Oliwa z oliwek na włosy - jak stosować i jakie daje efekty
Olejowanie włosów to prosty zabieg pielęgnacyjny, który zyskuje szerokie grono zwolenniczek. Polega na rozprowadzaniu wybranego olejku na suchych lub mokrych włosach. Do przeprowadzenia olejowania doskonale nadaje się powszechnie stosowana oliwa z oliwek. Ten drogocenny płyn przyczynia się do poprawy kondycji włosów lub pasm. Oliwa z oliwek sprawi, że włosy będą dogłębnie nawilżone, wygładzone i lśniące. Ponadto w preparacie znajduje się wiele wartościowych składników odżywczych, mających korzystny wpływ na skórę głowy. Jak stosować oliwę z oliwek na włosy? Jakie daje efekty? Przeczytaj poradnik i dowiedz się więcej!
Co to jest oliwa z oliwek i jakie są jej rodzaje?
Oliwa z oliwek nazywana jest eliksirem młodości i długowieczności. Najbardziej wartościowa jest oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia na zimno. Dlaczego? Ponieważ produkt powstaje z dojrzałych, pełnych owoców, a nie z wytłoczyn. Jest całkowicie naturalny - bez zbędnych dodatków i ulepszaczy. Inne rodzaje oliwy to:
- Oliwa verigne – do jej produkcji używa się owoców gorszej jakości. Cechuje się wyższym poziomem kwasowości. Dodawana najczęściej do oliw z niższej półki.
- Oliwa Lampante – cechuje się wysokim poziomem kwasowości (2%). Poddawana jest procesowi rafinacji. Do spożycia nadaje się po wymieszaniu z oliwą vergine.
- Oliwa z oliwek – w jej składzie znajdziemy 100% naturalnej oliwy. Nie posiada smaku, aromatu, a jej wartości odżywcze są znikome.
- Oliwa z wytłoków – pozyskiwana jest z wytłoków po pierwszym tłoczeniu. Produkt poddawany jest obróbce chemicznej.
- Oliwa pomace – często stosowana w kosmetyce przy tworzeniu mydła na zimno. Pomace to mieszanka oliwy z wytłoczyn z oliwą extra virgin.
[product id="2693, 626, 1060, 1285, 3479" slider="true" onlyAvailable="true"]
Oliwa z oliwek - właściwości zdrowotne i pielęgnacyjne
Oliwa z oliwek jest bogatym źródłem jednonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które są niezbędne do utrzymania prawidłowego stanu zdrowia. Znajdziemy w niej również witaminy A, D, E i K oraz składniki mineralne, tj. potas, cynk, magnez i fosfor. Oliwę z oliwek cechuje duża zawartość przeciwutleniaczy. Związki te spowalniają procesy starzenia, chronią przed nowotworami i usuwają z organizmu wolne rodniki. Regularne spożywanie oliwy przyczynia się do obniżenia ciśnienia we krwi.
Oliwa z oliwek extra virgin dzięki bogatej zawartości witamin i minerałów oraz silnym właściwościom nawilżającym znajduje zastosowanie w kosmetyce. Ten żółty płyn zawiera wiele bioaktywnych substancji, które mają korzystny wpływ na skórę oraz włosy. Nienasycone kwasy tłuszczowe obecne w oliwie wnikają wgłąb cery nadając jej zdrowy, promienny wygląd. Oliwa z oliwek w składzie posiada aż 72% kwasu oleinowego, który wykazuje działanie wygładzające i zmiękczające. Produkt ma też działanie ochronne i przeciwzapalne, przez co jest bardzo skuteczny w walce z łupieżem. Preparat obkleja włos ochronnym filmem, jednocześnie zabezpieczając go przed szkodliwymi czynnikami z zewnątrz. Regularne stosowanie oliwy z oliwek sprawi, że pasma stają się grubsze i mocniejsze.
Oliwa z oliwek na włosy
Nawilżenie i ochrona
Oliwa z oliwek zawiera kwas oleinowy, kwas palmitynowy i skwalen. Każdy z wymienionych składników jest emolientem, co oznacza, że posiada silne działanie nawilżające, zmiękczające i ochronne. Naturalne emolienty wnikają w łodygę włosa, zatrzymując w niej wilgoć. W efekcie włosy są sprężyste, gładkie i odżywione. Pasma powlekane są delikatną powłoką, która chroni je przed zniszczeniem. Regularne stosowanie oliwy z oliwek zapobiega także rozdwajaniu końcówek. Specyfik sprawia, że nie ma najmniejszych problemów z ułożeniem wymarzonej fryzury. Włosy, oprócz tego, że są odpowiednio nawilżone, stają się elastyczne i podatne. Zabieg olejowania szczególnie polecany jest w przypadku włosów suchych i nadmiernie przesuszonych, np. poprzez stosowanie kosmetyków na bazie alkoholu, a także po chemicznej koloryzacji. W celu dogłębnej regeneracji rekomendujemy olejowanie włosów przed myciem. Dla lepszych efektów najlepiej nałożyć oliwę na całą noc. Wystarczająca ilość oleju to 2-3 łyżki stołowe.
Regeneracja
Wiele osób boryka się z kruchymi, osłabionymi włosami. Na pogorszenie kondycji włosów wpływa wiele czynników. Do najpopularniejszych możemy zaliczyć zabiegi fryzjerskie (rozjaśnianie, koloryzacja) oraz używanie urządzeń termicznych. Zastosowanie oliwy z oliwek na włosy daje doskonałe rezultaty. Badania dowiodły, że ten drogocenny płyn może całkowicie odbudować uszkodzoną strukturę włosa. Oczywiście ogromne znaczenie ma systematyczność. Ważne jest także wyeliminowanie złych nawyków, tj. używanie prostownicy, lokówki czy przesadna ilość kosmetyków, których skład pozostawia wiele do życzenia. Nie zapominajmy o tym, że oliwa z oliwek jest źródłem wielu witamin i składników mineralnych. Przenika ona do wnętrza włosa, wypełniając jego komórki, przez co już na początku możemy zauważyć znaczną poprawę kondycji pasm.
Wzmocnienie
Nadmierne wypadanie włosów to obecnie powszechny problem. Przyczyn takiego zjawiska może być wiele - począwszy od niedoborów w diecie, poprzez choroby ogólnoustrojowe, aż do zaburzeń hormonalnych. Warto wiedzieć, że wypadanie włosów często ma związek z niewłaściwie dobranymi kosmetykami. Jeśli wypadanie włosów ma podłoże pielęgnacyjne regularne olejowanie pozwoli skutecznie zahamować ten proces. Jak zdążyliśmy się już dowiedzieć, oliwa z oliwek ma niezwykle korzystny wpływ na poprawę kondycji włosów. Po takim zabiegu pasma stają się maksymalne odżywione i nawilżone, a ich struktura zostaje odbudowana. Takie włosy z pewnością nie są podatne na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych oraz na samo wypadanie. Aby cieszyć się mocnymi włosami trzeba zadbać o skalp. Stosowanie oliwy z oliwek na skórę głowy pozwala wyeliminować łupież. Wszystko dlatego, że składniki zawarte w tym specyfiku mają działanie mocno nawilżające. Pierwsze efekty można zauważyć już po około tygodniu. Warto wziąć pod uwagę, że jest to naturalny preparat, który w żadnym wypadku nie podrażni skalpu.
Dla kogo olejowanie włosów?
Olejowanie włosów to zabieg, który może wykonać tak naprawdę każdy, we własnym zaciszu domowym. Kondycja oraz typ włosów nie mają tu większego znaczenia, ponieważ w każdym przypadku zabieg ten przyniesie wymierne korzyści. Olejowanie zalecane jest przede wszystkim osobom posiadającym bardzo suche, zniszczone i puszące się pasma. Jego właściwości docenią także właściciele loków. Olejowanie włosów to zabieg, który może wykonać tak naprawdę każdy, we własnym zaciszu domowym. Kondycja oraz typ włosów nie mają tu większego znaczenia, ponieważ w każdym przypadku zabieg ten przyniesie wymierne korzyści. Olejowanie zalecane jest przede wszystkim osobom posiadającym bardzo suche, zniszczone i puszące się pasma. Jego właściwości docenią także właściciele loków. Warto także zwrócić uwagę na to, jak olejować włosy wysokoporowate, które charakteryzują się otwartymi łuskami i są bardziej podatne na uszkodzenia. Przed nałożeniem oleju, warto delikatnie zwilżyć włosy wodą lub hydrolatem, aby ułatwić wnikanie składników odżywczych. Olej należy nakładać na całą długość włosów, szczególnie skupiając się na końcówkach, które są najbardziej narażone na zniszczenia.
Ze względu na fakt, że oliwa z oliwek dogłębnie odżywia i regeneruje kosmyki oraz chroni je przed uszkodzeniem, zabieg wskazany jest, chociażby ze względów profilaktycznych. Nasze włosy same nie są w stanie się zregenerować, dlatego olejowanie jest dla nich czymś zbawiennym. Regularnie wykonywany zabieg sprawi, że będziemy mogli cieszyć się lśniącymi i zdrowymi włosami.
Jak olejować włosy oliwą z oliwek?
Olejowanie włosów jest w stanie przeprowadzić każdy - nie trzeba posiadać specjalnych umiejętności fryzjerskich. Do tego celu najlepsza będzie oliwa tłoczona na zimno. Zabieg olejowania możemy wykonać na sucho lub na mokro - w zależności od tego, ile wolnego czasu mamy.
Olejowanie na sucho rozpoczynamy od dokładnego rozczesania włosów. Następnie w dłoniach rozgrzewamy niewielką ilość oliwy i rozprowadzamy na pasmach. Możemy robić to od nasady lub od ucha - jeśli nie chcemy zbytnio obciążyć włosów. Jeśli borykamy się z łupieżem olej warto nałożyć również na skalp. Następnie ponownie rozczesujemy włosy - tak, by specyfik został dobrze rozprowadzony. Pozostawiamy na kilka godzin lub na całą noc. Emulgujemy olej za pomocą odżywki emolientowej i myjemy głowę delikatnym szamponem. Olejowanie na mokro przeprowadza się podobnie, z tym, że aplikujemy oliwę na mokre, odsączone włosy i pozostawiamy na kilka godzin. Po upływie tego czasu myjemy ponownie głowę.
Olejowanie włosów można również przeprowadzić, nakładając oliwę na podkład nawilżający. Jest to tak zwane olejowanie dwuetapowe. W pierwszej kolejności należy rozprowadzić na włosach humektantową mgiełkę, np. ulubiony hyrdolat lub miksturę DIY wykonaną z wody z dodatkiem miodu i aloesu. Włosy powinny być lekko wilgotne, ale nie ociekające. Następnie nakładamy oliwę i pozostawiamy na włosach na minimum 40 min. Oliwę należy zmyć odżywką emolientową.
Olejowanie włosów – czym i jak często?
Warto pamiętać, że dobór odpowiedniego oleju do olejowania włosów zależy od ich porowatości, dlatego nie każdy rodzaj włosów będzie dobrze reagował na oliwę z oliwek, która jest szczególnie polecana dla włosów średnio i wysokoporowatych. O tym, jak dopasować olej do porowatości włosów pisaliśmy tutaj. Częstotliwość olejowania powinna być dostosowana do potrzeb włosów w zakresie równowagi PEH, a także stopnia zniszczenia kosmyków. Przyjmuje się, że powinno się przeprowadzać olejowanie włosów co najmniej raz w tygodniu. Jednakże, osoby z bardzo suchymi lub zniszczonymi włosami mogą potrzebować częstszych zabiegów, nawet do 2-3 razy w tygodniu. Z kolei osoby z włosami przetłuszczającymi się lub niskoporowatymi mogą ograniczyć olejowanie włosów, aby uniknąć obciążenia i tzw. przyklapu i strączkowania. Receptą jest obserwowanie stanu włosów i dostosowywanie częstotliwości nakładania oliwy do aktualnych potrzeb.
Podsumowanie
Oliwa z oliwek jest znana i ceniona na całym świecie. To nie tylko obowiązkowy element w diecie śródziemnomorskiej, ale również doskonały środek leczniczy i pielęgnacyjny. Oliwa z oliwek tłoczona na zimno jest źródłem wielu składników odżywczych. Ma korzystny wpływ na zdrowie oraz wygląd. Chroni przed rozmaitymi schorzeniami i chorobami oraz polepsza kondycję skóry i włosów. Co więcej, oliwa z oliwek bardzo często stosowana jest do olejowania włosów. Ten popularny zabieg przeprowadza większość kobiet i nie tylko. Związki zawarte w preparacie dogłębnie nawilżają, regenerują i chronią pasma przed wypadaniem.