Czym jest rytuał hammam i jak go wykonać w domu? 0
Czym jest rytuał hammam i jak go wykonać w domu?

Egzotycznie brzmiące słowo "hammam" w języku tureckim oznacza "łaźnia", opisuje natomiast rytuał pielęgnacji i oczyszczania ciała i jego relaksacji, który tradycyjnie, od starożytności, praktykowany jest właśnie w marokańskich i tureckich łaźniach parowych. Do dziś w Turcji można obiekty te odwiedzać i choć stworzone zostały na podobieństwo rzymskiej łaźni parowej, to jednak znacznie różnią się zarówno od niej, jak i od dobrze nam znanej sauny.

Czy rytuał hamam można wykonać samodzielnie, czy trzeba odwiedzić w tym celu gabinet SPA? Na czym polega, jakie są jego kolejne etapy? Jak wpływa na naszą skórę - jej wygląd i kondycję oraz samopoczucie? Dlaczego warto odprawić hammam? Oto wszystko, o czym należy wiedzieć.

Hammam - zabiegi na ciało czy rytuał?

Pierwotnie wykonywane w łaźni tureckiej zabiegi określane jako hammam miały rzeczywiście charakter rytualny - ludność muzułmańska skrupulatnie przestrzegała cotygodniowych obrzędów oczyszczania ciała i ducha. Ty jednak podobnie, jak inne współczesne Polki, możesz stosować je jako sposób na pielęgnację skóry, z którego skorzystasz w gabinetach SPA lub we własnym domu.

Czego potrzebujesz aby wykonać zabieg hammam?

W łaźni tureckiej rytuał hammam składał się z czterech różnych zabiegów, i tak pozostało do dziś. Pamiętaj, że ich kolejność jest ściśle określona i nie należy jej zmieniać. Nie ma w niej z resztą nic magicznego - każdy kolejny zabieg jest niejako kontynuacją poprzedniego i staje się bardziej efektywny, gdy poprzedza go solidne przygotowanie.

Oto więc lista akcesoriów, za pomocą których wykonasz zabieg krok po kroku:

  • rękawica Kessa lub Loofah,
  • mydło Savon Noir lub mydło z Aleppo,
  • glinka Ghassoul,
  • olej arganowy.
[product id="3554, 2889, 3181, 1060, 3479" slider="true" onlyAvailable="true"]

Jak przeprowadzić hammam w domu?

Zabieg składa się z czterech etapów. Możesz go wykonać zarówno w wannie, jak i w kabinie prysznicowej, która w gruncie rzeczy działa jak łaźnia parowa, zatrzymując w swoim wnętrzu ciepło i wilgoć.

Etap 1. - zwilżanie

Napełnij wannę ciepłą wodą i zanurz się w niej. Jeśli korzystasz z kabiny, weź ciepły i długi prysznic. Pod wpływem wilgotności i temperatury pary wodnej Twoja skóra ulegnie zmiękczeniu, a jej pory otworzą się, dzięki czemu przygotujesz ją do kolejnego etapu. Krew zacznie lepiej krążyć, ciało się zrelaksuje i odpręży, zniknie napięcie mięśni. Jak długo kąpiel taka powinna trwać? Trudno powiedzieć, na pewno należy przerwać ją w momencie, gdy woda stanie się zbyt chłodna.

Etap 2. - oczyszczanie

W tej części rytuału powinnaś skorzystać z masażu wykonanego przy użyciu rękawicy Kessa lub Loofah. To z jednej strony masaż, ale przede wszystkim forma peelingu - dokładnie oczyszcza powierzchnię skóry z zanieczyszczeń i pobudza ją do regeneracji.

Masaż powinien być wykonywany rękawicą i mydłem - nadają się do tego wyłącznie te rodzaje mydła, które wymieniliśmy wyżej. Mydło Savon Noir produkowane jest z czarnych oliwek i oliwy z oliwek - jest bardzo ciemne i ma konsystencję pasty. Mydło z Aleppo natomiast produkuje się w Syrii z oliwy z oliwek zmieszanej z olejem laurowym.

Nałóż na skórę odpowiednią ilość mydła i przy pomocy rękawicy spień je, a następnie rozprowadź starannie po całym ciele, wykonując masaż kolistymi ruchami. Rękawica wykonuje zadanie mechanicznego peelingu, natomiast mydło oczyszcza skórę i nawilża ją, dodatkowo działając antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Nie musisz się obawiać stosowania go nawet wtedy, jeśli masz delikatną skórę skłonną do podrażnień lub cierpisz na problemy natury dermatologicznej.

Etap 3. - złuszczanie - dogłębne oczyszczanie

Po zakończeniu masażu Twoje ciało jest gotowe na prawdziwie dogłębne oczyszczenie skóry, które przeprowadzisz za pomocą glinki Ghassoul. Podobnie jak mydła, jest produktem naturalnym i zawiera naturalne minerały - krzemian magnezu, wapń, potas, żelazo oraz sód. Ma działanie oczyszczające, nawilżające i wygładzające. Stymuluje także procesy odnowy i regeneracji włókien kolagenowych.

Etap 4. - namaszczenie skóry

Turecka tradycja nakazuje, by ostatnim etapem procesu było namaszczenie. Ma ono z resztą bardzo głęboki sens - używając oleju arganowego odżywisz skórę dostarczając jej witamin A i E, niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz fitosteroli. Będzie idealnie gładka, nawilżona i zregenerowana.

Turecka tradycja odnowy ciała hammam nie bez powodu święci triumfy popularności także wśród Polek - to wspaniały zabieg pozwalający na regenerację i oczyszczenie ciała i ducha. Korzystaj z niego kiedy tylko możesz, a będziesz się czuła i wyglądała świetnie!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium