Jak zrobić świeczkę w domu 0
Jak zrobić świeczkę w domu

Jak zrobić świece w domu?

 

Własnoręczne robienie świec w domu jest zajęciem kreatywnym i naprawdę satysfakcjonującym. Nie tylko tworzymy piękną rzecz, ale w dodatku użyteczną. Warto podkreślić, że nie jest to zajęcie ani zbytnio kosztowne, ani pracochłonne, natomiast przyjemność zaprezentowania efektu finalnego – własnoręcznie zrobionej świecy napawać będzie dumą każdego twórcę. Świeczka DIY to fajny pomysł na prezent dla bliskiej osoby.

Co warto wiedzieć, zanim zrobimy świeczki?

Bardzo ważną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę przy zakupie parafiny, jest poziom zaolejenia parafiny na świece.

Parafiny, których zaolejenie jest poniżej 1% są przeznaczone do produkcji świec, które można używać w pomieszczeniach zamkniętych.

Parafiny, których stopień zaolejenia jest wyższy są tańsze, ale nie powinno się ich używać w domu. Są to parafiny przeznaczone do zniczy lub świec palonych na zewnątrz.

Podstawowe rodzaje świec z parafiny

Jak zrobić świeczkę zapachową krok po kroku - możemy wykonać domowym sposobem świecę wolnostojącą, która będzie sama w sobie dekoracją i ozdobą domu lub zrobić świecę zalewaną w pojemniku. Do drugiego typu świeczek możemy użyć dekoracyjnej szklanki, ładnego słoika, filiżanki czy udekorowanej puszki.

 

akcesoria do produkcji świec

 

Jak zrobić świecę zapachową?

Potrzebne będą :

1. Parafina (zobacz link)

2. Forma do świec silikonowa (zobacz link)

3. Knot (zobacz link)

4. Dwa garnki do roztopienia parafiny (zobacz link)

5. Barwniki do świec dostępne w różnych kolorach (zobacz link)

6. Farby do świec (zobacz link)

7. Olejki eteryczne lub olejki zapachowe

 

Jeśli chcemy wykonać dekoracyjne świeczki zapachowe wolnostojące, w pierwszej kolejności należy wybrać parafinę lub wosk nadające się do tego typu świec. Należy zwrócić na to uwagę przy dokonywaniu zakupu. Niektóre parafiny lub woski są za miękkie i nadawać się będą wyłącznie do świec zalewanych w naczyniach.

Na tego typu świece zapachowe będziemy potrzebować formy. Formy mogą być plastikowe, metalowe lub silikonowe. Te ostatnie mają największy wachlarz możliwości pod względem kształtów, ornamentów i dekoracyjnych nacięć. Oprócz typowych form do świec mamy jeszcze alternatywę wykorzystania form z recyklingu – każdego rodzaju puszka czy to po napoju czy po zielonym groszku, czy też stara szklanka czy słoiczek będą idealną formą na świecę. Doskonale nadają się również wszelkie kartony po sokach. Jeśli chcesz zrobić świeczkę DIY, najważniejszajest inwencja twórcza.

Pamiętajmy, że świecę wolnostojącą odlewamy „ do góry nogami „. Oznacza to w praktyce, że dno foremki będzie górą naszej świecy. Forma musi mieć otwór na dnie, przez który przeciągniemy knot Forma musi mieć otwór na dnie, przez który przeciągniemy knot, jeśli otworu nie ma – musimy go sami wykonać. Przeciągnięty przez świeczkę knot powinien mieć długość około 3 cm ( lepiej uciąć nadmiar niż szukać knota w świeczce ). Aby knot nie został „wessany” do środka formy podczas nalewania parafiny lub wosku lub podczas jej krzepnięcia, wskazane jest przymocowanie go do formy niewielką ilością plasteliny lub zwyczajnym plastrem. Będzie to jednocześnie stanowiło uszczelnienie formy i zapobiegnie wylewaniu się płynnej parafiny.

Kwestię dna formy (czyli przyszłej góry świecy) mamy omówioną. Ponieważ każdy knot ma dwa końce, dlatego musimy przejść do pozostałej części knota. Na razie knot przymocowany jest z jednej strony. Pozostałą część knota lekko naciągamy i ustawiamy tak, aby przechodził pionowo przez środek formy. Dobrym sposobem jest obwiązanie knota za pomocą patyczka np. do szaszłyków lub ołówka, który wyznaczać nam będzie środek świeczki i jednocześnie utrzymywał knot w jednym miejscu.

Najtrudniejsza część za nami. Teraz tylko przyjemności. Potrzebujesz dwa garnki o grubym dnie. Jeden stary nienadający się już do gotowania – do jednego naczynia wsypiemy parafinę. Garnek z parafiną (kąpiel wodna) wkładamy w większy garnek z wodą. W ten sposób roztapiamy parafinę.

Podczas topienia możemy dodać barwniki do świec, dekoracje i olejki eteryczne, dzięki którym świece zapachowe będą pięknie pachnieć i wyglądać. Robiąc świeczki możesz dodać także przyprawy np. cynamon lub wanilię. Po całkowitym rozpuszczeniu parafiny lub wosku i barwnika dokładnie wszystko mieszamy. Roztopioną parafinę na świece przelewamy powoli i ostrożnie do przygotowanej formy. Pamiętajmy, że podczas stygnięcia parafina zmniejsza nieco swoją objętość, więc prawdopodobnie będzie potrzeba dolania niewielkiej ilości, aby uzupełnić ubytek w formie. Teraz pozostaje czekać. Parafina w zależności od wielkości formy może stygnąć od kilkunastu minut do kilku godzin.

[product id="3634, 2099, 1747, 3055, 1746, 2369, 3598" slider="true" onlyAvailable="true"]

Jak rozpoznać, że świeca jest już gotowa do wyjęcia z formy ?

Ten moment rozpoznamy po tym, że świecę będzie łatwo wyciągnąć z formy. Aby to sprawdzić, wystarczy odkleić dolną część knota od podstawy i delikatnie pociągnąć za przymocowany na górze patyczek. Świeczka powinna łatwo wysunąć się z formy. Jeśli świece nie chcą wyjść z formy, za to czujemy, że knot wysuwa się ze świecy, oznacza to, że świeca jeszcze nie jest gotowa i należy jeszcze poczekać.

Po wyciągnięciu świecy z formy obcinamy wystający knot na spodzie świecy. Nadmiar knota z części górnej przycinamy tak, aby pozostało około 1 -2 cm. Dzięki temu łatwo zapalimy świece.

Gotową świecę można dowolnie dekorować, używając farb do świec, gotowych woskowych dekoracji lub metodą decoupage’u.

Róża Świeca z formy 3D przepis na wykonanie świecy Ecoflores.eu

 

Jak zrobić świecę zalewaną w naczyniu ?

Potrzebne będą :

1. Naczynie dekoracyjne (zobacz link)

2. Knot z blaszką (zobacz link)

3. Parafina (zobacz link)

4. Barwniki do świec (zobacz link)

5. Olejki eteryczne

6. Dwa garnki do roztopienia parafiny (zobacz link)

 

Na początku należy przygotować naczynie, w którym będzie znajdowała się świeca. Wykonanie świecy zalewanej w naczyniu jest bardzo proste i szybkie. Efekt końcowy może być oszałamiający, dlatego warto poświęcić trochę czasu. Przy tego typu świecy ważną rolę gra naczynie, które będzie stanowiło główne dekoracyjne wykończenie naszej świecy. Watro zastanowić się jakiego rodzaju będzie pasowało do wnętrza, w którym zostanie umiejscowiona świeca. Czy będzie to elegancki kieliszek na wysokiej nóżce, stylowy słoik z jutowym sznurkiem czy może filiżanka w stylu retro, która swoim wdziękiem i klasą będzie przyciągać spojrzenia gości. Przy wyborze pamiętajmy jednak, że naczynie na świece musi być odporne na wysoką temperaturę.

Do tego typu świecy będzie potrzebny knot woskowany zaopatrzony w blaszkę, której zadaniem jest umiejscowienie knota w odpowiednim miejscu i ustabilizowanie go, aby się nie przesuwał ani nie wypłynął podczas nalewania rozpuszczonej parafiny. Blaszkę z knotem można przymocować za pomocą kleju do świec lub kawałka plasteliny. Na naczyniu dobrze jest umieścić dwa patyczki lub ołówki, których zadaniem będzie utrzymanie knota w odpowiedniej pozycji, tak aby nie przechylił się i pozostał w pionie. Dobrym sposobem jest obwiązanie knota wokół patyczka, wtedy będziemy mieć pewność, że jest on dobrze napięty i nie wykrzywi się pod wpływem ciepłej parafiny.

Parafinę roztapiamy na małym ogniu w kąpieli wodnej aż do całkowitego rozpuszczenia (szczegółowy opis powyżej). Następnie dodajemy barwnik i mieszamy, aby kolor równomiernie się rozprowadził. Gotową, rozpuszczoną parafinę ostrożnie przelewany do uprzednio przygotowanego naczynia z knotem. Możesz zanurzyć w świecy np. drewnianym patyczkiem dekoracje np. ziarna kawy, płatki kwiatów, muszelki. Świeca jest gotowa. Teraz wystarczy tylko poczekać, aż świeczka zastygnie, aby można było cieszyć się ciepłym blaskiem własnoręcznie przygotowanej świecy. Taka świeczka wypełni Twój dom, czy mieszkanie pięknym zapachem.

Zrób to sam



Świeca żelowa Morski Światr przepis jak zrobić świecę Ecoflores.eu

 

Caffee Latte przepis na Świece Świecznik Ecoflores

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium