Relaks w wannie – co można wykorzystać? 0
Relaks w wannie – co można wykorzystać?

Relaks w wannie – co można wykorzystać?

Kąpiel w wannie to jeden z najstarszych i najbardziej skutecznych sposobów na relaks i regenerację. Współczesne badania potwierdzają, że regularne kąpiele mogą przynieść ulgę w wielu dolegliwościach fizycznych i psychicznych. Niezależnie od tego, czy chcemy odpocząć po ciężkim dniu, złagodzić objawy przeziębienia, czy po prostu cieszyć się chwilą dla siebie, odpowiednie przygotowanie kąpieli może uczynić ten czas jeszcze bardziej przyjemnym, ale również korzystnym dla zdrowia. Dobór odpowiednich dodatków może urozmaicić ten czas, a kąpiel stanie się prawdziwym rytuałem pielęgnacyjnym, oczyszczającym ciało i ducha. W niniejszym artykule dzielimy się wskazówkami, jak przygotować kąpiel, która przyniesie ulgę zmęczonym mięśniom, złagodzi napięcia i poprawi nastrój, sprawiając, że poczujemy się znów pełni energii.

Jak przygotować relaksującą kąpiel?

Przygotowanie kąpieli w wannie, która zapewni relaks, wymaga uwzględnienia odpowiedniej temperatury, która zazwyczaj mieści się w zakresie 37-40 stopni. Temperatura nieco powyżej naturalnej temperatury ludzkiego ciała pozwala na rozluźnienie mięśni, odprężenie oraz rozgrzanie. Warto jednak mieć na uwadze, aby zachować umiar. Kąpiel w gorącej wodzie może prowadzić do przegrzania organizmu, co nie jest wskazane, zwłaszcza dla osób z problemami zdrowotnymi, jak np. nadciśnienie. Kolejnym krokiem jest wybór odpowiednich dodatków, które pomogą spotęgować doznania.

Sól do kąpieli rozluźniająca mięśnie

Wybierając kosmetyki do kąpieli, często kierujemy się ich zapachem, zapominając o właściwościach pielęgnacyjnych. W przypadku soli do kąpieli warto jednak sięgać po produkty w 100% naturalne, ponieważ to one dostarczają najwięcej wartości odżywczych dla ciała. Są one zazwyczaj bezzapachowe, ale aromaterapeutyczne walory kąpieli można z łatwością uzyskać, dodając do wody olejki eteryczne. Co ważne, sól kuchenna nie jest idealnym wyborem do kąpieli, ponieważ jest pozbawiona większości minerałów. Do kąpieli lepiej używać takich produktów, jak:

  • sól z Morza Martwego – to prawdziwy skarb dla osób z problemami skórnymi. Jej bogata kompozycja mineralna, w której znajdują się magnez, wapń, potas, sód i brom, sprawia, że jest skuteczna w leczeniu łuszczycy, egzemy oraz innych schorzeń dermatologicznych, także trądziku. Dodatkowo, kąpiel z tą solą działa kojąco na podrażnienia skóry, wspiera gojenie drobnych ran, a także relaksuje ciało i umysł.
  • sól Epsom – jest popularnym wyborem dla osób, które poszukują ulgi w napięciu mięśniowym i bólu stawów. Dzięki wysokiej zawartości magnezu, sól ta wspiera regenerację po wysiłku fizycznym, przyspiesza usuwanie toksyn z organizmu oraz wspomaga procesy detoksykacyjne. Gorąca kąpiel po treningu z dodatkiem soli Epsom może stać się ważnym elementem regeneracji i odnowy biologicznej. Skuteczna będzie również ciepła kąpiel na przeziębienie, ponieważ może pomóc udrożnić drogi oddechowe i przynosi ulgę w bólu zatok. Pamiętajmy jednak, aby nie przegrzewać się podczas kąpieli, szczególnie gdy towarzyszy nam gorączka.
  • sól himalajska różowa – jest szczególnie ceniona za swoje bogactwo w minerały – zawiera ich ponad 80, w tym magnez, wapń i potas. Te składniki pomagają w detoksykacji organizmu, a także odżywiają skórę, nadając jej elastyczność i zdrowy wygląd. Regularne kąpiele z dodatkiem soli himalajskiej mogą również przynieść ulgę w stanach napięcia nerwowego, pomagając w głębokim relaksie.

[product id="3450, 3449, 3308" slider="true" onlyAvailable="true"]

Kąpiel w wannie z dodatkiem wybranej soli powinna trwać od 15 do 30 minut, aby zapewnić wchłanianie składników odżywczych przez skórę oraz maksymalne korzyści zdrowotne.

Relaks w wannie z dodatkiem olejków eterycznych

Relaks w wannie z dodatkiem olejków eterycznych to nie tylko przyjemność dla zmysłów, ale także sposób na wsparcie zdrowia i dobrego samopoczucia. Olejki eteryczne, dzięki swoim różnorodnym właściwościom, mogą pomóc w wielu aspektach – od poprawy nastroju, przez pielęgnację skóry, aż po łagodzenie objawów niektórych dolegliwości. Warto zatem zastanowić się, czemu ma służyć nasza kąpiel, oprócz oczywistego relaksu i dobrać odpowiednie olejki, które wspomogą nas w osiągnięciu zamierzonego celu. Do najpopularniejszych olejków eterycznych stosowanych podczas kąpieli należą:

  • olejek lawendowy – wycisza, relaksuje, ułatwia zasypianie oraz redukuje napięcie nerwowe i stres.
  • olejek miętowy – działa chłodząco, co jest szczególnie przydatne po intensywnym treningu. Pomaga w łagodzeniu bólu głowy i migreny, oczyszcza drogi oddechowe i pomaga w oddychaniu.
  • olejek sosnowy – jeśli nie wiesz, co dodać do kąpieli na przeziębienie, olejek sosnowy jest skuteczny w łagodzeniu objawów, takich jak katar i niedrożność nosa. Działa odświeżająco i pobudzająco, a także łagodzi bóle mięśni podczas choroby i po wysiłku fizycznym.
  • olejek pomarańczowy – wspomaga walkę z cellulitem, poprawiając krążenie krwi, działa energetyzująco i poprawia nastrój.
  • olejek z drzewa herbacianego – ma silne właściwości odkażające i antybakteryjne, pomaga w walce z grzybicą i innymi infekcjami skórnymi, a także trądzikiem.
  • olejek różany – nawilża i regeneruje skórę, wspomagając jej odmłodzenie. Działa kojąco na emocje, przynosząc ulgę w stanach lękowych i depresji.
  • olejek eukaliptusowy – oczyszcza drogi oddechowe, działa przeciwbólowo, a także odświeżająco.

[product id="3333, 3488, 3494, 3491, 3475, 3568" slider="true" onlyAvailable="true"]

 

Kąpiel oczyszczająca z kulą do kąpieli

Gorąca kąpiel z kulą do kąpieli to jedna z najprzyjemniejszych form relaksu w łazience. Już sam efekt musowania i syczenia, który towarzyszy rozpuszczaniu się kuli w wodzie, jest niezwykle satysfakcjonujący. Kiedy kula zaczyna się rozpuszczać, uwalnia stopniowo zapach i barwi wodę, co tworzy wspaniałą atmosferę do odpoczynku w wannie. Niestety, gotowe kule do kąpieli dostępne w sklepach często są stosunkowo drogie. Nie wszyscy wiedzą, że można je łatwo, szybko i tanio wykonać samodzielnie. Ich podstawowymi składnikami są soda i kwasek cytrynowy, którym zawdzięcza się oczyszczające właściwości pielęgnacyjne.

Kule do kąpieli – przepis

Do wykonania własnej kuli do kąpieli będziesz potrzebować:

  • 1 szklanka sody oczyszczonej
  • 1/2 szklanki kwasku cytrynowego
  • 1/4 szklanki skrobi kukurydzianej (opcjonalnie – dzięki niej kula będzie unosić się na powierzchni wody)
  • 5-6 łyżek oleju roślinnego (np. olej kokosowy, oliwa z oliwek, olej migdałowy)
  • 10-15 kropli olejku eterycznego (np. lawendowego, pomarańczowego)
  • barwnik i suszone kwiaty (opcjonalnie)

W dużej misce wymieszaj sodę oczyszczoną, kwasek cytrynowy i skrobię kukurydzianą.

Dodaj olej roślinny i olejek eteryczny, mieszając składniki dokładnie, aby uzyskać jednolitą konsystencję mokrego piasku lub śniegu. Jeżeli mieszanka jest zbyt sucha i nie klei się, dodaj jeszcze odrobinę oleju. Jeśli używasz barwnika i suszu roślinnego, dodaj je teraz i ponownie wymieszaj. Przełóż masę do foremek i mocno ugnieć. Gotowe kule pozostaw na kilka godzin do wyschnięcia.

[product id="687, 3324, 3511, 3333, 3106" slider="true" onlyAvailable="true"]

Jak zrobić pianę w wannie?

Wiele osób lubi kąpiel z bąbelkami. Najlepszy efekt uzyskasz, stosując specjalnie przeznaczony do tego celu płyn do kąpieli, który tworzy obfitą pianę. Dodaj około 2-3 łyżki płynu do kąpieli pod bieżący, ciepły strumień wody. Zwiększ także ciśnienie wody.

Uwaga! Kobiety w ciąży powinny szczególnie skrupulatnie wybierać kosmetyki do kąpieli w wannie. Skład produktów powinien być bezpieczny i bez drażniących substancji. Specjaliści zalecają także, aby ciepła kąpiel w ciąży nie przekraczała 10-15 min.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium