Olejki eteryczne - właściwości i zastosowanie 0
Olejki eteryczne - właściwości i zastosowanie

 

Olejki eteryczne - właściwości i zastosowanie


Naturalne olejki eteryczne uzyskiwane poprzez procesy destylacji liści drzew, owoców, kwiatów i innych części roślin, które pięknie pachną, a dzięki swoim dobroczynnym właściwościom mają szerokie zastosowanie w kosmetyce. Cenione za działanie odprężające wykorzystywane są w saunie, kąpieli i do masażu, dodatkowo łagodzą różne dolegliwości. Powszechnie wykorzystywane jako dodatki podczas robienia mydełek, świec i kul kąpielowych w domowym zaciszu. Podpowiadamy do czego wykorzystać, gdzie kupić i jak stosować olejki eteryczne? 

Olejki eteryczne uzyskuje się poprzez frakcje lotnych substancji zapachowych rośliny i połączenie jej z parą wodną, która po skropleniu tworzy wodę kwiatową, na powierzchni której pojawia się olejek eteryczny. Pod wpływem ciepła uwalniają swój zapach. Ich skład chemiczny jest bardzo zróżnicowany w zależności od gatunku rośliny oraz warunków klimatyczno - glebowych w jakich rośnie. Jednak prawie wszystkie składają się z alkoholi, fenoli kwasów, tlenków, aldehydów, ketonów, aldehydów i terpentyny. 

Naturalne olejki zapachowe stosowane są w ziołolecznictwie, medycynie, przemyśle perfumeryjnym i kosmetycznym oraz w aromaterapii. Przechowywane w ciemnych szklanych buteleczkach, celem ochrony przed działaniem światła słonecznego, które może powodować ich utlenianie.

Właściwości olejków eterycznych

Właściwości olejków eterycznych są tak liczne i różnorodne, jak różnorodne są gatunki roślin z których pochodzą. Jedne działają uspokajająco i relaksująco, inne w pobudzająco. Obecnie znamy około 2000 roślin olejkodajnych występujących na całej kuli ziemskiej, Większość z nich wykazuje działania przeciwzapalne, przeciwbólowe, antywirusowe antygrzybiczne i detoksykujące. Co więcej działają kojąco, poprawiają krążenie krwi i odkażają, dlatego powszechnie wykorzystuje się je w celach leczniczych. 

Naukowcy potwierdzili skuteczność stosowania aromaterapii w leczenie stanów depresyjnych i lękowych. Dodatkowo pięknie pachną, dlatego są idealnym dodatkiem do kul kąpielowych, mydełek i innych domowych kosmetyków. Powszechnie wykorzystywane także do tworzenia świec zapachowych.

 

olejki eteryczne 

Zastosowanie


Choć znajdują szerokie zastosowanie w medycynie, to jednak mogą przydać się także w całym domu.

Zobacz jak stosować olejki eteryczne


• kąpiele - dodaj kilka kropli olejku do wody w wannie, pamiętaj aby wcześniej rozprowadzić olejek z płynem do kąpieli lub olejem,

• dodatek do kul kąpielowych - przygotuj olejek lawendowy, 2 szklanki sody oczyszczonej, 1 szklankę kwasku cytrynowego (kula będzie przyjemnie musująca), oliwkę dla dzieci - ok. 60 ml, barwnik spożywczy i foremki. Wymieszaj dokładnie wszystkie suche składniki, a następnie dodaj barwnik, oliwkę i olejek eteryczny, Dobrze wymieszaj, włóż do foremek. Wyjmij je z foremek i używaj do długich, relaksujących kąpieli. Proste, a jakie przyjemne!

• domowe mydełka i świece zapachowe - jeśli lubisz własnoręcznie tworzyć mydła i świece, dodaj do nich ulubione olejki eteryczne. Wykorzystaj te o właściwościach antyseptycznych.

• miejscowo na skórę i do masażu - olejki eteryczne rozpuszczone w oleju nośnikowym są niezbędne podczas masażu, rozluźniają mięśnie, działają przeciwbólowo i pielęgnują skórę, zewnętrznie stosowane również pomocniczo w leczenie borelizy.

• w domu - Olejek cytrynowy i z drzewa herbacianego świetnie sprawdzą się jako środki dezynfekujące blaty i urządzenia kuchenne oraz armaturę, a także do prania odzieży. Rozpylony w domu olejek cynamonowy pomoże zdezynfekować powietrze i napełni dom przepięknym zapachem, a mieszanina olejku eukaliptusowego i cytronelowego skutecznie odstraszy owady.

• inhalacje z olejków eterycznych stanowią bezpieczną i często stosowaną metodę medycyny naturalnej. Stosowane w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok, przeziębienia. Doskonale udrażniają nos, działają wykrztuśnie i przeciwzapalnie. Jednak to nie wszystko inhalacje z olejkami mają działanie aromaterapeutyczne poprawiają nastrój, rozluźniają i niwelują napięcie i zmęczenie. Pamiętaj jednak by zawsze robić to w zgodzie z ulotką i zaleceniami lekarza.

 

Olejki, które powinieneś mieć w domu

 

Olejek miętowy - wykazuje silne właściwości przeciwbólowe, zapewnia uczucie chłodu na skórze. Można stosować go zewnętrznie, w formie inhalacji w przypadku bólu głowy.

Olejek cytrynowy - działa wspomagająco bakteriobójczo i tonizujące, usuwa zaskórniki, łagodzi trądzik, lekko hamuje wydzielanie sebum, dlatego jest powszechnie wykorzystywany w pielęgnacji skóry Dodatkowo wyłapuje wolne rodniki i spowalnia proces starzenia się skóry.

Olejek eukaliptusowy - to jeden z najpopularniejszych i najczęściej stosowanych olejków eterycznych. Wchodzi w skład wszystkich produktów służących do leczenia kataru i udrażniania nosa. Ma właściwości oczyszczające i odkażające.

Olejek lawendowy - jego zapach działa terapeutycznie i pomaga się uspokoić i zrelaksować. Wykazuje również działanie przeciwbólowe, można stosować go na bóle o różnym pochodzeniu: menstruacyjne, mięśniowe i reumatyczne.

Olejek z drzewa herbacianego - komponent wielu kosmetyków do pielęgnacji skóry twarzy. Działa pomocniczo bakteriobójczo, przeciwgrzybicznie i przeciwwirusowo, przywraca równowagę skóry trądzikowej i leczy grzybicę skóry.

Olejek z drzewa sandałowego - pomoże w przypadku problemów skórnych lub infekcji intymnych. Stosowany w formie inhalacji na choroby dolnych i górnych dróg oddechowych. Jego właściwości antyseptyczne przynoszą ulgę w schorzeniach dróg moczowych, przyspieszają gojenie się ran i oczyszczają nos.

Olejek goździkowy - musisz mieć go w domu. Jest niezastąpiony w przypadku nagłego bólu zęba (jeżeli jest jakości farmaceutycznej). Działa także antyseptycznie, pomaga w infekcjach górnych dróg oddechowych, łagodzi bóle głowy i bóle reumatyczne. Odstrasza także owady.

Olejek cynamonowy - poza przepięknym zapachem ma działanie antyseptyczne, w dodatku nawilża skórę i idealnie sprawdza się w czasie masażu relaksacyjnego.

Olejek sosnowy - ma bardziej subtelny zapach, Podnosi odporność organizmu na infekcje, stymuluje układ krążenia. Znajduje szerokie zastosowanie w leczeniu anginy i grypy oraz zapalenia zatok.

Olejek jaśminowy - jego piękny, słodki zapach zna każdy. Jest skutecznym afrodyzjakiem.

 

[product id="3571, 3837, 3494, 3475, 3479, 3333, 3598, 3491" slider="true" onlyAvailable="true"]

Jak dobrać olejek eteryczny do dolegliwości

Aby zapewnić sobie skuteczne leczenie lub poprawę samopoczucia, musisz wiedzieć ,który olejek zastosować. Nie martw się jednak, jeśli akurat nie posiadasz odpowiedniego olejku w domu - wiele z nich wykazuje podobne działanie na nasz organizm. Pamiętaj by stosować je zgodnie z ulotką i radą lekarza.


• bezsenność - olejek lawendowy, majerankowy, mandarynkowy, jałowcowy, geraniowy, różany;
• brak koncentracji, uczucie zmęczenia - rozmarynowy, geraniowy, miętowy, bazyliowy;
• przeziębienie, katar i kaszel - olejek sosnowy, eukaliptusowy, herbaciany, lawendowy, cyprysowy, anyżowy, miętowy;
• problemy ze strony układu pokarmowego - olejek miętowy, cytrynowy, kolendrowy, kminkowy, różany, sandałowy;
• bóle reumatyczne - olejek eukaliptusowy, cyprysowy, kolendrowy, imbirowy;
• bóle głowy - lawendowy, majerankowy, miętowy, bazyliowy, geraniowy;
• nadciśnienie - majerankowy, rozmarynowy, szałwiowy, lawendowy. 

Gdzie kupić olejki eteryczne? W naszym sklepie :-)

Teraz już znasz niezwykłą moc olejków eterycznych oraz ogromną ilość ich zastosowań w medycynie, kosmetyce i w domu. Korzystaj z ich dobrodziejstw i ciesz się zdrowiem i dobrym samopoczuciem, zrób domowe mydełka, dodaj kilka kropel do kąpieli lub zrób domowy odświeżacz powietrza.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium