Olej z czarnuszki na włosy i twarz - cudowne właściwości 0
Olej z czarnuszki na włosy i twarz - cudowne właściwości

Właściwości zdrowotne czarnuszki siewnej (nazywanej także czarnym kminkiem) znane były już dwa tysiące lat temu. Jej wyrazisty smak cieszył się popularnością w krajach Środkowego Wschodu oraz w kuchni egipskiej, indyjskiej, a także u Rzymian i Greków! Roślina ta wykazuje m.in. działanie przeciwalergiczne i może przyczynić się do śmierci komórek nowotworowych. Co więcej, wspomaga również nasz układ odpornościowy i działa przeciwzapalnie. To jednak nie wszystkie prozdrowotne właściwości czarnuszki.

Olej z nasion czarnuszki poprawia kondycję włosów, skóry głowy oraz przyczynia się do pięknego wyglądu naszej cery, a w starożytności nie bez powodu nazywany był „złotem faraonów”. Jakie jeszcze cudowne właściwości posiada czarnuszka? Sprawdź koniecznie!

Właściwości oleju z czarnuszki siewnej

Czarnuszka siewna pochodzi z terenów Turcji i Iraku, obecnie jednak uprawia się ją w wielu krajach na świecie. Olej z czarnuszki ma korzenny zapach i bardzo specyficzny smak, dlatego jedni go uwielbiają, a innym nie przypada do gustu (smak oleju jest lekko gorzkawy). Warto jednak korzystać z jego właściwości zdrowotnych, a tych jest naprawdę sporo!

Właściwości prozdrowotne czarnuszki coraz częściej są poddawane licznym badaniom naukowym. Roślina wykazuje m.in. działanie:

  • przeciwzapalne,
  • przeciwgorączkowe,
  • przeciwbólowe,
  • antybakteryjne.

Pomoże nam również w zwalczaniu wirusów, pasożytów i grzybów. Dodatkowo łagodzi objawy alergii i w przeciwieństwie do leków antyhistaminowych, nie wywołuje skutków ubocznych.

Co więcej, czarnuszka wykazuje potencjalne działanie antynowotworowe, przyczynia się do regulacji cyklu miesiączkowego, a także może wykazywać działanie przeciwskurczowe. Spożywanie oleju z czarnuszki wspomaga nasz organizm na wiele sposobów i jest lekarstwem na różne dolegliwości, od chorób układu oddechowego czy chorób na tle dermatologicznym aż po choroby układu pokarmowego i różne dolegliwości żołądkowe. Wspomaga także leczenie schorzeń autoimmunologicznych i wykazuje działanie ochronne na układ krążenia oraz nerki.

Dodatkowo czarnuszka wykazuje działanie:

  • antyoksydacyjne, 
  • moczopędne, 
  • przeciwcukrzycowe,
  • żółciopędne,
  • łagodzi refluks, wrzody żołądka i wiele innych.

Olej z nasion czarnuszki siewnej wpływa pozytywnie na leczenie dny moczanowej, a niekiedy stosowany jest również w terapii osób z uogólnionym stanem zapalnym. Zawarte w nim olejki eteryczne ułatwiają odkrztuszanie, a ponadto mogą nawet skrócić czas leczenia zapalenia oskrzeli.

 

[product id="2693, 626, 1060, 1285, 3479" slider="true" onlyAvailable="true"]

Dawkowanie oleju z czarnuszki

Zalecane spożycie oleju z czarnuszki dla osób dorosłych to jedna łyżeczka do posiłku, dwa razy dziennie. Do spożywania wybierajmy olej tłoczony na zimno. Pamiętajmy, że nie wolno go podgrzewać. 

Nie tylko picie oleju z czarnuszki może wpływać pozytywnie na organizm. Stosowany zewnętrznie również przyniesie wiele korzyści naszemu zdrowiu.

Właściwości kosmetyczne oleju z czarnuszki

Olej z czarnuszki znajduje swoje zastosowanie również w kosmetyce. Nasiona czarnuszki składają się z wielu prozdrowotnych substancji, w tym z:

  • nienasyconych kwasów tłuszczowych (kwas linolowy, kwas oleinowy i kwas alfa linolenowy),
  • beta-karotenu,
  • steroli,
  • biotyny,
  • przeciwutleniaczy.

Dodatkowo produkt zawiera witaminę E, sole mineralne i tymochinon (wykazuje właściwości przeciwzapalne). Działa odmładzająco, antyoksydacyjnie i zapobiega negatywnemu wpływowi wolnych rodników.

 

Domowe spa

Wykorzystywany jest w wielu produktach pielęgnacyjnych, a dodawany do kosmetyków wykazuje dużą stabilność. Jak stosować olej z czarnuszki?

  • Bezpośrednio na skórę,
  • jako dodatek do gotowych kosmetyków, w celu wzbogacenia i wzmocnienia ich działania.

Dobrze sprawdzi się zarówno aplikowany na skórę głowy, jak i na całe włosy. Możemy użyć go również po opalaniu, dodawać kilka kropel do kąpieli lub stosować punktowo. Co więcej, regularne używanie oleju z czarnuszki łagodzi atopowe zapalenie skóry.

 

Olej z czarnuszki na włosy i twarz

Używany do pielęgnacji twarzy regeneruje i nawilża naskórek oraz wykazuje działanie przeciwzmarszczkowe, łagodzi trądzik, swędzenie, zaczerwienienia oraz objawy alergiczne. Przyczynia się do poprawy i ujednolicenia kolorytu cery, wspiera pracę gruczołów łojowych, ujędrnia skórę i chroni ją przed czynnikami zewnętrznymi. Polecany jest szczególnie osobom z cerą wrażliwą, suchą, trądzikową oraz skłonną do zaczerwienień i podrażnień.

Z kolei olej z czarnuszki stosowany na skórę głowy niweluje objawy łupieżu i problem z wypadaniem włosów. Korzystnie wpływa na cebulki, łagodzi stany zapalne i zmiany skórne. Regularne wcieranie oleju w kosmyki sprawia, że stają się one miękkie, lśniące, zdrowe i dużo bardziej zdyscyplinowane. Olejowanie polecane jest szczególnie posiadaczkom włosów wysokoporowatych.

Jak używać oleju z czarnuszki?

Olej z czarnuszki nie podrażnia naszej skóry, jest łagodny i rzadko uczula. Jak stosować go na twarz, skórę głowy i włosy?

Jeżeli chcemy aplikować olej z czarnuszki na twarz, wystarczy, że użyjemy od 3 do 4 kropli produktu. Pamiętajmy, aby przed zabiegiem zwilżyć skórę. Możemy też używać odpowiedniego hydrolatu, dzięki któremu olej będzie się znacznie łatwiej rozprowadzał. Warto skorzystać również z toników roślinnych czy żelu aloesowego. Kurację najlepiej stosować na przemian z kremami nawilżającymi. 

Pamiętaj, że ze względu na brak właściwości higroskopijnych, olej z czarnuszki nie może być używany bez przerwy. Warto jednak skorzystać z jego wielu cennych substancji odżywczych. Nienasycone kwasy tłuszczowe, witamina E oraz aminokwasy zawarte w produkcie regenerują skórę, sprawiają, że nasze przebarwienia spowodowane działaniem promieni słonecznych, upływem lat czy działaniem hormonów stają się mniej widoczne.

 

kobieta wykonująca zabiegi pielęgnacyjne

 

Stosowanie oleju na włosy pomoże je wzmocnić, wygładzić i odżywić. Jeżeli nakładasz produkt na całe kosmyki, pamiętaj, iż regularność jest kluczowym elementem kuracji. Olej nakładamy na całe pasma i pozostawiamy na ok. 30 minut. Po tym czasie dokładnie myjemy włosy szamponem. Dobrym pomysłem jest również dodanie kilku kropel do odżywki lub maski do włosów albo nakładanie produktu tylko na końcówki włosów.

Natomiast olej aplikowany na skórę głowy może ją nawilżyć, pobudzić cebulki do wzrostu i ograniczyć wypadanie włosów, a jego właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne oraz przeciwgrzybiczne pomagają uporać się z wieloma problemami skórnymi.

Produkt stosujmy na oczyszczoną skórę. Wybierajmy olej z czarnuszki tłoczony na zimno, nierafinowany.

Olej z czarnuszki - przeciwwskazania do stosowania

Produkt ten znajduje swoje zastosowanie nie tylko w kosmetyce, ale także w kuchni. Olej z czarnuszki posiada cenne właściwości lecznicze, jednak używany w nadmiarze (jak każdy inny wyrób) może powodować skutki uboczne.

  • Olej z czarnuszki obniża ciśnienie krwi, dlatego nie powinien być spożywany w dużych ilościach, ponieważ może powodować bóle głowy, zawroty i omdlenia.
  • Kobiety w ciąży jego stosowanie powinny skonsultować z lekarzem.
  • Zazwyczaj jest bardzo delikatny dla naszego organizmu, warto jednak przed użyciem zewnętrznym wykonać domowy test płatkowy.

Olej z czarnuszki - przechowywanie

Olej z czarnuszki najlepiej przechowywać w ciemnej butelce, w lodówce. Pamiętajmy, aby wykorzystać go w czasie, który został podany przez producenta na opakowaniu. Wytrącanie się osadu oraz tężenie oleju są naturalnymi i odwracalnymi procesami.

olejek eteryczny i akcesoria do kąpieli

Podsumowanie

Olej z czarnuszki zawiera wiele cennych składników odżywczych. Stosowany jest zarówno do pielęgnacji skóry (wykazuje m.in. działanie przeciwgrzybicze, przeciwzapalne, przeciwstarzeniowe), jak i w kuchni (wykazuje m.in. działanie przeciwcukrzycowe, antynowotworowe, antybakteryjne), a dodatkowo może uchronić nas przed występowaniem wielu chorób układu sercowo-naczyniowego. Posiada intensywny smak i wyrazisty zapach. Cena oleju jest bardzo przystępna, a jego działanie na nasz organizm nieocenione.

Pamiętaj, że niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i nie może zastąpić wizyty u specjalisty.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium