Maska z glinki zielonej
Glinka zielona cieszy się obecnie dużą popularnością w przemyśle kosmetycznym. Nic dziwnego! Ta naturalna substancja wydobywana z podziemnych złóż to źródło tlenku krzemu, glinu, żelaza, wapnia i potasu. Zawiera fitokomponenty (składniki pochodzenia roślinnego) i z tego powodu jest lubiana również przez wegan. Jako składnik kosmetyków wykazuje właściwości ściągające, tonizujące i regenerujące. Jeśli chodzi o pielęgnację skóry, przede wszystkim idealnie ją oczyszcza – dzięki niej pozbędziemy się nadmiaru sebum i martwego naskórka. Z tego powodu jest dedykowana osobom z rozregulowaną pracą gruczołów łojowych.
Maseczki z zielonej glinki
Glinka zielona bardzo dobrze sprawdza się jako składnik masek do twarzy. Poniżej proponujemy trzy przepisy. Pamiętajmy, aby maski na bazie glinki zielonej przygotowywać w szklanych lub plastykowych naczyniach i nie używać metalowych mieszadełek. Przyda się także woda termalna lub hydrolat w atomizerze, aby w razie potrzeby skrapiać twarz (maski na bazie glinki mają tendencję do mocnego twardnienia, zastygania).
Rzecz jasna, maski aplikujemy na dokładnie oczyszczoną skórę, a potem ją tonizujemy. Wprawdzie sama glinka działa tonizująco, ale woda z kranu, którą zmywamy twarz, narusza pH skóry. Dopiero wtedy aplikujemy krem.
Maska z zielonej glinki z dodatkiem wody termalnej lub hydrolatu - podstawowa
Do zielonej glinki dodajemy wodę termalną lub ulubiony hydrolat, np. z róży damasceńskiej, jaśminu. Składników ma być po równo. Miksturę dokładnie mieszamy i aplikujemy na twarz na ok. 20 minut. Jeśli w tym czasie maska za mocno zastygnie i będziemy odczuwać dyskomfort, skrapiamy twarz hydrolatem. Na koniec zmywamy dokładnie twarz i smarujemy ją kremem nawilżającym.
[product id="2847, 3149, 3551, 3250" slider="true" onlyAvailable="true"]
Maska z zielonej glinki z dodatkiem żelu aloesowego
Do jednej miarki zielonej glinki dodajemy ok. 1/3 miarki wody termalnej i 2/3 miarki żelu aloesowego. Dokładnie mieszamy i rozprowadzamy na twarzy, po czym zostawiamy na ok. 20 minut. Następnie myjemy dokładnie twarz i smarujemy kremem nawilżającym.
Maska z zielonej glinki z dodatkiem węgla aktywnego
Do jednej miarki zielonej glinki dodajemy ok. 1/2 miarki węgla aktywnego. Mieszamy i uzupełniamy wodą termalną lub hydrolatem, aby zyskać papkę. Maskę rozprowadzamy na twarzy i pozostawiamy na 10 -15 minut. Jeśli w tym czasie maska za bardzo zastygnie, można skrapiać twarz wodą termalną lub hydrolatem. Potem zmywamy maskę i smarujemy skórę kremem nawilżającym. Mix glinki zielonej i węgla aktywnego doskonale oczyści twarz, ale zadziała również mocno wysuszająco, dlatego po aplikacji należy szczególnie zadbać o nawilżenie skóry.
Do maski z glinki można dodać odrobinę oleju. Wtedy nie będzie tak szybko zasychać, ale nie będzie też tak dobrze absorbować sebum. Pamiętajmy, aby olej dodawać na samym końcu, ponieważ dość trudno miesza się z samą glinką.
Z uwagi na to, że maski na bazie glinki zielonej są dość „mocne”, nie przesadzajmy z ich aplikacją, aby nie przesuszyć skóry - raz w tygodniu w zupełności wystarczy. Glinka zielona w swej sypkiej postaci długo się przechowuje i zachowuje swe dobroczynne właściwości, więc warto mieć ją w swoich kosmetycznych zasobach.