5 domowych sposobów ochrony przed komarami 0
5 domowych sposobów ochrony przed komarami

5 domowych sposobów ochrony przed komarami

Wiosna i lato to przyjemne pory roku, podczas których wiele czasu spędzamy na zewnątrz. Niestety wraz z nimi przychodzą uciążliwe owady, takie jak komary i kleszcze. Ich ukąszenia nie tylko są bolesne i swędzące, ale mogą również przenosić groźne choroby. Dlatego warto znać skuteczne sposoby na pozbycie się tych niepożądanych gości. Chociaż na rynku dostępne jest wiele chemicznych preparatów odstraszających owady, coraz więcej osób decyduje się na naturalne metody. Dobre środki na komary są zazwyczaj stosunkowo drogie i mało wydajne. Domowe sposoby na komary są znacznie tańsze i łatwe do przygotowania, a także bezpieczniejsze dla zdrowia i środowiska. W niniejszym artykule przedstawiamy, jak skutecznie radzić sobie z owadami. Poznaj 5 skutecznych metod!

1. Aromat palonej kawy

Dobre środki na komary ze sklepu nie dorównują skuteczności palonej kawy. Aromat, który dla ludzi zazwyczaj jest bardzo przyjemny, jest nieznośny dla insektów. Aby wykorzystać ten sposób, wystarczy zapalić zmielone ziarna kawy w bezpiecznym miejscu, np. na metalowym talerzu. Zapach wydzielany podczas spalania ziaren jest nieprzyjemny dla komarów, co sprawia, że unikają one okolicy. Warto jednak mieć na uwadze, że sposób nie sprawdzi się na wietrze, ponieważ łatwo o przypadkowe rozprzestrzenienie ognia.

Alternatywą na wietrzne dni może być kawowa świeca antykomarowa DIY. Jednocześnie będzie ona służyła, jako stylowy element dekoracyjny. Aby ją przygotować, potrzebujesz:

Roztop wosk w kąpieli wodnej, dodaj zmielone ziarna kawy (możesz wykorzystać fusy z kawiarki lub ekspresu) i wlej do słoiczka, umieszczając wcześniej w środku knot. Aby spotęgować doznania aromatyczne, wosk możesz połączyć z kawowym olejkiem zapachowym. Świecę możesz udekorować ziarnami. Taka świeca, paląc się, uwolni intensywny aromat, odstraszając komary.

ZAPACH DO ŚWIEC KAWA

2. Sposoby na komary z wykorzystaniem cytrusów

Domowe sposoby na komary na dworze opierają się także na aromacie cytrusów. Skórka cytryny zawiera olejki eteryczne, które skutecznie odstraszają te owady. Wystarczy wrzucić skórkę cytryny do płonącej świecy. Zapach cytrusów będzie się uwalniać wraz z topniejącym woskiem, tworząc naturalną barierę przed komarami.

Innym sposobem na wykorzystanie cytrusów jest przygotowanie cytryny z goździkami. Przekrój cytrynę na pół i wbij kilka goździków w miąższ cytryny. One również zawierają olejki eteryczne, które są nieprzyjemne dla komarów. Umieść cytrynę z goździkami w różnych strategicznych miejscach, np. na stole, przy oknach, czy na parapecie.

3. Domowy spray na komary DIY

Do przygotowania sprayu na komary będziesz potrzebować olejków eterycznych. Warto mieć w domu kilka zapachów, które oprócz działania na insekty wykazują także inne właściwości. Najskuteczniej działają:

  • olejek eukaliptusowy
  • olejek lawendowy
  • olejek cedrowy
  • olejek cytrynowy
  • olejek miętowy
  • olejek z drzewa herbacianego

[product id="3568, 3333, 3571, 3488, 3475" slider="true" onlyAvailable="true"]

Jak przygotować domowy spray na komary?

  1. W buteleczce z atomizerem wymieszaj wodę destylowaną z alkoholem kosmetycznym lub octem w stosunku 3:1.
  2. Dodaj 15-30 kropli wybranego olejku eterycznego, odstraszającego komary. Szczególnie polecamy stworzenie mieszanki kilku olejków. Poniżej przedstawiamy kilka skutecznych połączeń.
  3. Wstrząśnij przed każdym użyciem i rozpyl w pomieszczeniu, na ubranie lub bezpośrednio na skórę, unikając okolic oczu i ust. Taki spray może również chronić zwierzęta domowe przed ukąszeniami. Spraye z olejkiem z drzewa herbacianego, cedrowym oraz lawendowym to także domowe sposoby na odstraszenie kleszczy.

Pamiętaj, aby przed użyciem na większych powierzchniach ciała przeprowadzić test na małym fragmencie skóry, aby upewnić się, że nie wystąpi reakcja alergiczna. Domowa mikstura na komary może być bardzo skuteczna, pod warunkiem że jest przygotowana zgodnie z zaleceniami i stężenie olejku jest odpowiednie.

Mieszanki olejków eterycznych na komary

Jeśli nie wiesz, jakie olejki eteryczne połączyć ze sobą, aby spray na komary był skuteczny, a jednocześnie przyjemny dla otoczenia i aromatyczny, przedstawiamy Ci nasze ulubione połączenia:

  • cytryna i lawenda – połączenie olejków cytrynowego i lawendowego nie tylko odstrasza komary, ale także nadaje świeżości pomieszczeniom. Zapach cytryny jest energetyzujący, podczas gdy lawenda działa relaksująco, tworząc przyjemną atmosferę.
  • mięta i eukaliptus – olejki z mięty i eukaliptusa to doskonała kombinacja dla osób poszukujących orzeźwiającego zapachu. Domowy spray na komary przygotowany z ich użyciem, świetnie radzi sobie z natrętnymi owadami, ale także pozostawia na skórze uczucie przyjemnego chłodu. Jest idealny na gorące letnie wieczory nad jeziorem.
  • goździk i pomarańcza – zapach goździków jest intensywny, ciepły i charakterystyczny, podczas gdy pomarańcza nieco go przełamuje i dodaje nuty słodko-kwaśne i świeże. O ile są one przyjemne dla ludzkiego węchu, o tyle komary trzymają się od nich z dala.
  • cedr i drzewo herbaciane – olejki z cedru i drzewa herbacianego to doskonałe połączenie dla osób szukających zapachu z nutą natury. Mgiełka przeciwko komarom rozpylona w pomieszczeniu pomoże stworzyć relaksującą atmosferę.

4. Świeca antykomarowa

Na początku artykułu wspominaliśmy o kawowej świecy antykomarowej DIY. Jednak jeśli nie masz czasu ani chęci na jej przygotowanie, istnieje prostszy sposób na skuteczną ochronę przed komarami. Wystarczy wykorzystać zwykłe świece, które masz już w domu.

Gdy odpalisz knot i wosk stanie się płynny, dodaj do świecy kilka kropli olejku eterycznego o aromacie, którego nie lubią komary. Najlepsze będą zwykłe, bezzapachowe tealighty, ponieważ można je łatwo ustawić w różnych miejscach. Pamiętaj zatem, że im więcej świeczek, tym lepsza ochrona przed owadami. Dzięki temu prostemu trikowi, możesz cieszyć się spokojnymi letnimi wieczorami, bez niepożądanych gości.

5. Palony tymianek

Palony tymianek to kolejny domowy sposób na odstraszenie komarów i meszek. Oprócz kawy czy olejków eterycznych, warto sięgnąć po to aromatyczne zioło, które zniechęci owady do zbliżania się. Suszony tymianek możesz spalać w metalowej miseczce, podobnie jak kawę. Możesz również wrzucić kilka gałązek do ogniska podczas letnich wieczorów na zewnątrz.

Mamy nadzieję, że nasze porady okazały się dla Ciebie przydatne. Zapraszamy na naszego bloga po więcej wskazówek i pomysłów na poprawę jakości życia z wykorzystaniem naturalnych produktów!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium