Lanolina - jakie są jej właściwości i jak ją stosować? 0
Lanolina - jakie są jej właściwości i jak ją stosować?

Lanolina - jakie są jej właściwości i jak ją stosować?

Czym jest lanolina? Jak się ją pozyskuje? Jakie są jej właściwości? W jakim przemyśle znajduje zastosowanie lanolina?

Czym jest lanolina? Jak powstaje?

Lanolina (z łac. lano - wełna) to produkt uboczny produkcji wełny. Jest to jednocześnie naturalny wosk zwierzęcy - sebum wytwarzane przez skórę owiec albo lam w celu ochrony przed zbyt niską lub zbyt wysoką temperaturą.

Lanolina bywa mylona z wazeliną - wyglądają podobnie, ale mają zupełnie inne pochodzenie. Pierwsza jest pochodzenia zwierzęcego, drugą pozyskuje się z ropy naftowej.

Lanolina zawiera estry kwasów tłuszczowych, sterole i alkohole nienasycone.

Lanolina pozyskiwana jest poprzez poddanie wełny procesowi oczyszczania. Najpierw wełna jest prana w gorącej wodzie, co powoduje oddzielenie się wosku od wody. Następnie mieszaninę lanoliny i wody odwirowuje się. Tak pozyskany surowiec ulega oczyszczeniu, w wyniku którego otrzymujemy lanolinę uwodnioną. Jej osuszanie prowadzi do pozyskania lanoliny bezwodnej, czystej.

Z lanoliny uzyskuje się euceryt - naturalny środek emulgujący.

Rodzaje lanoliny

Oczyszczona i odwodniona lanolina to tzw. lanolina bezwodna lub lanolina czysta. Jej skład to 100% lanoliny. Wykorzystuje się ją w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym. Jest doskonałym stabilizatorem, który zapobiega rozwarstwianiu się kosmetyków. Sprawdza się także jako emulgator - połączona z wodą daje emulsję.

Lanolina uwodniona znajduje zastosowanie w przemyśle związanym z produkcją mebli i smarów oraz obróbką metali. W jej składzie znajdziemy od 25 do 28% wody.

Właściwości lanoliny

Lanolina topi się w temperaturze ok. 40 °C. Lanolina czysta, bezwodna jest gęsta, o żółtym lub brunatnym kolorze. Jej zapach jest ledwo wyczuwalny. W połączeniu z wodą tworzy emulsję. Bardzo dobrze wchłania się przez skórę, nawilża ją, natłuszcza i regeneruje. Właśnie te właściwości predestynują ją do stosowania w branży kosmetycznej i przemyśle farmaceutycznym.

Lanolina

Czy lanolina jest bezpieczna?

Tak, choć i tu są wyjątki od reguły. Czysta lanolina rzadko wywołuje reakcje alergiczne. Jest dobrze tolerowana i uznaje się ją właściwie za składnik hipoalergiczny. Z tego względu znajdziemy ją często w kosmetykach dla mam, noworodków i niemowląt. Warto jednak pamiętać, że czasami może spowodować podrażnienie i alergię kontaktową. Atopicy, osoby cierpiące na łuszczycę i inne choroby skóry powinny zwrócić na to uwagę, albowiem nie wszystkim służy.

Jak lanolina działa na skórę, włosy i paznokcie?

Ten poddany obróbce naturalny wosk zwierzęcy doskonale nadaje się do pielęgnacji skóry. Wykazuje przede wszystkim właściwości nawilżające i natłuszczające. Ponadto regeneruje.

Lanolina kosmetyczna dobrze sprawdzi się w pielęgnacji włosów. Chroni je i nawilża. Zabezpiecza końcówki przed rozdwajaniem się. Jak w każdym przypadku, efekt zapewnia jej regularne i staranne stosowanie. Po aplikacji na końcówki włosów należy zadbać o jej dokładne rozprowadzenie.

Zastosowanie lanoliny w kosmetyce i farmacji

Lanolina znajduje wszechstronne zastosowanie. Jest wykorzystywana w przemyśle kosmetycznym i przemyśle farmaceutycznym. Służy także do produkcji smarów.

Lanolina w przemyśle farmaceutycznym

Ze względu na to, że lanolina nawilża i natłuszcza, wykorzystuje się ją do celów farmaceutycznych.

  • Jako emolient nawilża skórę, tworzy na niej ochronną warstwę i zapobiega utracie wilgoci.

  • Wspomaga gojenie niewielkich ran. Łatwo wchłania się w głąb skóry, przenosząc lecznicze składniki zawarte w specjalistycznych preparatach, np. witaminy A i E.

  • Znajduje się często w dermokosmetykach do skóry atopowej i skóry łuszczycowej.

  • Stanowi składnik wielu maści i kremów na brodawki, dedykowanych kobietom karmiącym.

  • Jest dodawana do maści na pieluszkowe odparzenie skóry

  • Pozyskuje się z niej witaminę D3 (oznaczana wówczas jako cholekalcyferol z lanoliny).

Lanolina w przemyśle kosmetycznym

W kosmetyce stosowana jest lanolina kosmetyczna. Jako że doskonale zabezpiecza skórę, działa nawilżająco i natłuszczająco, znajdziemy ją w wielu kosmetykach.

  • Jest składnikiem wielu kremów, balsamów i emulsji, które docelowo mają zabezpieczać warstwę hydrolipidową skóry przed czynnikami zewnętrznymi. Tych produktów poszukują często osoby ze skórą suchą, wrażliwą.

  • W branży kosmetycznej lanolina bezwodna używana jest również do produkcji balsamów do ust i pomadek. Znajdziemy ją również w niektórych szamponach i odżywkach do włosów. Tu wykorzystuje się jej działanie nawilżające.

  • Czysta lanolina znajduje się także w produktach do pielęgnacji zarostu.

  • Z jej dodatkiem produkuje się aceton do usuwania manicure hybrydowego.

Wykorzystanie lanoliny w przemyśle chemicznym

Lanolina jest składnikiem wielu płynów do prania wełny, ponieważ skutecznie pielęgnuje odzież, nadaje jej miękkości, pomaga zachować kolor i fason. Można ją także dodawać do ostatniego płukania. Pielęgnuje wełnę i pozwala dłużej cieszyć się wykonanymi z niej ubraniami.

Dlaczego warto stosować lanolinę?

Lanolina to w pełni naturalna, sprawdzona i bezpieczna substancja. Otrzymujemy ją z wełny owczej, ale w procesie pozyskiwania zwierzęta nie doznają żadnej szkody.

Można stosować ją w gotowych produktach, ale biorąc pod uwagę jej wszechstronne właściwości, watro pokusić się o samodzielne zrobienie czegoś na bazie lanoliny.

Co sama/sam mogę zrobić z lanoliny?

Krem DIY na spierzchnięte dłonie

Składniki

  • lanolina kosmetyczna

  • olej migdałowy/kokosowy

Wykonanie

Lanolinę w proporcji 1:1 mieszamy dokładnie z olejem migdałowym lub kokosowym. Krem jest dość "ciężki" i treściwy, więc aplikujemy go na dłonie najlepiej wieczorem, kiedy nie musimy wykonywać już żadnych prac. Można posmarować grubszą warstwą i założyć bawełniane rękawiczki. Podziała wybitnie regenerująco

Balsam do ust DIY z lanoliną

Lanolina przepis na Balsam do ust

Składniki

  • olej bawełniany/kokosowy lub oliwa z oliwek (2 miarki)

  • lanolina (2 miarki)

  • wosk pszczeli (1 miarka)

  • opcjonalnie pigment lub mika w wybranym kolorze (szczypta)

Przygotowanie

Składniki podgrzewamy w kąpieli wodnej i dokładnie mieszamy. Tak naprawdę do mieszania najlepiej użyć szklanego moździerza/porcelanowego i ucierać tak długo, aż składniki się dokładnie połączą. Przekładamy do szklanego pojemniczka i balsam jest gotowy do użycia. Jeśli do naszego mazidła dodamy odrobinę pigmentu/miki w ulubionym kolorze, powstanie naturalna pomadka do ust. W tej sytuacji należy tym bardziej zadbać o wymieszanie, ponieważ pigment lub mika nie łączą się tak łatwo z pozostałymi składnikami. Nie zalecamy także wówczas zastosowania porcelanowego moździerza, ponieważ może się nieodwracalnie zabarwić, jeśli powłoka jest nieco uszkodzona. Jeżeli temperatura przekroczy 25 °C, zalecamy przechowywać balsam lub pomadkę w lodówce.

Odpowiednio użyta naturalna pomadka daje piękny efekt rozmytego makijażu ust, który obecnie znów staje się modny. Należy większą ilość nałożyć na środek ust i delikatnie rozetrzeć. Przy krawędzi kolor będzie delikatniejszy, jaśniejszy.

Odżywka DIY do paznokci i skórek

Składniki

  • lanolina bezwodna (2 miarki, najlepiej przeliczać na łyżeczki stołowe)

  • masło shea (2 miarki)

  • olej rycynowy (1 miarka)

  • witamina E (5 kropli, jeśli za miarkę przyjęliśmy łyżeczkę stołową)

  • opcjonalnie olejek eteryczny (3 krople, jeśli za miarkę przyjęliśmy łyżeczkę stołową).

[product id="3786, 3502, 2688, 3326, 3947" slider="true" onlyAvailable="true"]

Wykonanie

Lanolinę i masło shea rozpuszczamy w wodnej kąpieli, mieszając co jakiś czas. Kiedy mikstura mocno przestygnie i zaczyna zastygać, dodajemy olej rycynowy, witaminę E i ewentualnie olejek eteryczny. Mieszamy, przekładamy do szklanego słoiczka i pozostawiamy do ostygnięcia. Aby zapobiec rozwarstwieniu, warto przechowywać w lodówce. Wcieramy w paznokcie i skórki. Odżywka zmiękcza skórki, odżywia paznokcie i nadaje im ładny połysk. Parę minut po aplikacji dla zwiększenia efektu połysku możemy wypolerować paznokcie polerką z irchy.

Ciekawostka lokalna :-)

Jako że nasza firma lokalnie związana jest z Podhalem (tu mamy swą siedzibę, tu rodzą się nasze pomysły i tu je wstępnie realizujemy), owce spotykamy właściwie na co dzień :-) Dwa razy do roku odbywa się tutaj redyk. Redyk wiosenny to wyjście pasterzy z owcami na wypas na hale, a redyk jesienny to ich powrót. W sumie to taki nasz lokalny very important event :-)

Lanolina Podhale

Owce to jedne z sympatyczniejszych zwierząt. Żyją przeciętnie 10 - 12 lat. Są strzyżone raz do roku. Z jednej "stylizacji owczej fryzury" można uzyskać średnio 5 kg wełny. Jaką ilością szalików, czapek, skarpet i lanoliny mogą nas obdarzyć te szczodre zwierzęta w ciągu swojego życia? :-)

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium