Maceraty - Czym Są i Jak Je Stosować? 0
Maceraty - Czym Są i Jak Je Stosować?

Maceraty - Czym Są i Jak Je Stosować?

Wśród naturalnych kosmetyków pielęgnacyjnych na szczególną uwagę zasługują maceraty, czyli oleje roślinne. Preparaty te znane i doceniane były już w czasach starożytnych. Do dnia dzisiejszego cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Nic dziwnego - maceraty mają szereg korzyści zdrowotnych. Ich największą zaletą jest to, że pochodzą z konkretnej rośliny lub zioła, co pozwala dostosować specyfik do potrzeb własnej skóry oraz włosów. Oleje roślinne mogą być również stosowane wewnętrznie. Czym dokładnie są maceraty? Jak je stosować? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w poniższym poradniku!

Czym są maceraty?

Maceraty to inaczej oleje roślinne z wyciągami z ziół, płatków kwiatów lub pąków. Pozyskiwane są w procesie maceracji. Do przygotowania specyfiku wykorzystuje się olej bazowy (najczęściej słonecznikowy, sojowy lub oliwę z oliwek), który zawiera zdrowe nienasycone kwasy tłuszczowe oraz mnóstwo witamin i minerałów. Maceracja trwa zazwyczaj kilka tygodni. Polega na długotrwałym moczeniu konkretnych gatunków roślin w oleju roślinnym. Następnie zostają one poddane działaniu promieni słonecznych, a w końcowym etapie zostają przefiltrowane, w związku z czym otrzymuje się gotowy preparat. Maceraty oprócz oleju bazowego zawierają również rozpuszczalne w tłuszczach substancje aktywne, charakterystyczne dla danej rośliny. Dzięki temu posiadają wspaniałe właściwości pielęgnacyjne i lecznicze.

Należy wiedzieć, że maceraty są szczególnie wrażliwe na działanie wysokiej temperatury. Nie wolno ich ogrzewać, czy też wystawiać na słońce. Powinny być odpowiednio przechowywane - najlepiej w butelce z ciemnego szkła, w suchym i chłodnym miejscu. Macerat może być wykorzystywany jako środek pielęgnacyjny i leczniczy. Jego nazwa pochodzi od rośliny, z której został wykonany.

[product id="3323, 2958, 2765, 1060, 3479" slider="true" onlyAvailable="true"]

Właściwości maceratów

Wyróżniamy wiele rodzajów maceratów roślinnych, a każdy z nich wyróżnia się wyjątkowymi właściwościami pielęgnacyjnymi i zdrowotnymi. Co prawda tego typu preparaty mogą być stosowane wewnętrznie, lecz znacznie częściej podaje się je bezpośrednio na skórę. W zależności od składu maceraty mogą wykazywać działanie łagodzące, przeciwbólowe, antyseptyczne, rewitalizujące, regenerujące, ściągające, nawilżające oraz przeciwstarzeniowe. Specyfiki doskonale sprawdzą się do pielęgnacji skóry suchej, wrażliwej, trądzikowej, naczynkowej, a także cery dojrzałej. Z powodzeniem mogą być stosowane na całe ciało. Maceraty olejowe dobrze sprawdzą się na obolałe mięśnie oraz stawy. Niektóre z nich przyspieszają gojenie ran. Jak się okazuje, oleje roślinne doskonale nadają się do pielęgnacji włosów. Wzmacniają cebulki włosów, przyspieszają ich porost oraz zapobiegają wypadaniu.

Macerat może być wykorzystywany jako samoistny produkt bądź składnik kosmetyków - kremów, balsamów, maseczek. Ten naturalny olej roślinny rewelacyjnie sprawdzi się w pielęgnacji bardzo wymagającej skóry, np. alergicznej lub ze skłonnościami do egzemy czy łuszczycy. W obecnych czasach nie ma najmniejszego problemy z zakupem maceratu. Możemy dostać go w niemal każdym sklepie zielarskim. Jeśli posiadamy odrobinę wiedzy i chęci możemy przygotować taki specyfik we własnym zaciszu domowym!

olejek kosmetyczny

Zastosowanie maceratów

Maceraty są szczególnie doceniane w kosmetyce naturalnej. Nie ma się co dziwić - mają wiele cennych właściwości, przez co znajdują zastosowanie w wielu sytuacjach.

Macerat ze skrzypu polnego

Macerat olejowy ze skrzypu polnego ma działanie łagodzące, ściągające, mineralizujące i regenerujące. Łagodzi stany zapalne w organizmie oraz przyspiesza gojenie ran. Specyfik wzmacnia cebulki włosów, zapobiega ich łamaniu i nadmiernemu wypadaniu, a także skutecznie hamuje powstawanie łupieżu. Oprócz tego macerat ze skrzypu polnego odżywia paznokcie.

Macerat z macierzanki

Maceraty olejowe z macierzanki mają silne właściwości nawilżające, regenerujące oraz antybakteryjne. Cenne składniki odżywcze sprawiają, że świetnie sprawdzi się do oczyszczania cery - szczególnie tej problematycznej, trądzikowej. Doskonale nawilża skórę i chroni przed jej wysuszeniem. Polecany jest na trudno gojące rany (owrzodzenia, odmrożenia). Macerat z kwiatów macierzanki można stosować na ukąszenia owadów.

Macerat z pestek winogron

Macerat z pestek winogron jest najbardziej uniwersalnym kosmetykiem naturalnym. Z powodzeniem może być stosowany w codziennej pielęgnacji skóry twarzy i ciała. Sprawdzi się również do masażu. Ma działanie nawilżające, regenerujące oraz wygładzające. Nadaje skórze elastyczności i jędrności oraz przywraca utracony blask. Posiada także silne właściwości przeciwstarzeniowe, co sprawia, że idealnie nadaje się do pielęgnacji cery dojrzałej. Polecany jest kobietom w ciąży.

Macerat z marchwi

Macerat z marchwi ma działanie kojące, wzmacniające i tonizujące. Sprawdzi się w pielęgnacji każdego typu cery. Ponadto ma silne właściwości antyoksydacyjne, dzięki czemu zmniejsza widoczne oznaki starzenia. Dzięki zawartości beta-karotenu poprawia koloryt skóry. Warto dodać, iż macerat z marchwi słynie także z właściwości przyspieszających opalanie. Łagodzi poparzenia słoneczne oraz poprawia wygląd blizn.

Macerat nagietkowy

Macerat olejowy z nagietka wykazuje działanie przeciwzapalne, odżywiające oraz głęboko nawilżające. Ujędrnia skórę i nadaje jej elastyczności, a dodatkowo chroni przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Szczególnie polecany jest dla cery szorstkiej, przesuszonej i wrażliwej. Wspomaga gojenie się ran, oparzeń czy stłuczeń. Bardzo często występuje jako składnik kosmetyków dla niemowląt.

Macerat z żywokostu

Macerat z żywokostu znany jest przede wszystkim z silnych właściwości antybakteryjnych, przeciwzapalnych oraz przeciwbólowych. Łagodzi podrażnienia oraz obrzęki skórne. Warto dodać, że specyfik pobudza do działania mechanizmy obronne organizmu.

Jak przygotować macerat?

Choć mogłoby się wydawać, że przygotowanie maceratu to skomplikowany proces, wcale tak nie jest. Olej roślinny możemy przygotować na dwa sposoby - na ciepło oraz na zimno. Wykonanie maceratu na ciepło rozpoczynamy od umieszczenia konkretnej rośliny w słoiku, a następnie zalania jej olejem bazowym (powinien on całkowicie przykryć nasze zioła lub pąki). Naczynie umieszczamy w kąpieli wodnej, w temperaturze 50 stopni Celsjusza, na około 20-30 minut. Po upływie tego czasu słoik wyjmujemy, odstawiamy na mniej więcej tydzień w suche, chłodne miejsce. Pozostało już tylko przecedzić preparat i cieszyć się zdrowotnym specyfikiem!

Przygotowanie maceratu na zimno wymaga nieco więcej czasu i cierpliwości. Zaczynamy od włożenia ziół do naczynia i zalania ich olejem roślinnym. Odkładamy produkt w suche miejsce na 2-3 tygodnie, pamiętając o codziennym potrząsaniu słoikiem. Po upływie wyznaczonego czasu możemy dopiero odcedzić macerat.

 naturalny kosmetyk

Podsumowanie

Maceraty to oleje roślinne z wyciągami z kwiatów, pąków lub ziół. Pozyskiwane są w procesie maceracji, czyli długotrwałego moczenia części roślin w oleju bazowym. Maceraty olejowe słyną z wielu cennych właściwości. Wszystko tak naprawdę zależy od ich składu. Na ogół sprawdzają się w pielęgnacji skóry twarzy, ciała oraz włosów. Mają silne właściwości nawilżające, przeciwzapalne, łagodzące, a w niektórych przypadkach również antyoksydacyjne. Specyfiki sprawdzą się w leczeniu wielu dolegliwości - m.in. przy bólu mięśni i stawów. Bez dwóch zdań warto je mieć w swojej kosmetyczce!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium