Olejki naturalne a syntetyczne - czym się różnią? 0
Olejki naturalne a syntetyczne - czym się różnią?

Olejki naturalne a syntetyczne - czym się różnią?

Naturalne olejki eteryczne i syntetyczne kompozycje zapachowe są nader często mylone - osoba niewprawna zwykle stosuje te dwa terminy zamiennie. To jednak poważny błąd, bowiem zarówno sam proces pozyskiwania czy produkcji tych dwóch rodzajów olejków jest inny, jak i ich oddziaływanie na ludzki organizm. W czym tkwią różnice? Jakie rodzaje olejków warto wybrać i dlaczego? Oto wszystko, co warto wiedzieć na ten temat.

olejki eteryczne

 

Czym są naturalne olejki eteryczne?

Najważniejszą cechą olejków eterycznych jest fakt, iż są one substancjami chemicznymi o pochodzeniu naturalnym i czystym składzie. Olejki są produktami organicznymi, bowiem technologia ich produkcji polega na pozyskaniu olejów z suszonych lub świeżych części roślin. Mogą być nimi kwiaty, owoce, liście, korzenie lub drewno.

Olejki eteryczne pozyskuje się na drodze destylacji parą wodną, ekstrakcji wytłaczania lub absorpcji. Używane mogą być do wyrobu kosmetyków takich jak mydła, szampony, kremy czy odżywki, ale także jako dodatek do produkcji perfum i świec zapachowych. A jednak oprócz pięknego zapachu olejki eteryczne oferują nam jeszcze coś - moc właściwości leczniczych.

Właściwości lecznicze olejków eterycznych znane są i wykorzystywane od tysięcy lat - używa się ich w aromaterapii, do masażu, inhalacji oraz miejscowo na skórę. Można także wykorzystać je do aromatyzacji i odkażania powietrza w domu oraz prania. A oto kilka przykładów zastosowań naturalnych olejków eterycznych:

  • olejek goździkowy - ma działanie bakteriobójcze, przeciwgrzybicze, odkażające,
  • olejek lawendowy - łagodzi stany zapalne, oczyszcza, przyspiesza gojenie się ran,
  • olejek pomarańczowy - reguluje funkcje wydzielnicze gruczołów łojowych, działa przeciwzapalnie,
  • olejek cynamonowy - wspomaga trawienie, działa przeciwwirusowo i antybakteryjnie,
  • olejek sosnowy - działa wykrztuśnie, rozgrzewająco, antyseptycznie, przeciwbólowo.

To tylko kilka z dziesiątków olejków eterycznych, które możemy wybrać. Warto znać ich działanie aby wybrać taki, który najlepiej spełni nasze oczekiwania. Kupując olejki eteryczne należy także pamiętać, aby wybierać produkty najwyższej jakości - tylko wtedy będą one miały opisane działanie. Warto także wiedzieć, że olejki eteryczne mogą pozostawiać długotrwały zapach (na przykład olejek cynamonowy, goździkowy) lub ulatniać się szybko (olejek pomarańczowy, cytrynowy, grapefruit). Ta właściwość będzie miała bardzo duże znaczenie przy wyrobie kosmetyków do ciała i domu - warto wybierać olejki eteryczne o długotrwałym zapachu lub tworzyć kompozycje z nimi.

[product id="3475, 3891, 3479, 3568, 1285" slider="true" onlyAvailable="true"]

Czym są syntetyczne kompozycje zapachowe?

O ile olejki eteryczne pozyskiwane są z części roślin, a więc są naturalne, o tyle kompozycje zapachowe stanowią produkt syntetyczny. Składniki używane do ich produkcji również mają piękne zapachy, ale należy pamiętać, że nie mają one właściwości leczniczych takich jak te, które znajdziemy w olejkach eterycznych.

Syntetyczne olejki zapachowe określane również jako kompozycje zapachowe używane są do aromatyzacji kosmetyków takich jak mydła, kremy, balsamy, sól do kąpieli. Można dodawać je również do świec zapachowych. Używanie tych substancji jest całkowicie bezpieczne pod warunkiem, że wybierzemy olejki zapachowe przeznaczone do wyrobu kosmetyków.

Czym więc różni się olejek zapachowy od olejków eterycznych? Przede wszystkim tym, że kompozycje zapachowe, w przeciwieństwie do naturalnych olejków, nie mogą być stosowane w aromaterapii - stanowią one jedynie dodatek zapachowy, nie mając właściwości leczniczych. To jednak sprawia, że mogą je bez obaw stosować osoby, które z różnych względów nie powinny używać olejków naturalnych.

Dodatek olejków syntetycznych może uczynić kosmetyki niezwykle atrakcyjnymi pod względem zapachów. Olejki zapachowe i kompozycje mogą nam zapewnić niezwykle złożone i zaskakujące doświadczenia zmysłowe. Dostępne zapachy obejmują wariacje takie jak na przykład cola, guma balonowa, Mały Książę, zapach morski, piernik, pina colada, ciasteczko maślane i wiele innych.

Olejku syntetycznego lub kompozycji możemy użyć więc jako dodatek pachnący dodatek do mydeł dla dorosłych i dzieci, ale również do odświeżania powietrza w domu. Wystarczy tylko wybrać jeden z wielu zapachów. Chcesz aby Twój dom pachniał czystością i świeżością? Spróbuj nalać do kominka olejku o zapachu zielonej herbaty. A może pragniesz aby w czasie Bożego Narodzenia w domu zapanował prawdziwie świąteczny klimat? Świetnie sprawdzi się zapach piernika!

Co więc wybrać - naturalne olejki eteryczne czy kompozycje zapachowe?

Na to pytanie nie ma jednej dobrej odpowiedzi - każdy z tych produktów jest dobry, inne jest po prostu ich przeznaczenie.

Olejek eteryczny sprawdzi się w przypadku, gdy chcesz złagodzić dolegliwości ciała i duszy. Substancje naturalnego pochodzenia zawarte w olejku mają intensywny wpływ na ludzki organizm. Wybierając produkt wysokiej jakości i odpowiedniego rodzaju, możesz pomóc sobie w walce z infekcją wirusową, bakteryjną czy grzybiczą, przegonić smutki i dodać sobie energii lub przeciwnie - wyciszyć się i odsunąć na bok stres. Naturalny olejek eteryczny jest niezastąpiony w aromaterapii.

Jeśli natomiast chcesz przygotować dla siebie lub bliskich domowej roboty pachnące kosmetyki - wybierz jeden z zapachów olejków syntetycznych. Zawarte w nich składniki nie mają wpływu na organizm, ale nadają kosmetykom przepiękny zapach i perfumują powietrze w domu. Są bezpieczne także dla osób, które mają alergie na niektóre z substancji naturalnych - np. na olejek sosnowy czy eukaliptusowy.

Coraz częściej klienci mają wątpliwości czy wybór syntetycznych produktów jest dobry pod względem dbałości o środowisko naturalne. Olejek eteryczny wyprodukowany z roślin wydaje się być bardziej ekologiczny. Niekoniecznie jednak tak jest - trzeba pamiętać, że istnieją rośliny rzadkie, zagrożone wyginięciem w swoim naturalnym środowisku. W ich przypadku rzeczywiście wybór olejku syntetycznego często pozwala chronić zasoby naszej planety.

Olejki eteryczne i kompozycje to w rzeczywistości wyroby, które znacząco różnią się od siebie. Łączą je piękne, wyraziste i intensywne zapachy, ale używa się ich w różnym celu. Należy pamiętać o tym wybierając olejki.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium