Rozstępy – domowe sposoby na ich zwalczanie 0
Rozstępy – domowe sposoby na ich zwalczanie

Rozstępy – domowe sposoby na ich zwalczanie

Rozstępy - zmora kobiet, ale i mężczyzn… Od czego tworzą się rozstępy? Choć bardzo często pojawiają się jako efekt zbyt szybkiego rozciągania się skóry (ciąża, nagły wzrost w okresie dojrzewania), ich obecność mogą powodować także predyspozycje genetyczne i brak równowagi hormonalnej. Najogólniej rzecz biorąc, świadczą o problemach z włóknami kolagenowymi i elastynowymi.

„Życie” rozstępów ma swoją uciążliwą i mało estetyczną dynamikę. Najpierw na skórze pojawiają się czerwono-fioletowe zmiany, które potem przechodzą w białe, płaskie lub nieco wklęsłe pasma. W obu formach są widoczne i sprawiają, że czujemy się dyskomfortowo.

Jak pozbyć się rozstępów?

Nie jest to łatwe, ale na szczęście możemy z nimi walczyć, zwłaszcza kiedy są w pierwszej fazie, nowe i zaczerwienione. Wcześnie podjęta i odpowiednia stymulacja fibroblastów przyczynia się do zwiększenia produkcji włókien kolagenowych i wzrostu elastyczności skóry.

Szczególnie pomocne mogą w tym względzie okazać się zarówno naturalne olejki, np. kokosowy czy migdałowy, jak również żel aloesowy. Co ważne, lepiej w tej sprawie działać od razu, niż potem niwelować straty. Jeśli widzimy, że nieco przybieramy na wadze, poświęćmy trochę więcej uwagi swojej skórze. Najpierw skorzystajmy z naturalnego, najlepiej samodzielnie przygotowanego peelingu (świetnie sprawdzą się w nim kawa lub cukier trzcinowy), a potem wetrzyjmy olejek migdałowy z paroma kroplami stymulującego syntezę kolagenu olejku lawendowego. Pomocny w zwalczaniu rozstępów okazuje się także olejek z dzikiej róży, który wykazuje działanie nawilżające, a dzięki zawartym w nim kwasom tłuszczowym i pochodnym witaminy A wspomaga procesy naprawcze skóry. Należy przy tym pamiętać, że olejków eterycznych nie należy aplikować nierozcieńczonych. Kilka kropel mieszamy np. z oliwą z oliwek i dopiero taki preparat wmasowujemy w problematyczne obszary.

Co więcej, same oleje nie nawilżą skóry, a to właśnie odpowiedni poziom nawilżenia gwarantuje jej elastyczność. Najbardziej skuteczne w tym zakresie są humektanty – higroskopijne związki wiążące wodę. Do naturalnych humektantów należą kwas hialuronowy, mocznik, ekstrakt z aloesu i gliceryna.

[product id="3444, 2776, 3333, 2304" slider="true" onlyAvailable="true"]

krem na rozstępy

Jak zapobiegać powstawaniu rozstępów?

Jakkolwiek można walczyć z już powstałymi rozstępami, zdecydowanie lepiej, o czym wspomnieliśmy już wcześniej, im zapobiegać. Skóra w ciągu naszego życia jest narażona na wiele „rozstępogennych” sytuacji. Gwałtowny wzrost w okresie dojrzewania, ciąża, naprzemienne chudnięcie i tycie sprzyjają rozstępom. Spróbujmy, przynajmniej jako już dorośli, „wyrośnięci” ludzie, unikać huśtawki wagowej. Zdecydowanie pomaga w tym zbilansowana, zdrowa dieta. Zainwestujmy trochę czasu w rekreację, sport i aktywny wypoczynek, który przyniesie korzyści nie tylko skórze. W ciąży jedzmy dla dwojga, a nie za dwoje. Regularnie używajmy peelingów i nawilżajmy ciało. To uniwersalne, bezpieczne i skuteczne sposoby.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium