Zastosowanie olejku kokosowego do włosów 0
Zastosowanie olejku kokosowego do włosów

Zastosowanie olejku kokosowego do włosów

Olej kokosowy działa antybakteryjnie, jest pomocny w zwalczaniu trądziku, łagodzi świąd, pielęgnuje skórę twarzy, ciało i włosy. Regeneruje, odżywia i chroni przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Stosowany jest także w kuchni, do przygotowywania potraw i do smażenia. To jednak tylko niektóre z właściwości i zastosowań tego cudownego kosmetyku.

Jak powstaje olej kokosowy i z czego się składa? Czym różni się olej kokosowy nierafinowany od rafinowanego? Jak pielęgnować z jego użyciem włosy? Zobacz sprawdzone przepisy na kosmetyki do włosów DIY na bazie oleju kokosowego!

Olej kokosowy - z czego się składa i jak powstaje?

Co wiemy o oleju kokosowym? Olej kokosowy jest olejem roślinnym, tzw. tropikalnym. Pozyskuje się go z miąższu orzechów palmy kokosowej. Palmę kokosową możemy spotkać na Filipinach, w Malezji oraz Indonezji. Tam występuje naturalnie. Jednak obecnie uprawia się ją w całej strefie międzyzwrotnikowej.

Olej kokosowy powstaje poprzez tłoczenie kopry - wysuszonego miąższu nasion kokosa właściwego, który w niemal 70 procentach składa się z tłuszczu. Olej kokosowy nazywa się też masłem lub tłuszczem kokosowym. Kopra nadaje się do podgrzewania, jednak najcenniejszy olej uzyskujemy z tłoczenia na zimno.

Tłuszcze zawarte w tymże oleju to przede wszystkim nasycone kwasy tłuszczowe, takie jak m.in. kwas laurynowy, mirystynowy, kaprynowy, kaprylowy, stearynowy i palmitynowy. Z nienasyconych kwasów tłuszczowych, w olejku kokosowym obecny jest m.in. kwas oleinowy oraz niewielkie ilości kwasu linolowego.

[product id="3511, 3556, 3886, 3887, 1285" slider="true" onlyAvailable="true"]

Olej kokosowy nierafinowany a rafinowany - różnice

Na rynku znajdziemy różne oleje kokosowe. Warto wiedzieć, że produkty te mają inne punkty dymienia. Olej kokosowy tłoczony na zimno będzie dymił w temperaturze 177 stopni Celsjusza, z kolei olej poddany rafinacji osiągnie taki punkt dopiero przy ponad 200 stopniach Celsjusza. Jednak to niejedyne różnice pomiędzy tymi produktami!

kokos

Olej kokosowy nierafinowany

Olej nierafinowany pozyskuje się w procesie mechanicznym, który obejmuje czasochłonne metody tłoczenia, sedymentacji, filtracji oraz wirowania. Jest tłoczony na zimno, co oznacza, że do jego pozyskiwania nie używa się wysokiej temperatury, a to sprawia, że taki produkt zachowuje cenne właściwości. Dzięki temu jest nie tylko bogaty w witaminę E, C czy witaminy z grupy B, ale również w antyoksydanty i kwasy nienasycone.

Olej kokosowy tłoczony na zimno ma przyjemny, kokosowy zapach i delikatny smak oraz gęstą konsystencję. Może być stosowany m.in. w kosmetyce jako odżywka, maska czy balsam. Wchodzi też w skład wielu innych kosmetyków DIY.

Olejek kokosowy nierafinowany nazywany jest olejem Virgin lub Extra Virgin z uwagi na to, że powstaje z pierwszego tłoczenia. Produkt ten znajdziesz na: https://ecoflores.eu/pl/p/Olej-kokosowy-NIERAFINOWANY-VIRGIN-ze-Sri-Lanki/3556.

Olej kokosowy rafinowany

Taki olej poddawany jest zabiegom oczyszczania, czyli rafinacji. Proces ten przebiega z użyciem wysokiej temperatury oraz specjalnych środków. Niestety, rafinacja sprawia, że pozbywamy się części wartościowych i cennych składników. Jednak tak przygotowany olej ma znacznie dłuższy termin przydatności i może być przechowywany również w temperaturze pokojowej.

Oczyszczanie pozbawia też olej specyficznego smaku i zapachu, co sprawia, że staje się on znacznie bardziej uniwersalny i sprawdzi się również u tych osób, które stronią od kokosowego zapachu.

Olej kokosowy poddany rafinacji dostępny jest na: https://ecoflores.eu/pl/p/Olej-kokosowy-100-rafinowany-/3511.

Olej kokosowy - właściwości i zastosowanie w kosmetyce

Jakie właściwości i zastosowanie ma olej kokosowy? Można w nim znaleźć wartościowe kwasy tłuszczowe nienasycone, które sprawiają, że produkt ten świetnie wchłania się przez naskórek i posiada cenne właściwości pielęgnacyjne. Wykazuje działanie antygrzybiczne, antybakteryjne i antywirusowe, a zawarta w nim witamina E uznawana jest za witaminę młodości.

pielęgnacja skóry

Regularne stosowanie oleju kokosowego przyczynia się do:

  • poprawienia elastyczności skóry,
  • wzmocnienia warstwy hydrolipidowej,
  • ochrony przed promieniowaniem UV (SPF ok. 10),
  • ograniczenia rozwoju wolnych rodników,
  • ochrony przed nadmierną utratą wody z naskórka,
  • nawilżenia włosów i zapobiegania rozdwajaniu końcówek,
  • ponadto natłuszcza skórę, wykazuje działanie antybakteryjne, a także działanie wybielające zęby.

Olej kokosowy stosowany do ciała wygładza zmarszczki, rozjaśnia przebarwienia, niweluje zmiany skórne oraz drobne stany zapalne, łagodzi podrażnienia, sprawdza się także podczas walki z cellulitem i rozstępami. Daje ukojenie po opalaniu poprzez głębokie nawilżenie skóry. Można go również stosować jako dodatek do codziennej kąpieli.

Jak jeszcze można stosować olej kokosowy? Do pielęgnacji zębów! Sprawdzi się jako dodatek do domowej pasty (olej kokosowy wystarczy tylko wymieszać z sodą i olejkiem miętowym) lub do płukania jamy ustnej.

Do olejowania włosów idealnie sprawdzą się różnego rodzaju oleje kosmetyczne, również olej kokosowy. Potraktowanie włosów olejem kokosowym ma pozytywny wpływ na regenerację i odbudowę kosmyków.

Olej kokosowy na włosy - czy rzeczywiście się sprawdza?

Zastosowanie oleju kokosowego w pielęgnacji włosów jest bardzo szerokie. Możemy stosować go np. w formie maseczki nawilżająco-odżywczej, szczególnie na zniszczone lub farbowane włosy.

Do łamliwych i bardzo przesuszonych kosmyków również możemy zastosować olejowanie włosów olejem kokosowym. Zabieg przynosi oczekiwane efekty, gdy jest stosowany regularnie. Zawarty w olejku kokosowy kwas laurynowy składa się z cząsteczek podobnych do protein, które są głównym budulcem naszych włosów. Dzięki swojej budowie skutecznie wnika w głąb włosa i odżywia go od środka, przyczyniając się równocześnie do zmniejszenia utraty protein i pozwala chronić włos przed nadmiernym przesuszaniem się.

Ponadto olej kokosowy na włosy:

  • pomaga zregenerować kosmyki po farbowaniu lub rozjaśnianiu,
  • potraktowanie pasm olejem kokosowym redukuje efekt postrzępionych włosów, wygładza je i ujarzmia niesforne końcówki (wystarczy niewielką ilość oleju kokosowego ocieplić w dłoniach i nałożyć na końcówki włosów),
  • zawarty w olejku kokosowym filtr UV pomaga zabezpieczyć kosmyki przed uszkodzeniami słonecznymi latem, a także przed chlorem czy słoną wodą,
  • olej kokosowy może być stosowany także na skórę głowy. Dzięki działaniu przeciwgrzybiczym i nawilżającym może być pomocny podczas walki z łupieżem i przyczynia się do zredukowania łuszczenia się naskórka,
  • aplikacja olejku kokosowego na nasz skalp wzmacnia cebulki włosów oraz w znacznym stopniu je nawilża, zapobiegając tym samym swędzeniu oraz hamuje wypadanie włosów,
  • olej kokosowy pomoże nam zapuścić lśniące, zdrowe i długie pasma poprzez redukowanie złamań i ochronę włókna włosa,
  • sprawdzi się także jako produkt naturalny do stylizacji włosów, ponieważ idealnie wygładza niesforne i elektryzujące się kosmyki.

Olejek kokosowy do włosów - sprawdzone przepisy

Jak stosować olej kokosowy na włosy? Oto kilka sprawdzonych przepisów na kosmetyki do włosów DIY!

pielęgnacja cery

  • Olejowa kokosowa odżywka do włosów

Olejować włosy olejem kokosowym możemy zarówno na mokro, jak i na sucho. Na bazie oleju kokosowego możemy wykonać bardzo wydajną, domową odżywkę. Trzy łyżki oleju kokosowego wystarczy wymieszać z jedną łyżką olejku arganowego i nałożyć na kosmyki przed myciem. Po 15 minutach należy umyć włosy ulubionym szamponem. Można też pozostawić produkt na pasmach na całą noc.

  • Maska wzmacniająca na bazie oleju kokosowego

Trzy łyżki olejku kokosowego mieszamy z jedną łyżką olejku arganowego, jednym żółtkiem kurzego jaja i łyżką miodu naturalnego. Wszystkie składniki dokładnie ze sobą łączymy i nakładamy na mokre włosy godzinę przed myciem. Całość zabezpieczamy folią i ciepłym ręcznikiem. Na koniec spłukujemy dokładnie włosy i myjemy szamponem. Kosmyki będą odżywione i pełne blasku!

  • Serum przeciw rozdwojonym końcówkom

Olej kokosowy będzie też świetnym rozwiązaniem na ujarzmienie niesfornych i rozdwojonych końcówek. Wystarczy, że do trzech łyżek oleju kokosowego dodać odrobinę kwasu hialuronowego lub roślinnego silikonu. Takiej mikstury nie nakładamy na całe włosy, a tylko na końcówki, uprzednio ocieplając ją delikatnie w dłoniach. Olejek do pielęgnacji nakładamy na suche włosy. Jeżeli użyjemy oleju nierafinowanego, nasze kosmyki będą miały dodatkowo piękny zapach.

  • Nawilżająca maska aloesowa o zapachu kokosowym na miękkie i błyszczące włosy bez efektu puszenia

Aby wykonać tego rodzaju maskę, potrzebujemy dwóch łyżek oleju kokosowego i tyle samo żelu aloesowego. Olej lekko podgrzewamy i łączymy z żelem. Wszystko dokładnie mieszamy do uzyskania jednolitej konsystencji. Tak przygotowaną maskę musimy nałożyć na wilgotne włosy. Kosmyki owijamy folią i ręcznikiem, a następnie podgrzewamy całość suszarką. Po 30 minutach spłukujemy dokładnie maskę i myjemy włosy delikatnym szamponem.

  • Wcierka na problematyczną skórę głowy

Do przygotowania potrzebujemy 2 łyżki jogurtu, 2 łyżki żelu aloesowego, łyżkę miodu i łyżkę oleju kokosowego wcześniej delikatnie podgrzanego. Wszystkie składnik dokładnie połącz, nałóż na włosy i delikatnie wcieraj w skórę głowy. Całość zabezpiecz folią i ręcznikiem. Podgrzej suszarką i pozostaw na głowie na 15 minut. Następnie zmyj resztki mieszanki pod ciepłą wodą i umyj głowę szamponem. Taki zabieg z pewnością pomoże w regeneracji i nawilżeniu naskórka. Jeżeli użyjemy oleju nierafinowanego, pozostawi on na naszych włosach kokosowy, przyjemny zapach.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium