
Jak zrobić mydło glicerynowe - Przepis na domowe mydło DIY
Mydło glicerynowe posiada wiele cennych właściwości i może być stosowane przez każdego niezależnie od typu skóry. Szczególnie polecane do cery suchej i wrażliwej To naturalny kosmetyk, wykorzystywany do pielęgnacji i higieny, który powinien zagościć w każdej łazience. Ich głównym składnikiem jest gliceryna roślinna określana również jako glicerol, która doskonale nawilża, zmiękcza i wygładza, koi podrażnienia, pozwala utrzymać naturalne ph i chroni skórę przed utratą wody. Dodatkowo jest bardziej wydajne niż tradycyjne mydła.
Robienie mydła glicerynowego DIY z bazy jest dziecinnie proste, a w dodatku to doskonała zabawa dla całej rodziny. Starsze dzieci, oczywiście pod nadzorem dorosłych, mogą brać czynny udział w tworzeniu własnych, domowych mydełek co będzie doskonałym pomysłem na spędzenie wspólnego czasu.
Jeśli nie masz pojęcia co dać w prezencie bliskiej Ci osobie - daj jej mydło!
Ale nie zwyczajne „sklepowe” - zrób je sam. Ręcznie robione mydło glicerynowe z oryginalnym dodatkiem i o cudownym zapachu z pewnością spodoba się każdemu. Możesz przygotować je własnoręcznie, dzięki czemu będziesz mieć pewność, że zostało wyprodukowane z naturalnych, przyjaznych dla skóry składników bez sztucznych dodatków, które mogą powodować alergie.
Przy tym zrobienie mydła zajmie Ci z pewnością mniej czasu niż żmudne przeczesywanie sklepu za ciekawym upominkiem. Dodatkowo każdy doceni okazane serce i Twoje zaangażowanie.
Przepis na mydło - Składniki i wykonanie
Składniki i akcesoria potrzebne do produkcji mydła
Wypróbuj przepis na mydło domowej roboty od EcoFlores, jak sami zauważycie jest on bardzo prosty i szybki. Składniki, których będziesz potrzebować:
- Baza glicerynowa - ważne, aby była wykonana z najwyższej jakości gliceryny roślinnej
- Barwnik
- Olejki eteryczne lub zapachowe - do ciała. Olejek pozostawi na skórze piękny zapach (nie używaj tych przeznaczonych do aromatyzowania pomieszczeń bo one nie nadają się do kontaktu ze skórą)
- Foremki – może być foremka do lodu, do ciasta lub dziecięce foremki do piaskownicy. Najlepsze są silikonowe, gdyż łatwiej się z nich wyciąga gotowe mydełko.
- Dodatki – Większość dodatków z pewnością znajdziesz we własnej kuchni. Jeśli chcesz, aby Twoje własne mydło naturalne zawierało coś „ specjalnego” możesz dodać na przykład zioła ( lawenda, rozmaryn, melisa), ususzone a następnie zmielone skórki z owoców (jabłek, pomarańczy, cytryn, mango), jeśli chcesz aby mydło miało właściwości peelingujące możesz użyć zmielone i przesiane przez sitko skorupki z orzechów lub płatki owsiane (mogą być w całości). Doskonałym pomysłem jest również dodanie do mydła odrobiny mielonej kawy, która będzie działać jak ujędrniający peeling. A może zatopisz w mydle małą muszelkę?
Zobacz jak zrobić mydło - Sprawdzony przepis!
1. Odkrój nożem potrzebny kawałek bazy glicerynowej.
2. Następnie włóż ją do szklanego naczynia
3. Podgrzej naczynie w kuchence mikrofalowej lub w garnku ze stali nierdzewnej w kąpieli wodnej. Kąpiel wodna polega na włożeniu naczynia z bazą glicerynową do garnka z gorącą wodą i podgrzewaniu aż do całkowitego jej rozpuszczenia. Od czasu do czasu zamieszaj bazę, wtedy szybciej się rozpuści. Pamiętaj, aby pilnować temperatury - baza może się zagotować. Baza ma się stać płynna.
4. Do płynnej bazy mydła dodaj barwnik. Jeśli masz barwnik w płynie dodaj kilka kropel barwnika, jeśli w proszku, rozpuść go wcześniej w niewielkiej ilości wody lub alkoholu. Rozpuszczony barwnik dodaj (kilka kropel) do rozpuszczonej bazy. Kolory barwników są bardzo intensywne i nie trzeba ich nadużywać, naprawdę wystarczy tylko troszkę.
5. Dodaj swój ulubiony zapach. Tutaj też nie trzeba wiele. Tak jak przy barwniku – kilka kropel.
6. Jeśli masz ochotę aby dodatki były zatopione w środku mydełka, powoli wlej część bazy do foremki, poczekaj aż lekko zastygnie, dodaj składniki i zalej je pozostałą częścią bazy. Baza zastyga bardzo szybko, więc możliwe, że będzie potrzeba podgrzania jej jeszcze raz. Możesz również po prostu dodać do bazy dodatki, wymieszać i wlać do foremek i spryskać alkoholem izopropylowym w celu usunięcia pęcherzyków powietrza.
7. I właściwie już koniec pracy. Teraz czekamy aż baza zastygnie. W zależności od wielkości mydełka może to trwać ok 30 min do kilku godzin.
8. Kiedy baza całkowicie wystygnie i stwardnieje wyjmij gotowe mydła z foremki.Możesz wcześniej włożyć je do lodówki, wtedy będzie łatwiej je wyciągnąć. Jeśli mimo wszystko będziesz mieć problem z wyjęciem mydełek, podważ je delikatnie ostrym nożem a wtedy wyjdą bez problemu.
9. Domowe mydła glicerynowe są już gotowe do użycia. Zapakuj je w folię lub celofan, aby zachowały świeżość i piękny wygląd przez długi czas.
10.Naturalne mydło glicerynowe wytwarzane ręcznie to świetny pomysł na prezent. Możesz je zapakować do celofanu i przewiązać wstążką lub rafią, dołączyć karteczkę z wymyśloną przez Ciebie nazwą, zapachem lub dedykacją.Gwarantujemy, że dając taki prezent możesz spodziewać się zachwytu, zaskoczenia i podziwu nie tylko obdarowanego ale wszystkich, którzy zobaczą Twoje dzieło!
Pamiętaj - Po każdym użyciu dokładnie osuszyć mydełko, dzięki temu zachowa swoją konsystencję i nie utraci cennych właściwości.
Mydło glicerynowe - właściwości i zastosowanie
Pachnące mydełka glicerynowe to bezpieczniejsza i zdrowsza alternatywa do zwykłych żeli, mydeł, pod prysznic i do kąpieli. To naturalny kosmetyk, który ma wiele cennych właściwości. Możesz samodzielnie zrobić mydło w domu i używać go do pielęgnacji skóry całego ciała również do skóry wrażliwej i skłonnej do pękania oraz do higieny intymnej. Możesz także zafundować sobie pachnący rytuał kąpielowy. Bez problemu może stosować je do codziennej pielęgnacji delikatnej skóry dzieci i niemowląt. Odczyn mydła z gliceryny jest zbliżony do naturalnego ph skóry człowieka.
Jakie właściwości posiada mydło glicerynowe i co zapewnia:
- intensywne nawilża, wygładza skórę
- oczyszczenia bez uczucia ściągania
- łagodzi podrażnienia,
- reguluje procesy odbudowy naskórka,
- redukuje zrogowacenia skóry,
- zmiękcza i zwiększa elastyczność skóry,
- uszczelnia barierę hydrolipidową
- nie wywołuje reakcji alergicznych,
- wspomaga proces odbudowy naskórka
Jak zrobić mydełka glicerynowe w domu? To proste zaopatrz się w niezbędne składniki, dokładnie krok po kroku wykonaj czynności z naszego przepisu, poczekaj do całkowitego wystudzenia i gotowe!
Z tego poradnika dowiedzieliście się jak zrobić domowe mydełka - zachęcamy do dzielenia się naszym przepisem na mydło w mediach społecznościowych.