu i pomaga osadzić się w teraźniejszości, daje ukojenie dla ciała i umysłu, pomaga uwolnić się od negatywnych emocji.
Jak zacząć medytować? Swoją przygodę z medytacją możesz rozpocząć w każdej chwili, dobrze jednak, jeśli skorzystasz najpierw z profesjonalnych zajęć organizowanych przez szkoły jogi. Zobaczysz, jak kojąco działa spokojny ton głosu osoby prowadzącej. Nauka medytacji wymaga cierpliwości, ale efekty przychodzą dość szybko. I co ważne, po opanowaniu techniki możesz medytować właściwie wszędzie. Wystarczy zatrzymać się w pędzie dnia codziennego, znaleźć spokojne miejsce i skupić się na swoim oddechu.
Relaks to coś, co jest Ci niezbędne. W jego osiągnięciu może pomóc też aromaterapia. Ludzie od dawna wykorzystują zapachy, aby odprężyć się i wprawić w dobry nastrój. W aromaterapii wykorzystuje się olejki zapachowe. Ważne, by były wysokiej jakości i w odpowiednim stężeniu. Odprężające działanie wykazują zwłaszcza olejki: eukaliptusowy, lawendowy, bergamotowy.
Uprawiaj sport - nie bez przyczyny mówią, w zdrowym ciele zdrowy duch.
Znajdź sport dla siebie i nie kieruj się przy tym modą. Ćwiczenia fizyczne poprawiają przemianę materii, obniżają ciśnienie krwi, wspomagają pracę serca i odporność. Ponadto uprawianie sportu wpływa pozytywnie na nastrój i samoocenę. Dbasz zatem i o zdrowie fizyczne, i o zdrowie psychiczne.
Sprawiaj sobie drobne przyjemności.
Zrób coś, co ewidentnie sprawi Ci przyjemność i poprawi humor. Zachęcamy do przygotowania domowego spa - zrelaksujesz się i zadbasz o swój wygląd.
Zapal sojową świecę o ulubionym zapachu - sama/sam możesz ją zrobić z bezpiecznych, sprawdzonych produktów najwyższej jakości (Jak zrobić). Przygotuj i zaaplikuj odpowiednią maseczkę na twarz (Domowe spa, Maska z glinki zielonej). Możesz też zaolejować w tym czasie włosy (Oliwa z oliwek na włosy). Posłuchaj ulubionej muzyki, napij się wybornej herbaty. Po ciężkim dniu to jeden z lepszych sposobów spędzenia wieczoru.
Od czasu do czasu zrób sobie prezent od siebie dla siebie. W końcu sama/sam najlepiej wiesz, czego aktualnie potrzebujesz :-)
Zaakceptuj to, że czasami po prostu ci się nie chce.
Słodkie lenistwo nie jest niczym złym, pod warunkiem, że nie trwamy w nim ustawicznie :-) Leniwy poranek albo wieczór na kanapie mają swoje plusy. To czas na regenerację, refleksję, skupienie się na sobie.
Bądź dla siebie dobra/dobry.
Podstawą dbania o samego siebie w sferze emocjonalnej jest samoakceptacja. Musisz mieć świadomość samego siebie, swoich priorytetów życiowych, oczekiwań i możliwości. Znać swoje mocne strony, ale i ograniczenia. To, że czegoś w danym momencie nie możesz zrobić, nie oznacza, że nigdy tego nie dokonasz. Daj sobie czas i bądź dla siebie wyrozumiała/wyrozumiały. Życzymy Ci dużo życzliwości wobec samej/samego siebie i uważności w rozpoznawaniu własnych potrzeb.
[product id="2847, 2693, 2284, 2889" slider="true" onlyAvailable="true"]