Pasja i talent w cieniu niepełnosprawności 0
Pasja i talent w cieniu niepełnosprawności

Pasja i talent w cieniu niepełnosprawności

Bez wątpienia w ostatnich latach zmieniła się, najogólniej mówiąc, struktura społeczeństwa. Kwestia dotyczy właściwie wszystkich krajów.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) aktualnie na świecie ponad miliard ludzi żyje z jakąś niepełnosprawnością. Około 80% z tych osób zamieszkuje kraje rozwijające się. Żyjemy także coraz dłużej. Fakt ten zawdzięczamy postępowi technologii medycznych, coraz lepszej diagnostyce i zdrowemu trybowi życia. Przybywa nam seniorów, którzy chcą być aktywni i świadomie dbać o swoją kondycję. Trudne wydarzenia ostatnich lat, z epidemią SARS-Cov-2 na czele, przyczyniły się do wzrostu problemów ze zdrowiem psychicznym.

Czym jest niepełnosprawność?

Niepełnosprawność (z ang. disability) to, najogólniej mówiąc, niezdolność lub ograniczona zdolność do samodzielnej egzystencji wynikająca z wrodzonego lub nabytego ograniczenia sprawności. Osobą niepełnosprawną nazywamy zatem kogoś, kto z powodu dysfunkcji fizycznej lub psychicznej ma w mniejszym lub większym stopniu problemy z samodzielnym funkcjonowaniem zarówno w życiu prywatnym, jak i społecznym. Dysfunkcje mogą dotyczyć i sfery psychicznej (dysfunkcja intelektualna), i sfery fizycznej (dysfunkcja ruchowa).

Wyróżniamy wiele rodzajów niepełnosprawności. Są to między innymi:

  • zaburzenia psychiczne

  • choroby neurologiczne, np. mózgowe porażenie dziecięce, choroba Alzheimera, choroba Parkinsona

  • niesprawność intelektualna, np. zespół Downa

  • zaburzenia neurorozwojowe, np. autyzm dziecięcy/atypowy, zespół Aspergera

  • niepełnosprawność ruchowa, np. choroby reumatyczne

  • schorzenia metaboliczne, np. cukrzyca

  • otyłość

  • nowotwory

  • choroby rzadkie/genetyczne.

Niepełnosprawność 2 

Orzeczenia o stopniu niepełnosprawności

Orzeczenie to formalne stwierdzenie stopnia niepełnosprawności. Wyróżniamy 3 stopnie - od lekkiego stopnia niepełnosprawności, poprzez umiarkowany, aż do znacznego.

O stopniu niepełnosprawności orzekają w Polsce powiatowe lub wojewódzkie zespoły do spraw orzekania. Wydany przez taki organ dokument - orzeczenie jest podstawą do ubiegania się o dofinansowanie np. do sprzętu medycznego, rehabilitacji zawodowej, różnego typu zasiłków, zniżek w komunikacji miejskiej. Tego typu działania/inicjatywy są niezbędne do polepszenia sytuacji osób niepełnosprawnych. Osoby niepełnosprawne i ich opiekunów wspierają także różnego typu organizacje i fundacje.

Problemy osób niepełnosprawnych i ich opiekunów

Warto zdać sobie sprawę z tego, że człowiek niepełnosprawny oraz jego bliscy napotykają trudności i wyzwania, które dla człowieka w pełni sprawnego nie stanowią żadnego problemu. Muszą liczyć się często z szeregiem ograniczeń dotyczących np. przemieszczania się czy zatrudnienia (w Polsce kwestię pracy osób niepełnosprawnych reguluje Ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Określa ona między innymi prawa pracowników niepełnosprawnych i możliwości pomocy im.

Samopoczucie i poczucie własnej wartości osób niepełnosprawnych i członków ich rodzin bywają poddawane ciężkim próbom. Sytuacja w domu może ulec zmianie z dnia na dzień. np. z powodu hospitalizacji. Dysfunkcje utrudniają czasami pełne korzystanie z życia społecznego i niestety, w jakiś sposób izolują, stwarzając problem w nawiązywaniu i pielęgnowaniu relacji międzyludzkich.

Problemy zdrowotne seniorów

W nomenklaturze polskiej za seniora uważa się osobę, która ukończyła 60 lat (można wówczas wyrobić Ogólnopolską Kartę Seniora uprawniającą do wielu zniżek, np. w sanatoriach, gabinetach lekarskich czy uzdrowiskach).

Wraz z upływającymi latami częściej zaczynamy się uskarżać na różne dolegliwości. Za typowe choroby wieku starczego uznaje się między innymi schorzenia neurologiczne - chorobę Alzheimera, chorobę Parkinsona, otępienie starcze oraz cukrzycę i miażdżycę. Zapobieganie im tudzież spowalnianie ich postępu jest w tym przypadku sprawą priorytetową.

Starzenie się jest nieodłącznym elementem naszej egzystencji. Nie musi oznaczać samotności i izolacji. Na pewno postawa członków rodziny, ich poczucie odpowiedzialności w stosunku do seniora, miłość i pamięć są w stanie zapewnić starszej osobie dobre samopoczucie. Zajęcia dla seniorów organizowane przez Uniwersytet Trzeciego Wieku albo klub seniora również pomogą poradzić sobie z tym problemem.

Warto pamiętać, że celem Uniwersytetów Trzeciego Wieku jest nie tylko upowszechnianie wiedzy, ale także aktywizacja seniorów poprzez różnego typu kreatywne zajęcia.

NIepełnosprawność 3

Inclusive for All

Wymienione wyżej grupy społeczne na pewno potrzebują wsparcia, inspiracji i poczucia, że nie są same. Zgodnie z hasłem Inclusive for All w naszej firmie wychodzimy z założenia, że nie można nikogo marginalizować, a potrzeby wszystkich klientów są równie ważne. Jesteśmy różni, ale równi.

Jak zatem radzić sobie z problemami związanymi z niepełnosprawnością albo nieuchronnym starzeniem się? Jak odnaleźć równowagę psychiczną. Jak pomóc sobie, swoim bliskim albo podopiecznym? Jak wzmocnić ich poczucie wartości i ułatwić funkcjonowanie w przestrzeni społecznej?

W tym artykule przedstawimy Państwu zalety terapii zajęciowej.

Warsztaty terapii zajęciowej - czym są i co dają?

Warsztaty terapii zajęciowej, w skrócie WTZ, to wyodrębnione organizacyjnie i finansowo placówki, których celem jest umożliwianie osobom z niepełnosprawnościami uczestnictwo w rehabilitacji zawodowej i społecznej. ich celem jest ogólne usprawnienie, przygotowanie do życia w społeczeństwie, poprawa kondycji fizycznej i psychicznej. Wszystko jest realizowane poprzez terapię zajęciową.

Terapia zajęciowa

Terapia zajęciowa to forma terapii, która ma na celu uaktywnienie osób niepełnosprawnych. W zależności od specyfiki zajęć wyróżniamy między innymi arteterapię polegającą na aktywizacji podopiecznych poprzez tworzenie przez nich sztuki, np. obrazów, rzeźb. Wiele wspólnego ma z nią ergoterapia umożliwiająca wykonywanie pracy manualnej, np. lepienie garnków, wyplatanie koszyków.

Wszelkie formy określane jako terapia zajęciowa przynoszą osobom z niesprawnościami wiele korzyści:

  • aktywizują do nawiązywania kontaktów z innymi ludźmi (często pracujemy w grupie)

  • poprawiają motorykę

  • budują poczucie własnej wartości (Jestem w czymś dobra/dobry..., Mogę się tym pochwalić...)

  • rozwijają talent

  • są źródłem satysfakcji - wytwory można wyeksponować, a potem np. podarować, sprzedać (w dalszej perspektywie taka działalność może stać się źródłem utrzymania).

Terapia zajęciowa ma szerokie zastosowanie. Oczywiście, jest głównie adresowana do niepełnosprawnych intelektualnie i fizycznie. Dobrze sprawdza się u osób z zespołem downa i tych z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Skorzysta na niej także osoba starsza, dziecko sprawiające problemy wychowawcze, czy ktoś niedostosowany społecznie.

Art1   Art3

Artyści z niepełnosprawnościami

Warto wiedzieć, że wśród osób niepełnosprawnych byli wybitni artyści. Ograniczenia nie przeszkodziły im w tworzeniu dzieł, które do dziś radują odbiorców i są świadectwem potęgi ludzkich możliwości.

A oto niektórzy z nich:

  • Michał Anioł - wybitny renesansowy twórca cierpiał na chorobę zwyrodnieniową stawów, która ograniczała władzę w rękach i powodowała ból. Pomimo to artysta stworzył między innymi cudne freski w Kaplicy Sykstyńskiej, rzeźby, obrazy oraz projekty architektoniczne.

  • Frida Kahlo - meksykańska malarka w dzieciństwie zachorowała na polio, a potem uległa poważnemu wypadkowi komunikacyjnemu. Przeszła 35 operacji. Przez większość życia cierpiała dotkliwie na ból pourazowy. Malarstwem zainteresowała się po wypadku, kiedy unieruchomiona leżała w łóżku. Niezależnie od tego jest pierwszą meksykańską malarką, której pracę The Frame zakupiło Muzeum Sztuki Luwr.

  • Ludvig van Beethoven - niemiecki kompozytor i pianista łączący w muzyce idee oświecenia i romantyzmu, w wieku 25 lat stracił słuch. Pomimo tego dalej tworzył i deklasował artystycznych rywali.

  • Andrea Bocelli - włoski śpiewak, kompozytor i multiinstrumentalista. W wieku 12 lat całkowicie stracił wzrok. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych muzyków na świecie.

Niewątpliwie, w osobach niepełnosprawnych często tkwi wielki potencjał, także artystyczny. Niezdolność do samodzielnego wykonywania codziennych rzeczy albo utrudnienia w tym zakresie nie przekreślają szans na samorozwój, pozytywne zmiany w życiu, realizację pasji i rozwijanie talentu.

Niepełnosprawność 4

Materiały na warsztaty terapii zajęciowej. Co poleca Ecoflores

Szanowni Wychowawcy, Opiekunowie i Terapeuci, wiemy, jak bardzo dbacie o kondycję, samopoczucie i rozwój podopiecznych. Wiemy też, że na uzdrawiające efekty Waszych działań składają się zaangażowanie, doświadczenie, pasja i chęć niesienia pomocy.

Jesteśmy pod wrażeniem Waszej ogromnej pracy. W naszej ofercie posiadamy produkty, które z powodzeniem można wykorzystać w terapii zajęciowej z zakresu arteterapii i ergoterapii (wszak i praca może być sztuką).

W naszym asortymencie znajdą Państwo składniki i akcesoria, a na stronie internetowej i YouTube gotowe przepisy na zrobienie:

W procesie produkcyjnym jest dużo mieszania, wyrównywania, odmierzania, przesypywania - czynności usprawniających motorykę. Tworzone przez naszych Klientów kosmetyki i świece to prawdziwe dzieła sztuki. Odzwierciedlają się w nich talent, pasja, oryginalność, poczucie humoru, wrażliwość.

Mamy nadzieję, że skorzystają Państwo z naszej oferty. Serdecznie zapraszamy do zakupów :-)

[product id="1062, 3419, 1060, 2519" slider="true" onlyAvailable="true"]

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium