Jak zrobić perfumy DIY? 0
Jak zrobić perfumy DIY?

Markowe perfumy mają kilka zalet, które decydują o ich popularności - są dostępne w ogromnej palecie zapachów, długo utrzymują się na skórze i są proste w użyciu. Ale nie brak im też wad - tą najbardziej oczywistą jest ich wysoka cena oraz szkodliwe dodatki. Czasami też bardzo trudno jest znaleźć zapach, który idealnie komponuje się z zapachem naszego ciała i z naszą osobowością.

Nie każdy wie o tym, że prawdziwe perfumy można zrobić samodzielnie, a tymczasem jest to zadanie dość proste. Wystarczy tylko zaopatrzyć się w odpowiednie składniki - jakie? Czym kierować się wybierając poszczególne olejki eteryczne? Jak dobrać kompozycje zapachowe do różnych okoliczności i jak utrwalić ich zapach na skórze? Zapraszamy do lektury!

Dlaczego nasz zapach jest ważny nie tylko dla nas?

Nasz zapach to nie tylko ozdoba, jak biżuteria czy starannie ułożona fryzura. Docierające do naszych mózgów aromaty mogą mieć silny wpływ na nasze postrzeganie, samopoczucie i pewność siebie. Mogą też przywoływać wspomnienia i determinować dokonywane przez nas wybory. Osoba roztaczająca wokół siebie piękny zapach częściej postrzegana jest jako atrakcyjna i godna zainteresowania. Dlatego warto zadbać o to, aby był on efektowny i harmonijny.

[product id="2304, 1436, 3899, 3479, 3318" slider="true" onlyAvailable="true"]

Perfumy DIY - jak przygotować domowe perfumy?

Twoje własne perfumy, przygotowane z Twoich ulubionych nut zapachowych, z pewnością pozwolą Ci poczuć się w pełni sobą - podkreślą to, co w Tobie najlepsze i poprawią Ci samopoczucie. Z pewnością będą też unikatowe i niespotykane. Jakie są najważniejsze zasady dotyczące wyrobu własnych perfum?

Utrwalanie zapachu

Jeśli chcesz stworzyć prawdziwe perfumy, musisz pamiętać, że nie wystarczą same olejki eteryczne. Aby zapach pozostał na Twojej skórze przez dłuższy czas, potrzebny Ci będzie utrwalacz. Jego rolę mogą spełniać:

  • olejek jojoba,
  • gliceryna,
  • wosk pszczeli,
  • alkohol - możesz użyć spirytusu lub zwykłej wódki (trzeba jednak ostrożnie ją dawkować ze względu na jej intensywną woń).

Perfumy DIY na bazie alkoholu będą miały dobrze Ci znaną formę płynu, który można aplikować na skórę za pomocą atomizera. Jeśli wybierzesz olejek jojoba, glicerynę lub wosk pszczeli, będą miały postać lekkiego kremu, a ich zapach będzie trwalszy. Który utrwalacz zapachu wybierzesz, aby zrobić własne perfumy - zależy tylko od Ciebie.

Nuty zapachowe

Nie każdy wie, że zapach perfum składa się tak naprawdę z trzech nut, a składniki zapachowe uwalniają się w różnym tempie i określonej kolejności. To tak zwana piramida zapachowa. Znając zasady wyrobu własnych perfum sprawisz, że nuty poszczególnych olejków eterycznych będą się harmonijnie ze sobą łączyły.

Warto też wiedzieć nieco o grupach zapachowych. Należą do nich:

  • zapachy drzewne - należą do nich nuty drzewa sandałowego, cyprysu, drzewa cedrowego i sosny,
  • zapachy ziemiste - głębokie, dość ciężkie nuty ziemiste reprezentują wetiwer i paczula,
  • zapachy morskie - zaliczamy do nich sól morską,
  • zapachy przyprawowe - rozgrzewające, nieco ciężkie zapachy cynamonu, kardamonu, gałki muszkatołowej, czarnego pieprzu, goździków, jałowca, imbiru i kolendry,
  • zapachy kwiatowe - to jaśmin, róża, fiołek czy ylang - ylang,
  • zapachy ziołowe - to między innymi rozmaryn, lawenda, mięta, szałwia i bazylia,
  • zapachy owocowe - kojarzona głównie z zapachami cytrusowymi (mandarynki, grejpfruta, pomarańczy, limonki i cytryny) oraz nutami jagód i trawy cytrynowej.

Idealne perfumy DIY zawierają od 15 do nawet 30% składników zapachowych należących do trzech następujących po sobie nut - nuty bazy, serca i nuty głowy. I w takiej właśnie kolejności należy je łączyć.

owoc cytryny z umieszczonym w nim atomizerem

Nuty bazowe

Zgodnie z zasadami piramidy zapachowej, zrobienie perfum należy zacząć od przygotowania nuty bazy. Ten akord tworzą najtrwalsze aromaty, które ulatniają się najwolniej i stanowią o charakterze Twoich perfum.

Do akordów zapachowych tworzących bazę zaliczamy nuty drzewne, zwierzęce (piżmo), balsamiczne (kadzidło i mirra) oraz skórzane (imitujące aromat skóry, tytoniu i palonego drewna).

Nuta serca

To tak zwana nuta średnia, która wyczuwalna jest po około 10 - 20 minutach od aplikacji perfum. Zapachy odznaczają się średnią lotnością i nie zawsze są wyraźnie wyczuwalne, ale nie powinno się o nich zapominać tworząc domowe perfumy - dopełniają one pozostałe nuty i łączą je ze sobą, pozwalając uzyskać harmonijny zapach. W tej nucie stosuje się olejki eteryczne o zapachach kwiatowych, korzennych i zielonych.

Nuta głowy

To pierwsze i najlepiej wyczuwalne zapachy perfum. Są najbardziej lotne, więc szybko znikają. Tworzą je zwykle lekkie zapachy cytrusowe i owocowe lub ziołowe albo korzenne.

Łączenie olejków eterycznych

Do zrobienia perfum DIY będziesz potrzebowała kilku rodzajów olejków eterycznych, które będą reprezentowały każdy z akordów. Komponowanie perfum nie polega jednak na losowym łączeniu ze sobą różnych zapachów. Obowiązuje kilka zasad, którymi warto się kierować, aby podczas przygotowania perfum nie popełnić błędów. Pamiętaj więc o tym, że:

  • połączenie nut cytrusowych i drzewnych pozwala uzyskać aromaty szyprowe,
  • olejki kwiatowe warto łączyć z innymi kwiatowymi, aby zapach był harmonijny,
  • nuty ziołowe najlepiej komponują się z nutami drzewnymi i cytrusowymi,
  • chcesz zrobić własne perfumy DIY na wieczorne wyjścia i eleganckie kolacje?

Wykorzystaj nuty przyprawowe w połączeniu z drzewnymi lub żywicami.

Czego potrzebujesz, aby zrobić domowe perfumy?

Do wyrobu własnych perfum potrzebujesz więc olejków eterycznych i alkoholu lub oleju utrwalającego zapach. Pamiętaj, że istotne jest nie tylko to, jakie zapachy wybierzesz - zwróć uwagę również na stężenie olejków eterycznych. Zanim dodasz je do buteleczki, sprawdź, jakie może być ich maksymalne stężenie - inaczej ryzykujesz podrażnienie lub reakcję alergiczną skóry.

Lista zakupów

Jeśli chcesz zrobić perfumy na bazie oleju, kup olejek jojoba, a do tego olejki eteryczne reprezentujące trzy składniki zapachowe (nuty średnie, niskie i wysokie) i olejek łączący (świetnie sprawdza się olejek waniliowy lub paczuli).

Jeśli jednak wolisz zrobić perfumy na bazie alkoholu, zamiast oleju wybierz spirytus lub wódkę. Pozostałe składniki są niezmienne.

Sposób wykonania

Jako pierwszy do buteleczki powinien trafić utrwalacz, a więc albo olej jojoba, albo alkohol. Jako kolejne wlewamy wybrane olejki eteryczne reprezentujące nutę bazową, na przykład olejek z bergamotki, a następnie nuta serca (np. drzewo sandałowe) i jako ostatnie - olejki nuty głowy (np. olejek eteryczny różany lub inny zapach kwiatów). Następnie dodajemy nutę łączącą.

Kiedy wszystkie olejki znajdą się już w buteleczce, można uzupełnić ją odrobiną alkoholu, zamknąć szczelnie i wstrząsnąć. Następnie należy odstawić ją w chłodne i ciemne miejsce. Proces przenikania, łączenia się aromatów, rozpoczyna się po około osiemnastu godzinach. Zanim jednak będziesz mogła cieszyć się pełnią zapachów swoich perfum, minie kilka tygodni.

Jeśli zapach okaże się dla Ciebie zbyt mocny, możesz rozcieńczyć perfumy odrobiną alkoholu - wystarczy dodać jedynie kilka kropli. Nie wpłynie to negatywnie na trwałość zapachu ani perfum olejowych, ani tych na bazie alkoholu.

Kiedy uzyskasz już odpowiednio intensywny zapach, dodaj do buteleczki 2 - 3 krople czystej wody, wymieszaj i przelej całość przez filtr do kawy - w ten sposób uzyskasz idealnie czystą kompozycję.

Podsumowanie

Stworzenie własnych perfum nie jest, jak widzisz, specjalnie trudne. Pamiętaj o użyciu wysokiej jakości naturalnych olejków eterycznych oraz stosowaniu się do naszych wskazówek, a otrzymasz wspaniale pachnące, oryginalne perfumy DIY i będziesz się mogła cieszyć swoimi ulubionymi aromatami.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium