Co stosować na wypadanie włosów?
Wypadanie włosów to problem, z którym boryka się wiele osób, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Przyczyn tego zjawiska może być wiele, od nieodpowiedniej pielęgnacji i niedoborów składników odżywczych, przez stres, aż po choroby i zaburzenia hormonalne. Niezależnie od przyczyny, istnieje wiele naturalnych sposobów, które mogą wspomóc w walce z wypadającymi włosami. W niniejszym artykule przedstawimy triki pielęgnacyjne, które mogą okazać się bardzo pomocne. Zaznaczamy jednak na wstępie, że walkę z wypadaniem włosów należy rozpocząć od kompleksowych badań krwi, które wykluczą problemy na tle zdrowotnym. Pielęgnacja stanowi skuteczne uzupełnienie leczenia przyczynowego, ale nie może go zastąpić, jeśli wypadanie włosów ma podłoże chorobowe lub hormonalne.
Domowe sposoby na wypadanie włosów – ziołowe wcierki do skóry głowy
Nie da się ukryć, że babcine sposoby na wypadanie włosów są najskuteczniejsze. Nasze babcie na porost włosów stosowały m.in. wcierkę z soku z cebuli, jednak dziś istnieje wiele innych skutecznych sposobów, które oszczędzą nam intensywnych wrażeń aromatycznych. Zapach cebuli jest bowiem wyczuwalny na włosach nawet po myciu. Wcierka to preparat w formie płynnej lub półpłynnej, który wciera się w skórę głowy w celu dostarczenia składników odżywczych i pobudzenia krążenia. Wcieranie nie powinno być zbyt intensywne, ponieważ może przynieść odwrotny efekt. Po zaaplikowaniu wcierki zaleca się wykonanie delikatnego masażu skóry głowy opuszkami paców. Jeśli nie wiesz, co stosować na wypadające włosy, przedstawiamy nasze trzy sprawdzone wcierki DIY:
- wcierka z olejkiem eterycznym – łyżkę oleju bazowego, np. kokosowego, połącz z kilkoma kroplami wybranego olejku eterycznego (5-6 kropli). Opcjonalnie możesz dodać odrobinę ulubionego hydrolatu, aby mieszanka była rzadsza i łatwiejsza w aplikacji. Olejek dopasuj do potrzeb swojej skóry głowy. Przykładowo, olejek rozmarynowy pobudza krążenie i stymuluje porost nowych włosów, olejek z drzewa herbacianego działa przeciwgrzybiczo, hamuje łupież i zmniejsza przetłuszczanie, natomiast olejek cynamonowy działa rozgrzewająco, odżywia cebulki i przyspiesza porost. Wybieraj wyłącznie naturalne produkty i nie myl ich z syntetycznymi kompozycjami zapachowymi.
- wcierka z kozieradki – napar z korzenia kozieradki bogaty jest w związki siarki, które wzmacniają cebulki włosów i stymulują ich wzrost. Wcierka z kozieradki oczyszcza skórę głowy i reguluje wydzielanie sebum, co może być przyczyną nadmiernego wypadania. Uwaga! Wcierka pachnie świeżym rosołem, więc jeśli masz dużą wrażliwość na zapachy, skorzystaj z innego przepisu.
- wcierka z pokrzywy i skrzypu z dodatkiem hydrolatu z werbeny – suszone lub świeże zioła wystarczy zaparzyć w gorącej wodzie, a po ostygnięciu naparu dodać 2-3 łyżki stołowe hyrdolatu z werbeny. Pokrzywa i skrzyp są bogate w krzem, witaminy i minerały, wzmacniają włosy i skórę głowy. Hydrolat z werbeny odświeża i tonizuje.
[product id="3824, 3550" slider="true" onlyAvailable="true"]
Co jest dobre na wypadanie włosów z powodu przesuszonej skóry głowy?
Drogą do pięknych i zdrowych włosów oraz ograniczenia wypadania jest zdrowa skóra głowy. Sucha skóra głowy może łuszczyć się i powstaje łuska przypominająca łupież. Przyczyn może być wiele, np. nadmierne eksponowanie na słońce, zbyt agresywne detergenty, zbyt częsty peeling skóry głowy. W pierwszej kolejności trzeba zadbać o odbudowanie bariery hydrolipidowej skalpu, a to powinno zahamować wypadanie.
Co pomoże? Żel aloesowy wcierany w skórę głowy lub hydrolat aloesowy w formie wcierki nawilżą i złagodzą podrażnienia suchej skóry. A przy ekstremalnie suchej skórze pomoże wmasowywanie oliwy z oliwek lub oleju z czarnuszki w skalp, które odbudują warstwę ochronną i dostarczą cennych składników odżywczych. Regularne wcieranie tych naturalnych preparatów przywróci skórze odpowiednie nawilżenie, zlikwiduje łuszczenie się i stworzy optymalne warunki dla wzrostu nowych, zdrowych włosów. Te domowe sposoby na wypadające włosy sprawdzają się także u dzieci i mężczyzn, którzy częściej noszą krótkie fryzury i są bardziej narażeni na działanie czynników zewnętrznych.
Masaż skalpu olejkiem rycynowym – sprawdzony sposób na wypadające włosy u kobiet i mężczyzn
Kilkuminutowy masaż skóry głowy z olejkiem rycynowym może pobudzić cebulki do wzrostu, a po kilku tygodniach kuracji można zauważyć na głowie mnóstwo tzw. baby hair. Olej rycynowy jest bogaty nienasycone kwasy tłuszczowe oraz witaminę E, które stymulują wzrost nowych, grubszych włosów. Można stosować go także jako naturalne serum do brwi i rzęs, które sprawia, że stają się one gęste i ciemniejsze. Konsystencja oleju rycynowego jest dosyć gęsta i lepka, dlatego dobrze połączyć go z odrobiną innego oleju, np. arganowego, aby lepiej się rozprowadzał. To naturalny i tani sposób na zdrowe, lśniące i gęste włosy. Należy jednak pamiętać, że olej rycynowy ma właściwości przyciemniające, więc nie jest wskazany dla osób o jasnych, blond włosach.
Skuteczne oczyszczanie. Czy warto robić peeling skóry głowy?
Skuteczne oczyszczanie skóry głowy jest niezwykle ważne dla utrzymania zdrowych i pięknych włosów. Jeśli zastanawiasz się, co na wypadanie włosów będzie najlepsze, zacznij od peelingu. Bardzo prawdopodobne, że Twoje mieszki włosowe są zapchane, zwłaszcza jeśli używasz wielu produktów stylizujących. Peeling usuwa zanieczyszczenia, martwy naskórek, resztki kosmetyków i łoju, które mogą zatykać ujścia mieszków włosowych i prowadzić do problemów jak łupież, przetłuszczanie się czy wypadanie włosów. Zaleca się wykonywanie peelingu raz na 1-2 tygodnie.
Do skóry głowy najlepiej wybierać peelingi enzymatyczne lub drobnoziarniste, dopasowane do aktualnych potrzeb. W tej roli świetnie sprawdzą się także naturalne glinki kosmetyczne, które absorbują zanieczyszczenia i złuszczają martwy naskórek. Po peelingu z glinki włosy mogą wydawać się tępe i szorstkie, ponieważ posiada ona bogaty skład mineralny. Warto wykonać płukankę zakwaszającą, która zdejmie z włosów nadbudowane minerały. Przygotujesz ją, rozpuszczając w litrze wody dwie łyżki octu jabłkowego.
Wypadanie włosów – co stosować w codziennej pielęgnacji?
Częstą przyczyną nadmiernego wypadania włosów są uszkodzenia mechaniczne oraz przesuszenie spowodowane niewłaściwą pielęgnacją. Mogą one powstawać np. w wyniku intensywnego tarcia ręcznikiem i rozczesywania, ciasnego związywania w kucyk, spania w rozpuszczonych włosach, częstego stylizowania na gorąco i farbowania. Oprócz zmiany nawyków, warto zadbać o codzienną pielęgnację oraz równowagę PEH (proteiny, emolienty, humektanty). Jeśli nie chcesz wydawać na kosmetyki krocia, zainwestuj w odżywkę bazową, którą możesz modyfikować wedle potrzeb, korzystając z tego co masz w kuchni. Twoje włosy potrzebują nawilżenia? Dodaj do niej łyżkę miodu. Włosy stały się szorstkie, matowe i spuszone? Połącz odżywkę z ulubionym olejem. Zbyt dużo emolientów w pielęgnacji sprawiło, że włosy zaczęły się strączkować? Użyj kurzego jajka.
Pamiętaj, że wszystkie zaprezentowane sposoby na wypadanie włosów będą skuteczne wyłącznie przy zachowaniu systematyczności. Ponadto, efekty bez odpowiedniego wsparcia od wewnątrz mogą być krótkotrwałe. Zadbaj o zbilansowaną dietę i suplementację, aby dostarczyć organizmowi niezbędnych składników odżywczych, w tym tych odpowiedzialnych za stan skóry, włosów i paznokci.