
Pasja i talent w cieniu niepełnosprawności
Bez wątpienia w ostatnich latach zmieniła się, najogólniej mówiąc, struktura społeczeństwa. Kwestia dotyczy właściwie wszystkich krajów.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) aktualnie na świecie ponad miliard ludzi żyje z jakąś niepełnosprawnością. Około 80% z tych osób zamieszkuje kraje rozwijające się. Żyjemy także coraz dłużej. Fakt ten zawdzięczamy postępowi technologii medycznych, coraz lepszej diagnostyce i zdrowemu trybowi życia. Przybywa nam seniorów, którzy chcą być aktywni i świadomie dbać o swoją kondycję. Trudne wydarzenia ostatnich lat, z epidemią SARS-Cov-2 na czele, przyczyniły się do wzrostu problemów ze zdrowiem psychicznym.
Czym jest niepełnosprawność?
Niepełnosprawność (z ang. disability) to, najogólniej mówiąc, niezdolność lub ograniczona zdolność do samodzielnej egzystencji wynikająca z wrodzonego lub nabytego ograniczenia sprawności. Osobą niepełnosprawną nazywamy zatem kogoś, kto z powodu dysfunkcji fizycznej lub psychicznej ma w mniejszym lub większym stopniu problemy z samodzielnym funkcjonowaniem zarówno w życiu prywatnym, jak i społecznym. Dysfunkcje mogą dotyczyć i sfery psychicznej (dysfunkcja intelektualna), i sfery fizycznej (dysfunkcja ruchowa).
Wyróżniamy wiele rodzajów niepełnosprawności. Są to między innymi:
-
zaburzenia psychiczne
-
choroby neurologiczne, np. mózgowe porażenie dziecięce, choroba Alzheimera, choroba Parkinsona
-
niesprawność intelektualna, np. zespół Downa
-
zaburzenia neurorozwojowe, np. autyzm dziecięcy/atypowy, zespół Aspergera
-
niepełnosprawność ruchowa, np. choroby reumatyczne
-
schorzenia metaboliczne, np. cukrzyca
-
otyłość
-
nowotwory
-
choroby rzadkie/genetyczne.
Orzeczenia o stopniu niepełnosprawności
Orzeczenie to formalne stwierdzenie stopnia niepełnosprawności. Wyróżniamy 3 stopnie - od lekkiego stopnia niepełnosprawności, poprzez umiarkowany, aż do znacznego.
O stopniu niepełnosprawności orzekają w Polsce powiatowe lub wojewódzkie zespoły do spraw orzekania. Wydany przez taki organ dokument - orzeczenie jest podstawą do ubiegania się o dofinansowanie np. do sprzętu medycznego, rehabilitacji zawodowej, różnego typu zasiłków, zniżek w komunikacji miejskiej. Tego typu działania/inicjatywy są niezbędne do polepszenia sytuacji osób niepełnosprawnych. Osoby niepełnosprawne i ich opiekunów wspierają także różnego typu organizacje i fundacje.
Problemy osób niepełnosprawnych i ich opiekunów
Warto zdać sobie sprawę z tego, że człowiek niepełnosprawny oraz jego bliscy napotykają trudności i wyzwania, które dla człowieka w pełni sprawnego nie stanowią żadnego problemu. Muszą liczyć się często z szeregiem ograniczeń dotyczących np. przemieszczania się czy zatrudnienia (w Polsce kwestię pracy osób niepełnosprawnych reguluje Ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Określa ona między innymi prawa pracowników niepełnosprawnych i możliwości pomocy im.
Samopoczucie i poczucie własnej wartości osób niepełnosprawnych i członków ich rodzin bywają poddawane ciężkim próbom. Sytuacja w domu może ulec zmianie z dnia na dzień. np. z powodu hospitalizacji. Dysfunkcje utrudniają czasami pełne korzystanie z życia społecznego i niestety, w jakiś sposób izolują, stwarzając problem w nawiązywaniu i pielęgnowaniu relacji międzyludzkich.
Problemy zdrowotne seniorów
W nomenklaturze polskiej za seniora uważa się osobę, która ukończyła 60 lat (można wówczas wyrobić Ogólnopolską Kartę Seniora uprawniającą do wielu zniżek, np. w sanatoriach, gabinetach lekarskich czy uzdrowiskach).
Wraz z upływającymi latami częściej zaczynamy się uskarżać na różne dolegliwości. Za typowe choroby wieku starczego uznaje się między innymi schorzenia neurologiczne - chorobę Alzheimera, chorobę Parkinsona, otępienie starcze oraz cukrzycę i miażdżycę. Zapobieganie im tudzież spowalnianie ich postępu jest w tym przypadku sprawą priorytetową.
Starzenie się jest nieodłącznym elementem naszej egzystencji. Nie musi oznaczać samotności i izolacji. Na pewno postawa członków rodziny, ich poczucie odpowiedzialności w stosunku do seniora, miłość i pamięć są w stanie zapewnić starszej osobie dobre samopoczucie. Zajęcia dla seniorów organizowane przez Uniwersytet Trzeciego Wieku albo klub seniora również pomogą poradzić sobie z tym problemem.
Warto pamiętać, że celem Uniwersytetów Trzeciego Wieku jest nie tylko upowszechnianie wiedzy, ale także aktywizacja seniorów poprzez różnego typu kreatywne zajęcia.
Inclusive for All
Wymienione wyżej grupy społeczne na pewno potrzebują wsparcia, inspiracji i poczucia, że nie są same. Zgodnie z hasłem Inclusive for All w naszej firmie wychodzimy z założenia, że nie można nikogo marginalizować, a potrzeby wszystkich klientów są równie ważne. Jesteśmy różni, ale równi.
Jak zatem radzić sobie z problemami związanymi z niepełnosprawnością albo nieuchronnym starzeniem się? Jak odnaleźć równowagę psychiczną. Jak pomóc sobie, swoim bliskim albo podopiecznym? Jak wzmocnić ich poczucie wartości i ułatwić funkcjonowanie w przestrzeni społecznej?
W tym artykule przedstawimy Państwu zalety terapii zajęciowej.
Warsztaty terapii zajęciowej - czym są i co dają?
Warsztaty terapii zajęciowej, w skrócie WTZ, to wyodrębnione organizacyjnie i finansowo placówki, których celem jest umożliwianie osobom z niepełnosprawnościami uczestnictwo w rehabilitacji zawodowej i społecznej. ich celem jest ogólne usprawnienie, przygotowanie do życia w społeczeństwie, poprawa kondycji fizycznej i psychicznej. Wszystko jest realizowane poprzez terapię zajęciową.
Terapia zajęciowa
Terapia zajęciowa to forma terapii, która ma na celu uaktywnienie osób niepełnosprawnych. W zależności od specyfiki zajęć wyróżniamy między innymi arteterapię polegającą na aktywizacji podopiecznych poprzez tworzenie przez nich sztuki, np. obrazów, rzeźb. Wiele wspólnego ma z nią ergoterapia umożliwiająca wykonywanie pracy manualnej, np. lepienie garnków, wyplatanie koszyków.
Wszelkie formy określane jako terapia zajęciowa przynoszą osobom z niesprawnościami wiele korzyści:
-
aktywizują do nawiązywania kontaktów z innymi ludźmi (często pracujemy w grupie)
-
poprawiają motorykę
-
budują poczucie własnej wartości (Jestem w czymś dobra/dobry..., Mogę się tym pochwalić...)
-
rozwijają talent
-
są źródłem satysfakcji - wytwory można wyeksponować, a potem np. podarować, sprzedać (w dalszej perspektywie taka działalność może stać się źródłem utrzymania).
Terapia zajęciowa ma szerokie zastosowanie. Oczywiście, jest głównie adresowana do niepełnosprawnych intelektualnie i fizycznie. Dobrze sprawdza się u osób z zespołem downa i tych z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Skorzysta na niej także osoba starsza, dziecko sprawiające problemy wychowawcze, czy ktoś niedostosowany społecznie.
Artyści z niepełnosprawnościami
Warto wiedzieć, że wśród osób niepełnosprawnych byli wybitni artyści. Ograniczenia nie przeszkodziły im w tworzeniu dzieł, które do dziś radują odbiorców i są świadectwem potęgi ludzkich możliwości.
A oto niektórzy z nich:
-
Michał Anioł - wybitny renesansowy twórca cierpiał na chorobę zwyrodnieniową stawów, która ograniczała władzę w rękach i powodowała ból. Pomimo to artysta stworzył między innymi cudne freski w Kaplicy Sykstyńskiej, rzeźby, obrazy oraz projekty architektoniczne.
-
Frida Kahlo - meksykańska malarka w dzieciństwie zachorowała na polio, a potem uległa poważnemu wypadkowi komunikacyjnemu. Przeszła 35 operacji. Przez większość życia cierpiała dotkliwie na ból pourazowy. Malarstwem zainteresowała się po wypadku, kiedy unieruchomiona leżała w łóżku. Niezależnie od tego jest pierwszą meksykańską malarką, której pracę The Frame zakupiło Muzeum Sztuki Luwr.
-
Ludvig van Beethoven - niemiecki kompozytor i pianista łączący w muzyce idee oświecenia i romantyzmu, w wieku 25 lat stracił słuch. Pomimo tego dalej tworzył i deklasował artystycznych rywali.
-
Andrea Bocelli - włoski śpiewak, kompozytor i multiinstrumentalista. W wieku 12 lat całkowicie stracił wzrok. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych muzyków na świecie.
Niewątpliwie, w osobach niepełnosprawnych często tkwi wielki potencjał, także artystyczny. Niezdolność do samodzielnego wykonywania codziennych rzeczy albo utrudnienia w tym zakresie nie przekreślają szans na samorozwój, pozytywne zmiany w życiu, realizację pasji i rozwijanie talentu.
Materiały na warsztaty terapii zajęciowej. Co poleca Ecoflores
Szanowni Wychowawcy, Opiekunowie i Terapeuci, wiemy, jak bardzo dbacie o kondycję, samopoczucie i rozwój podopiecznych. Wiemy też, że na uzdrawiające efekty Waszych działań składają się zaangażowanie, doświadczenie, pasja i chęć niesienia pomocy.
Jesteśmy pod wrażeniem Waszej ogromnej pracy. W naszej ofercie posiadamy produkty, które z powodzeniem można wykorzystać w terapii zajęciowej z zakresu arteterapii i ergoterapii (wszak i praca może być sztuką).
W naszym asortymencie znajdą Państwo składniki i akcesoria, a na stronie internetowej i YouTube gotowe przepisy na zrobienie:
-
mydełek glicerynowych Przepis na mydło glicerynowe
-
świec sojowych Naturalne świece sojowe
-
balsamu do ciała Balsam do ciała - propozycje
-
musującego piasku do kąpieli Aromatyczny piasek do kąpieli
-
soli do kąpieli Sól do kąpieli
W procesie produkcyjnym jest dużo mieszania, wyrównywania, odmierzania, przesypywania - czynności usprawniających motorykę. Tworzone przez naszych Klientów kosmetyki i świece to prawdziwe dzieła sztuki. Odzwierciedlają się w nich talent, pasja, oryginalność, poczucie humoru, wrażliwość.
Mamy nadzieję, że skorzystają Państwo z naszej oferty. Serdecznie zapraszamy do zakupów :-)
[product id="1062, 3419, 1060, 2519" slider="true" onlyAvailable="true"]