Olejek eukaliptusowy właściwości i zastosowanie 0
Olejek Eukaliptusowy - Właściwości I Zastosowanie W Kosmetyce

Olejek eukaliptusowy właściwości i zastosowanie

Ojczyzną drzewa eukaliptusowego jest Australia. Jego liście to ulubiony przysmak sympatycznych misi koala, które instynktownie wiedzą co dobre i zdrowe. Największe zasoby drzew eukaliptusowych znajdują się na terenie Australii i Nowej Gwinei, ale w mniejszych ilościach występują także na terenie Afryki i Ameryki Południowej.

Właściwości lecznicze wykazują przede wszystkim liście tego wiecznie zielonego drzewa i mają zastosowanie w leczeniu wielu różnych schorzeń. Szeroko wykorzystywany jest także w produkcji kosmetyków do codziennej pielęgnacji ciała. Nie wszyscy jednak wiedzą jakie właściwości ma eukaliptus i w jakich przypadkach można zastąpić nim lekarstwa medycyny konwencjonalnej. Tych wszystkich zachęcamy do przeczytania poniższego artykułu przedstawiającego możliwości wykorzystania produktów eukaliptusowych.

Właściwości eukaliptusa

Właściwości zdrowotne mają zarówno liście eukaliptusa, jak i kora drzewa. Zawierają przede wszystkim terpeny o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym i antywirusowym. Już Aborygeni (rdzenni mieszkańcy Australii) odkryli właściwości lecznicze liści eukaliptusa i stosowali je na ciężkie rany, w leczeniu szkarlatyny, tyfusu, malarii oraz cholery.

Z ponad 600 odmian eukaliptusa zdecydowanie największe właściwości lecznicze wykazują dwie odmiany, eukaliptus królewski i eukaliptus niebieski. To z ich liści produkuje się najlepszy olejek eukaliptusowy.

Jak wytwarzany jest olejek?

Liście eukaliptusa służą przede wszystkim do sporządzania olejku eukaliptusowego, najbardziej cenionego produktu z eukaliptusa. Olejki eteryczne są bardzo silnymi ekstraktami i w zależności od właściwości podstawowej rośliny mają działanie od 50 do 100 razy silniejsze niż roślina bazowa.

olejki eteryczne

Olejek eukaliptusowy powstaje w wyniku destylacji liści za pomocą pary wodnej. Dzięki temu otrzymuje się olejek zawierający substancje o bardzo dużym stężeniu i dużych właściwościach leczniczych, który dzięki temu ma bardzo różnorodne zastosowanie.

Zastosowanie olejku w medycynie

Leczenie wewnętrzne

Dzięki swoim właściwościom olejek eteryczny eukaliptusowy stosowany jest przede wszystkim w leczeniu wszelkich stanów zapalnych górnych dróg oddechowych. Inhalacje z olejku eukaliptusowego bardzo szybko udrażniają nos i zatoki. Wystarczy kilka kropli olejku eukaliptusowego wlać do garnuszka z gorącą wodą i nakryć głowę ręcznikiem. Olejek należy wdychać przez klika minut. Inhalacje można robić także za pomocą nebulizatora. Doskonale zmniejszają ból gardła, jego obrzęk. Ułatwiają także wykrztuszanie zalegającej wydzieliny. Obok inhalacji można stosować olejek eukaliptusowy do płukania gardła i jamy ustnej. Wystarczy 5 kropli na szklankę ciepłej wody i kilka razy przepłukać bolące gardło, ulga jest natychmiastowa. Nie wolno połykać płynu do płukania gardła.

Inhalacje z olejku eukaliptusowego zalecane są szczególnie dla dzieci. Bardzo dobrze je tolerują, szybko się do nich przyzwyczajają (nawet czterolatki potrafią wykonać je samodzielnie) i co najważniejsze, nie powodują skutków ubocznych. Inhalacje z olejku eukaliptusowego szczególnie polecane są dzieciom często zapadającym na infekcje górnych dróg oddechowych.

Zastosowanie olejku eukaliptusowego w leczeniu górnych dróg oddechowych jest znacznie szersze niż tylko w leczeniu dolegliwości doraźnych. Dobre efekty przynosi także w leczeniu chorób przewlekłych takich jak astma i zapalenie oskrzeli.

[product id="3568, 3479, 1060, 1176, 3504" slider="true" onlyAvailable="true"]

Leczenie zewnętrzne

Ze względu na swoje właściwości antygrzybiczne i antybakteryjne olejek eukaliptusowy jest jednym z głównych składników maści leczniczych. Olejek eukaliptusowy stosowany jest w leczeniu opryszczki, trudno gojących się ran i oparzeń. Nie tylko zapobiega zakażeniom i infekcjom, ale przede wszystkim zmniejsza ból, co dla pacjentów jest bardzo ważnym czynnikiem. Olejek nie tylko przynosi ulgę, ale sprawia, że skóra szybciej wraca do swojego pierwotnego wyglądu.

Olejek eukaliptusowy wchodzi w skład wielu żeli zalecanych do smarowania w celu łagodzenia bóli mięśniowych lub stawowych towarzyszących wysiłkowi fizycznemu lub przewlekłym chorobom reumatycznym. Wystarczy systematyczne wcieranie żelu w bolące miejsce, by odczuć wyraźną ulgę. Jeśli nie mamy maści lub żelu, w przypadku silnego bólu wystarczy kika kropli olejku eukaliptusowego wetrzeć w bolące miejsce. Ulga będzie natychmiastowa.

Olejek eukaliptusowy jest idealnym preparatem do przeprowadzania kąpieli relaksujących. Nie trzeba do tego specjalnych ośrodków SPA. Wystarczy do wanny z gorącą wodą wlać kilka kropel olejku eukaliptusowego i posiedzieć w niej kilkanaście minut. Taka kąpiel zmniejsza napięcie mięśniowe spowodowane stresem i zmęczeniem oraz zdecydowanie poprawia nastrój. Z powodzeniem stosowany jest także w masażach relaksujących. Nie tylko zmniejsza napięcie mięśniowe, ale uśmierza także bóle głowy. Szczególnie zalecany jest w przypadku bardzo uciążliwych bólów migrenowych. W przypadku tych ostatnich można zastosować także wcieranie kilku kropel olejku eukaliptusowego w skronie, efekt będzie znacznie szybszy.

Olejek eukaliptusowy na dobre samopoczucie

Bardzo często olejek eukaliptusowy stosowany jest w aromaterapii. W połączeniu z masażem relaksującym doskonale wpływa na samopoczucie, niweluje zmęczenie, zmniejsza stres. Zalecany jest w stanach depresyjnych, jego zapach pobudza krążenie, dodaje energii, a także zwiększa zdolność koncentracji.

Olejek eukaliptusowy w kosmetyce

Olejek eukaliptusowy znalazł zastosowanie nie tylko w medycynie naturalnej, ale także w przemyśle kosmetycznym. Dodawany jest do wielu preparatów służących do codziennej pielęgnacji skóry.

olejek eukaliptusowy

Olejek eukaliptusowy ze względu właściwości antyseptyczne dodawany jest do past do zębów i płynów do płukania jamy ustnej. Systematyczne ich stosowanie powoduje usuwanie osadu nazębnego i leczenie zapalenia dziąseł.

Dodanie olejku eukaliptusowego do mydeł, płynów do kąpieli oraz kremów przeznaczonych do pielęgnacji skóry doskonale wpływa na jej wygląd, która staje się gładka i bardziej jędrna. Dodanie kilku kropel olejku do szamponu zmniejsza przetłuszczanie się włosów, łupież oraz stany zapalne skóry głowy.

Olejek eukaliptusowy wykorzystywany jest także w leczeniu skóry trądzikowej, zmniejsza wydzielanie sebum, działa antybakteryjnie, łagodzi stany zapalne oraz przyśpiesza gojenie krost trądzikowych.

Nietypowe zastosowanie olejku eukaliptusowego

Dzięki swoim właściwościom olejek eukaliptusowy działa odkażająco. Można więc wykorzystać go do odkażania łazienki. Wystarczy nalać na szmatkę kilka kropel i przetrzeć wybrane miejsca, można także skropić nim wnętrze muszli. Dodany do prania pozostawi na odzieży przyjemny zapach, który w lecie będzie równocześnie odstraszał komary i kleszcze. W okresie letnim warto samemu sporządzić płyn odstraszający komary i kleszcze. Wystarczy 5 kropel rozcieńczyć niewielką ilością wody i tak przygotowany roztwór wcierać w skórę przed wyjściem na pole.

Kilka kropel dodanych do wody do mycia podłóg nada im delikatny połysk, a powietrze w mieszkaniu zostanie odświeżone.

Kilka kropel olejku na gąbce pomoże usunąć plamy z dywanów i tapicerki, należy intensywnie pocierać je gąbką od strony zewnętrznej do środka plamy.

Środki ostrożności

Choć olejek eukaliptusowy właściwości ma bardzo wiele i w medycynie naturalnej stosowany jest od wieków, to przy jego stosowaniu trzeba zachować środki ostrożności. Naturalny olejek to bardzo silny koncentrat, dlatego najczęściej dodajemy go w ilości 2-5 kropel. Przedawkowanie może powodować nudności, wymioty, biegunkę i bóle głowy.

Olejku nie powinny stosować kobiety w ciąży, karmiące piersią, nie należy stosować go także u niemowląt. Nie zaleca się go stosować doustnie, zwłaszcza w przypadku osób zażywających lekarstwa, ponieważ może wchodzić z nimi w reakcję.

Stosując olejek eukaliptusowy trzeba bardzo uważać, by nie dostał się do oka. Po każdym zastosowaniu należy bardzo dokładnie umyć ręce ciepłą wodą z mydłem. W przypadku zatarcia oka olejkiem oko należy natychmiast przemyć zimną wodą lub specjalnymi kroplami do przemywania oczu.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium