
Jak zrobić naturalny antyperspirant?
Historia dbania o piękny zapach ciała jest tyleż długa, co osobliwa. Na przestrzeni wieków ludzie podejmowali różne próby zabijania woni potu i czasami przybierało to iście ekstremalne formy. Na przykład w XVII i XVIII wieku zamożni Europejczycy zabijali woń ciała ciężkimi perfumami na bazie cybetu, ambry i piżma. Dodajmy, że niezbyt chętnie się przy tym myli. Na szczęście, ten okres ludzkość ma już dawno za sobą. Dziś chętnie używamy zarówno wody, mydła, jak i antyperspirantów.
No właśnie… Który wybrać, kiedy rynek kusi całą gamą tego typu produktów? A może podejść do tematu ambitnie, indywidualnie i stworzyć swój domowy antyperspirant? Serdecznie Państwa do tego namawiamy.
Stwórz swój antyperspirant
Antyperspirant DIY (do it yourself) to same korzyści - ma prosty skład, jest tani i nie zawiera aluminium, które zdążyło wzbudzić sporo kontrowersji. Jego podstawowy komponent to wodorowęglan sodu zwany potocznie sodą oczyszczoną.
Poniżej prezentujemy trzy nieskomplikowane przepisy na antyperspirant z sody.
Antyperspirant podstawowy z sody oczyszczonej
Do trzech miarek oleju kokosowego (w temperaturze pokojowej lub lekko podgrzanego w kąpieli wodnej) dodajemy dwie miarki miałkiej sody oczyszczonej (ma być możliwie mocno rozdrobniona, np. w porcelanowym moździerzu lub blenderem). Wszystko dobrze mieszamy i dodajemy kilka kropli olejku eterycznego Doskonale sprawdzą się lawendowy lub z werbeny – oba wykazują właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne, a to bakterie odpowiadają za ostrą woń potu. Wart uwagi jest także olejek ylang-ylang o zmysłowym, orientalnym zapachu (przez niektórych uznawany za afrodyzjak). Antyperspirant przechowujemy szczelnie zamknięty w szklanym opakowaniu. Gdyby po jakimś czasie nieco się rozwarstwił, nie ma się czym przejmować - wtedy intensywnie go mieszamy i używamy dalej :-)
Antyperspirant podstawowy z dodatkiem białej glinki i masła shea
Do trzech miarek oleju kokosowego dodajemy trzy marki masła shea. Podgrzewamy, najlepiej w kąpieli wodnej, aby dobrze się połączyły. Teraz czas na miałkie składniki. Sodę oczyszczoną (najlepiej zblendowaną) i zieloną glinkę przesiewamy przez sitko i dodajemy do olejów. Wszystko dobrze mieszamy i dodajemy kilka kropli olejku eterycznego. Doskonale sprawdzą się lawendowy, z werbeny lub drzewa sandałowego – wszystkie wykazują właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne.
[product id="3502, 3837, 3475, 687, 2849" slider="true" onlyAvailable="true"]
Antyperspirant sypki na bazie sody oczyszczonej i mąki ziemniaczanej
Mieszamy po miarce sody oczyszczonej i mąki ziemniaczanej. Dodajemy ulubiony olejek eteryczny. Antyperspirant ma sypką konsystencję, więc przechowujemy go np. w szklanym, szczelnie zamkniętym pojemniku i aplikujemy poduszeczką do pudru.
Nie bez przyczyny w powyższych przepisach prym wiedzie soda oczyszczona. Ma wszechstronne zastosowanie – wykazuje właściwości przeciwzapalne i jest higroskopijna. Nie zatyka porów i delikatnie wybiela skórę, która np. pod pachami ma nieco ciemniejszy odcień. Co się tyczy olejków eterycznych, przedstawiamy tylko propozycje. Jest jeszcze cała gama tych, które ze względu na ciekawy zapach i kosmetyczne zalety sprawdzą się w antyperspirantach DIY.
Zachęcamy do kosmetycznych eksperymentów w domowym laboratorium :-)