Olejek z drzewa herbacianego - właściwości i zastosowanie 0
Olejek z drzewa herbacianego - właściwości i zastosowanie

Wśród wielu bogactw ofiarowanych nam przez Matkę Naturę znajdziemy ogromną różnorodność olejków eterycznych. Mają one moc poprawiania naszego samopoczucia, nastroju, ale także zastosowanie pozytywnie wpływające na nasze zdrowie. Jednym z nich jest olejek drzewa herbacianego. Dowiedz się, jakie ma właściwości i jak go stosować.

Czym jest olejek eteryczny z drzewa herbacianego?

Olejek z drzewa herbacianego to wyrób w 100% naturalny i pozyskiwany na drodze destylacji parą wodną z liści wiecznie zielonego krzewu rosnącego w Australii - Melaleuca alternifolia. Od setek lat wykorzystywany jest on przez rdzennych mieszkańców tego małego kontynentu - Aborygeni stosowali okłady z liści do leczenia ran i oparzeń ze względu na ich działanie antyseptyczne.

Dzięki zastosowaniu destylacji pozyskujemy skoncentrowane składniki aktywne w bardzo małej objętości produktu. Zapach olejku jest bardzo intensywny pieprzowo-korzenny, odświeżają.

olejki eteryczne

Właściwości olejku

Olejek herbaciany znany jest przede wszystkim z tego, że ma silne właściwości antyseptyczne, przeciwwirusowe, antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Dlatego też polecany jest w codziennej pielęgnacji skóry twarzy i ciała oraz paznokci i włosów. Można stosować go zarówno na skórę zdrową, jak i zmienioną chorobowo - jest jednym z niewielu olejków eterycznych, które można stosować bezpośrednio na skórę bez rozcieńczenia. Olejek z drzewa herbacianego jest skutecznym remedium na problemy cery tłustej i trądzikowej.

Olejek z drzewa herbacianego pomoże nam także w czasie infekcji wirusowej górnych i dolnych dróg oddechowych - warto więc zawsze mieć go w domowej apteczce na wypadek przeziębienia lub grypy, niedrożności nosa, kaszlu czy zapalenia zatok.

Mało kto wie natomiast, że olejek z drzewa herbacianego świetnie nadaje się nie tylko do pielęgnacji skóry, włosów i paznokci, ale również jako środek odkażający powierzchnie i odstraszający owady. Jeśli więc chcesz zabezpieczyć siebie i swoich bliskich przed kontaktem z pleśniami, bakteriami i wirusami oraz przed ugryzieniami komarów - używaj olejku z drzewa herbacianego. Jest nie tylko skuteczny, ale również bezpieczny w stosowaniu, możesz więc aplikować go także na powierzchnie, z którymi mają kontakt małe dzieci i niemowlęta (np. maty edukacyjne, zabawki, łóżeczko). Olejek herbaciany likwiduje również wszy i idealnie nadaje się do odkażania prania.

Zastosowanie olejku herbacianego

Olejek z drzewa herbacianego może być stosowany zarówno w formie rozcieńczonej w oleju bazowym, miejscowo, jak i w formie inhalacji czy też w połączeniu z kosmetykami. Jest bardzo wszechstronny, a jego dobroczynny wpływ na skórę sprawia, że producenci kosmetyków chętnie dodają go do różnorodnych produktów - szamponów, kremów, toników i żeli do mycia twarzy, lotionów i innych. Sprawdź, jak możesz go używać.

[product id="3475, 2849, 2688, 1285, 3479" slider="true" onlyAvailable="true"]

Stosowanie na skórę

Olejek z drzewa herbacianego ma właściwości nie tylko antyseptyczne, ale również reguluje pracę gruczołów łojowych. Wnika w głąb skóry i usuwa bakterie beztlenowe, które są przyczyną stanu zapalnego objawiającego się jako trądzik. Dlatego też, jeśli borykasz się właśnie z tym problemem - olejek drzewa herbacianego jest właśnie dla Ciebie.

Ale stosować olejek drzewa herbacianego mogą także te osoby, które nie narzekają na problemy skórne, ale chciałyby w naturalny i bezpieczny sposób oczyścić skórę, pozbyć się jej niedoskonałości czy też przyspieszyć proces jej regeneracji. Warto stosować olejek także w przypadku cery tłustej, nawet jeśli nie towarzyszy jej trądzik.

A jak w praktyce stosowany może być olejek herbaciany? Oto praktyczne wskazówki:

  • codzienne oczyszczanie skóry - wystarczy, że dodasz kilka kropel olejku do swojego ulubionego toniku i 2 razy dziennie przetrzesz skórę tak przygotowanym kosmetykiem;
  • trądzik - olejek herbaciany może być stosowany punktowo na trądzik. Zamocz patyczek kosmetyczny w olejku i nanieś go na miejsca dotknięte wypryskami. Olejek, dzięki swoim właściwościom antyseptycznym, szybko złagodzi stan zapalny i zaczerwienienie;
  • krem - warto dodać kilka kropli olejku z drzewa herbacianego także do łagodnego, naturalnego kremu na twarz, szyję i dekolt;
  • maseczka na twarz - przygotuj maseczkę z naturalnej glinki i wymieszaj ją z olejkiem, a jej działanie oczyszczające i tonizujące będzie jeszcze lepsze;
  • sauna dla skóry twarzy - potocznie nazywana "parówką". Przygotuj miskę ciepłej wody, dodaj kilka kropli olejku i nachyl się nad miską, okrywając głowę ręcznikiem tak, aby para wodna nie uciekała. Taka sauna łagodzi i oczyszcza skórę bardzo delikatnie, lecz skutecznie.

Olejek eteryczny z drzewa herbacianego działa łagodząco także na stany zapalne jamy ustnej i dziąseł oraz leczy opryszczkę, kurzajki, oparzenia i odmrożenia oraz liszaj.

Należy wspomnieć również o fakcie, że olejek z drzewa herbacianego świetnie sprawdza się w pielęgnacji stóp ze skłonnością do nadmiernej potliwości oraz popękanej skóry pięt. Łagodzi i normuje proces pocenia się, a dzięki temu także niweluje przykry zapach. Może być stosowany codziennie jako składnik kremu albo mydła lub jako dodatek do wody. Można go wykorzystać w leczeniu chorób grzybiczych.

Pielęgnacja skóry głowy

Stosowanie olejku drzewa herbacianego na skórę głowy jest świetnym pomysłem w leczeniu łupieżu i łojotokowego zapalenia skóry. Działa normalizująco na proces wydzielania sebum, likwiduje uczucie swędzenia i zapobiega przetłuszczaniu się włosów.

Dodaj do szamponu (albo olejku rycynowego, arganowego lub migdałowego) kilka kropli olejku eterycznego i umyj nim włosy jak zwykle, dokładnie rozprowadzając mieszankę po całej skórze głowy i masując ją przez około 2 minuty. Spłucz dokładnie.

Olejek z drzewa herbacianego zamiast detergentów

Działania olejku herbacianego nie sposób przecenić - jest niezastąpiony nie tylko w domowej apteczce i kosmetyczce, ale również jako skuteczny i łagodny detergent. Działa odkażająco na powierzchnię i odstrasza uciążliwe owady. Możesz używać go do dezynfekcji kuchennych blatów, klamek, umywalki, kabiny prysznicowej, deski klozetowej - właściwie do wszystkiego.

Odrobina olejku dodana do prania pozwoli Ci skutecznie usunąć z niego wszelkie bakterie i grzyby, co jest szczególnie istotne w przypadku odzieży i pościeli należących do dzieci i osób starszych.

Olejek herbaciany możesz stosować bez obaw, pod warunkiem jednak, że wybierzesz produkt w 100% naturalny. Przechowuj go w oryginalnej butelce w temperaturze pokojowej - nie straci wówczas swoich drogocennych właściwości.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium