Soda oczyszczona - właściwości 0
Soda oczyszczona - właściwości

Soda oczyszczona - właściwości

Czym jest soda oczyszczona? Jakie są jej właściwości? Jakie jest jej zastosowanie w lecznictwie, kosmetyce i gospodarstwie domowym? Odpowiedzi na te pytania znajdą Państwo w naszym artykule.

Soda oczyszczona - co to właściwie jest i jakie wykazuje właściwości?

Soda oczyszczona lub inaczej wodorowęglan sodu to nieorganiczny chemiczny związek o wzorze NaHCO3. W naturze można ją spotkać w złożach mineralnych. Jest składnikiem osadów wód słodkich i gruntowych. Jeśli chodzi o cele przemysłowe, jest pozyskiwana z sody śnieżnej (kopalnianego minerału). Odczyn sody oczyszczonej jest lekko zasadowy. W temperaturze powyżej 60° C ulega rozkładowi, czemu zawdzięczamy jej zdolności pianotwórcze i spulchniające - te wykorzystujemy między innymi w cukiernictwie. Wykazuje działanie bakteriobójcze, neutralizuje kwasy i zapachy.

Soda oczyszczona - zastosowanie

Powszechnie dostępna soda oczyszczona ma wszechstronne zastosowanie. Wodorowęglanu sodu używa się w farmacji, cukiernictwie i piekarnictwie. Może być składnikiem domowych środków do czyszczenia i odkażania powierzchni, a także kosmetyków DIY. Stosowanie sody oczyszczonej jest przy tym stosunkowo łatwe i tanie.

Właściwości lecznicze sody oczyszczonej

Soda oczyszczona z powodzeniem jest używana w farmacji i występuje w składzie wielu leków, które mają na celu wyrównanie ubytku zasad w organizmie. Wykorzystuje się ją w leczeniu ciężkiej kwasicy metabolicznej, hiperkaliemii oraz specyficznych zatruć. Jej przyjmowanie pomaga utrzymać odpowiednie pH w organizmie. Soda usprawnia także, dzięki swych alkaizującym właściwościom, pracę nerek. Oczywiście, kurację należy przeprowadzać pod opieką lekarza, ponieważ sody nie mogą wewnętrznie stosować osoby pozostające na diecie ograniczającej spożycie sodu.

Picie sody oczyszczonej przynosi ulgę osobom cierpiącym na niestrawność. Do szklanki wody dodajemy 1/4 łyżeczki sody i pijemy godzinę po jedzeniu.

W fitoterapii właściwości lecznicze sody sprzyjają walce z nadkwasotą (neutralizuje kwasy żołądkowe) i usuwaniem toksyn z organizmu. Należy pamiętać, że niektóre osoby są na ten związek chemiczny uczulone i trzeba zachować szczególną ostrożność.

Działanie sody oczyszczonej można wykorzystać po treningu, kiedy zmęczone ciało odmawia nam posłuszeństwa. Wzięcie ciepłej kąpieli z dodatkiem sody pomaga w usunięciu kwasu mlekowego nagromadzonego w mięśniach.

Wodorowęglan sodu jest skuteczny w walce z nieprzyjemnym zapachem z ust.

Soda oczyszczona

Mikstura do płukania ust odświeżająca oddech

W letniej wodzie - ok. połowy szklanki rozpuszczamy pół łyżeczki sody i dodajemy kilka kropli olejku z mięty pieprzowej. Nie przygotowujemy na zapas, używamy od razu. Preparatem płuczemy usta. Efekt odświeżenia gwarantowany :-)

Sody oczyszczonej używamy do przygotowania kąpieli leczniczych. Pomaga zwalczać pieluszkowe zapalenie skóry i łagodzi objawy AZS. Do wanienki z ciepłą wodą dodajemy 2 łyżki sody oczyszczonej i w takim roztworze kąpiemy maluszka. Co warte uwagi, dodana do twardej wody czyni ją bardziej delikatną. Soda oczyszczona neutralizuje kwas będący składnikiem moczu oraz działa bakteriobójczo, co jest szczególnie istotne w przypadku podatnej na nadkażenia skóry atopowej. Ułatwia także usuwanie martwego naskórka.

Soda oczyszczona pomaga także w walce z aftami. Te bolesne, białe plamki wewnątrz ust przemywamy kilkakrotnie w ciągu dnia jej roztworem.

Kolejnym problemem, w zwalczaniu którego możemy wykorzystać właściwości sody, są ukąszenia owadów. Mieszamy ją z letnią wodą w takich proporcjach, aby uzyskać papkę. Tę aplikujemy na zaatakowaną przez owady skórę. Przynosi natychmiastową ulgę i łagodzi stan zapalny.

Węglan sodu pomaga w walce z bólem gardła. Do szklanki ciepłej wody dodajemy łyżeczkę sody oczyszczonej (działa odkażająco) i płuczemy gardło.

Jakkolwiek właściwości lecznicze sody są oczywiste i nie do podważenia, pamiętajmy o jednym. Nadmierne, niekontrolowane spożywanie sody oczyszczonej może nieść skutki uboczne - skurcze żołądka, biegunkę, a nawet upośledzenie pracy wątroby i nerek. Korzystając z jej dobrodziejstw, zwłaszcza w przypadku stosowania wewnętrznego, zachowajmy po prostu ostrożność.

Zastosowanie sody oczyszczonej w kosmetyce

Właściwości sody oczyszczonej z powodzeniem możemy wykorzystać do przygotowywania peelingów całego ciała, naturalnych antyperspirantów, past do zębów, oczyszczających szamponów. Sprawdza się także jako składnik maseczek. Poniżej prezentujemy kilka propozycji.

Maseczka z sody oczyszczonej (oczyszczająca, do cery trądzikowej)

Do łyżki przegotowanej, letniej wody dodajemy łyżkę sody oczyszczonej. Przygotowaną papkę nakładamy na umytą skórę, możemy wykonać delikatny masaż. Po 10 minutach spłukujemy. Maseczka pozostawia cerę oczyszczoną, świeżą i lekko zmatowionioną (efekt szczególnie pożądany przez właścicielki/właścicieli przetłuszczającej się skóry). Właściwości bakteriobójcze sody pomogą w walce z zaskórnikami i stanami zapalnymi towarzyszącymi cerze trądzikowej.

Szampon z dodatkiem sody oczyszczonej (oczyszczający)

Codzienna stylizacja włosów może sprawić, że są one przeciążone, a na skórze głowy tworzy się warstwa mieszaniny martwego naskórka i resztek kosmetyków. To sprzyja swędzeniu, powstawaniu łupieżu, uczuciu dyskomfortu. Finalnie może przyczynić się do nadmiernego wypadania włosów. Dlatego tak ważne jest regularne oczyszczanie zarówno włosów, jak i skóry głowy.

Do sporządzenia oczyszczającej mikstury potrzebujemy

  • 1 łyżki sody oczyszczonej
  • 1/4 szklanki przegotowanej, letniej wody
  • 2 łyżek szamponu (najlepiej ziołowego/wegańskiego, o możliwie krótkim składzie).

Wszystko mieszamy i nakładamy na włosy oraz skórę głowy. Wykonujemy delikatny masaż głowy, preparat starannie, za pomocą rzadkiego grzebienia rozprowadzamy na włosach. Po kilku minutach dokładnie płuczemy. Tak oczyszczone skóra i włosy są gotowe na przyjęcie pielęgnacyjnych kosmetyków, których działanie będzie z pewnością bardziej efektywne (ŻELAZNA ZASADA - kosmetyki odżywcze, nawilżające nakładamy na oczyszczone włosy, skórę. Tylko wtedy maksymalnie będą mogły zadziałać zawarte w nich składniki).

Antyperspirant diy

Do 3 łyżek oleju kokosowego (lekko podgrzanego w kąpieli wodnej) dodajemy 2 łyżki drobnej sody oczyszczonej (można rozdrobnić, np. w porcelanowym moździerzu lub blenderem) i kilka kropli olejku eterycznego. Polecamy lawendowy lub z werbeny – oba wykazują właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne. Antyperspirant przechowujemy szczelnie zamknięty w szklanym opakowaniu. Gdyby po jakimś czasie uległ rozwarstwieniu, wystarczy intensywnie zamieszać.

Peeling na bazie sody oczyszczonej

Bohaterka naszego artykułu dobrze sprawdza się jako główny składnik peelingów do ciała. W tym celu należy wymieszać sodę oczyszczoną (ok. 3 łyżek) z kilkoma kroplami olejku eterycznego, np. lawendowego, sosnowego. Peeling wmasowujemy w skórę i spłukujemy.

Domowa pasta do zębów na bazie sody oczyszczonej

Należy wymieszać sodę oczyszczoną (ok. 3 łyżek) z taką samą ilością nierafinowanego oleju kokosowego. Można dodać kilka kropli olejku eterycznego, np. goździkowego albo miętowego.

[product id="687, 2791, 3494, 3333" slider="true" onlyAvailable="true"]

W jakim celu i jak używać sody oczyszczonej w gospodarstwie domowym?

Soda znajduje szerokie zastosowanie w gospodarstwie domowym. Sięgamy po nią w kuchni, przygotowując wypieki. Może stanowić bazę środków do czyszczenia różnych powierzchni, sprawdzi się w odświeżaniu biżuterii.

Soda oczyszczona a wypieki

Dzięki właściwościom spulchniającym soda sprawdza się jako zamiennik proszku do pieczenia. Spulchnia ciasto, wytwarzając dwutlenek węgla. Jest zalecana do wypieku pierników i kruchych ciast. Należy tylko pamiętać, że wypieki z jej zawartością mają nieco ciemniejszą barwę, co akurat w przypadku wymienionych typów wyrobów cukierniczych w niczym nie przeszkadza. Nie można też przesadzić z jej ilością, gdyż w nadmiarze nadaje osobliwy, nieprzyjemny posmak ługu. Pamiętajmy - nie dodajemy jej na oko :-)

Przygotowywanie mięsa do dalszej obróbki

Soda oczyszczona zmiękcza twarde mięso. Wystarczy porządnie nią je natrzeć, zostawić na kilka godzin, a po dokładnym opłukaniu przygotować według przepisu.

Neutralizowanie nieprzyjemnych zapachów

Wodorowęglan sodu skutecznie usuwa intensywne kuchenne wonie:

  • z cebuli i czosnku (jeśli wcześniej kroiliśmy te warzywa i zapach pozostał na dłoniach, wystarczy posypać je sodą, zwilżyć wodą i potrzeć jedną o drugą, a następnie opłukać)
  • z kalafiora (szczypta sody dodana do warzywa podczas gotowania uwolni kuchnię od zapachu)
  • z ryby (na około 20 minut przed smażeniem moczymy ją w roztworze - łyżka sody + 1/2 litra wody)
  • z lodówki - sodę umieszczamy w miseczce i dodajemy wody. Wstawiamy do lodówki na kilka godzin.
  • z pojemników, w których przechowujemy żywność - do pojemnika wsypujemy łyżeczkę sody, uzupełniamy wodą, kilkoma kroplami octu i płynu do mycia naczyń. Zamykamy, intensywnie potrząsamy i pozostawiamy na ok. 15 minut. Następnie dokładnie płuczemy.
  • z intensywnie pachnących produktów, które zwyczajowo kroimy na kuchennej desce - należy ją do sody dodać trochę wody. Tak powstałą papką nacieramy deskę, pozostawiamy na kilka minut, a następnie płuczemy wodą.
  • z legowisk zwierząt domowych - po oczyszczeniu z sierści i przyniesionego na łapkach piasku posłanie posypujemy obficie sodą oczyszczoną. Pozostawiamy na kilka godzin i dokładnie wytrzepujemy. Na długo pozbędziemy się nieprzyjemnego zapachu.
  • z obuwia - do butów wsypujemy sodę oczyszczoną wymieszaną z kilkoma kroplami olejku eterycznego (najlepiej sprawdzi się lawendowy lub z drzewa herbacianego). Pozostawiamy na kilka godzin, poczym dokładnie wytrząsamy. Soda usunie nieprzyjemny zapach i dodatkowo zdezynfekuje nam wnętrze obuwia.

Czyszczenie biżuterii

Mało osób wie, że sodą oczyszczoną można czyścić biżuterię ze złota i srebra. UWAGA: dotyczy to tylko precjozów pozbawionych kamieni szlachetnych i pereł (także sztucznych).

  • złoto - do szklanej miseczki wkładamy biżuterię, posypujemy ją sodą, a następnie polewamy octem. Potem płuczemy i polerujemy.
  • srebro - sodę mieszamy z delikatnym detergentem do mycia naczyń lub szamponem. Uzyskaną mieszanką czyścimy biżuterię, wykorzystując do tego np. bawełnianą, grubą szmatkę. Potem płuczemy i polerujemy.

Czyszczenie fug

Do przygotowania czyszczącej i jednocześnie odświeżającej kolor pasty potrzebujemy:

  • sody oczyszczonej
  • wody utlenionej
  • płynu do mycia naczyń.

Do sody oczyszczonej dolewamy powoli wodę utlenioną i dodajemy łyżeczkę płynu do mycia naczyń. Ma z tego powstać stosunkowo gęsta papka. Szczoteczką (można wykorzystać starą szczoteczkę do mycia zębów) nakładamy ją na fugi i pozostawiamy na ok. 15 minut. Pasta wchłonie w tym czasie brud. Następnie usuwamy ją i na koniec przecieramy płytki oraz fugi suchą ściereczką.

Czyszczenie piekarników

Piekarnik podgrzewamy do temperatury 40° C (łatwiej wtedy usunąć brud i przypalenia). Po wyłączeniu czyścimy jego wnętrze za pomocą wilgotnej ściereczki i sody. Czynność możemy powtórzyć kilkukrotnie, gdyż przy silnym zanieczyszczenie prawdopodobnie nie uda się usunąć wszystkiego od razu.

Czyszczenie odpływów kanalizacji

Efekt czyszczący zapewnia dodanie sody oczyszczonej do odpływu kanalizacji i zalanie go octem. Możemy zastosować jeszcze kilka kropli olejku eterycznego (lawendowego, grejpfrutowego). Pozbędziemy się w ten sposób nieprzyjemnych zapachów. Tak przygotowany preparat mocno się pieni, skutecznie czyści i jest w pełni ekologiczny. Pozostawiamy go na ok. 30 minut, a następnie płuczemy odpływ gorącą wodą.

Usuwanie opornych plam z odzieży

Sodę oczyszczoną stosuje się z powodzeniem do usuwania plam z krwi, potu, wina. 6 łyżek sody rozpuszczamy w 1/2 szklanki ciepłej wody i aplikujemy na plamę. Pozostawiamy na ok. 20 minut, następnie ubranie płuczemy i pierzemy.

Ekologiczne tabletki do zmywarki

Soda oczyszczona znajduje zastosowanie w samodzielnym przygotowaniu tabletek do zmywarki. Do ich zrobienia potrzebujemy:

  • 1 szklankę sody
  • 1/2 szklanki soli i tyle samo wody destylowanej
  • 50 ml soku cytrynowego
  • 1 opakowanie kwasku cytrynowego
  • parę kropli olejku eterycznego.

Połowę sody sypiemy na wyłożoną pergaminem brytfannę i przez 30 minut wypiekamy w temperaturze 200 60° C. Powstałą w ten sposób i wystudzoną sodę kalcynowaną mieszamy z pozostałymi suchymi składnikami (resztą sody, solą i kwaskiem). Dodajemy wodę, sok cytrynowy, a otrzymaną papkę przelewamy do silikonowej formy na kostki do lodu. Po zastygnięciu tabletki są gotowe do użycia. Najlepiej przechowywać je w formie (są stosunkowo kruche) w suchym i niedostępnym dla dzieci miejscu.

Podsumowanie

Nie sposób przecenić właściwości sody oczyszczonej. Szerokie możliwości jej użycia, biodegradowalność (ulega rozkładowi powyżej 60° C) i przystępna cena skłaniają ku zainteresowaniu się temu związkowi chemicznemu. Soda oczyszczona znajduje na szeroką skalę zastosowanie w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym, kosmetycznym oraz w produkcji środków czyszczących. Biorąc pod uwagę fakt, że:

  • dbamy o środowisko i poszukujemy ekologicznych rozwiązań
  • coraz chętniej sami przygotowujemy kosmetyki i preparaty do sprzątania
  • jesteśmy oszczędni i nie lubimy przepłacać
  • cechuje nas kreatywność

musimy po prostu mieć sodę oczyszczoną w domu :-)

Szanowni Klienci, zachęcamy zatem do stosowania sody oczyszczonej i życzymy udanych, satysfakcjonujących przedsięwzięć związanych z jej wykorzystaniem.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium