Świece ogrodowe – rozświetl swój ogród na długie letnie wieczory 0
Świece ogrodowe – rozświetl swój ogród na długie letnie wieczory

Świece ogrodowe – rozświetl swój ogród na długie letnie wieczory

Lato to czas, kiedy chętnie spędzamy wieczory na świeżym powietrzu, ciesząc się ciepłymi chwilami w ogrodzie lub na tarasie. Aby stworzyć wyjątkowy klimat w ogrodzie, warto zainwestować w estetyczne świece ogrodowe. Dodadzą one uroku przestrzeni, staną się dodatkowym źródłem światła, ale także mogą pełnić funkcję odstraszającą owady. W tym artykule podpowiemy, jak wykorzystać świece ogrodowe, aby stworzyć niezwykle klimatyczny ogród, oraz jak samodzielnie wykonać świeczki do ogrodu DIY z naturalnych składników.

Rodzaje świec ogrodowych – które wybrać?

Świece ogrodowe to szeroka kategoria produktów, które mogą przybierać różne formy i kształty. Wybór odpowiednich świec zależy od efektu, jaki chcemy osiągnąć oraz od warunków panujących w naszym ogrodzie. Standardowe wybory to:

  • Świeczki do ogrodu typu tealight – to małe, okrągłe świeczki, dające słabe, rozproszone światło. Najczęściej umieszcza się je w szklanych świecznikach, które zwiększają bezpieczeństwo użytkowania i dodają elegancji ogrodowej aranżacji. Czas palenia parafinowych tealightów to zwykle 4-6 godzin. Jedna świeczka wystarcza zatem na około dwa wieczory.
  • Świece do lampionów ogrodowych – świece umieszczone w lampionach są chronione przed wiatrem, co pozwala cieszyć się ich blaskiem przez cały wieczór. Dodatkowo tworzą one magiczną grę światła i cienia, nadając ogrodowi wyjątkowy, romantyczny charakter.
  • Duże świece ogrodowe w metalowych puszkach – dzięki metalowej obudowie są one odporne na warunki atmosferyczne, a ich rozmiar pozwala na stworzenie intensywnego, nastrojowego oświetlenia, idealnego do umieszczenia na tarasie i przy ścieżkach ogrodowych.

[product id="4132, 4131, 4130" slider="true" onlyAvailable="true"]

Klimatyczny ogród dzięki świecom ogrodowym

Warto zauważyć, że świece ogrodowe to elementy dekoracyjne, które mogą pełnić wiele różnych funkcji w przestrzeni zewnętrznej. Przede wszystkim zapewniają dodatkowe oświetlenie, umożliwiając korzystanie z ogrodu czy tarasu po zmroku. Jednocześnie tworzą wyjątkową, nastrojową atmosferę, idealną do relaksu czy spotkań towarzyskich. Jako atrakcyjny element dekoracyjny, świece ogrodowe podkreślają styl i charakter ogrodu, komponując się z innymi dodatkami i elementami małej architektury.

Niektóre rodzaje świec, zwłaszcza te zapachowe, mają zdolność odświeżania powietrza, neutralizując np. woń dymu papierosowego. Co więcej, świece zawierające odpowiednie olejki eteryczne mogą skutecznie odstraszać komary i inne niepożądane owady, zwiększając komfort przebywania na świeżym powietrzu. W chłodniejsze wieczory te niepozorne dekoracje zapewniają również przytulną atmosferę.

Jak zrobić własne świece ogrodowe? Poznaj trzy sprawdzone sposoby!

Własne świece ogrodowe można wykonać w łatwy i szybki sposób, co dodatkowo dostarcza mnóstwo satysfakcji. Efekty mogą nawet przewyższać estetyką i jakością produkty dostępne w sklepie. Poniżej przedstawiamy trzy inspirujące propozycje, na świeczki do ogrodu DIY.

Propozycja pierwsza: świeczki ogrodowe przeciwko komarom DIY

Nawet najbardziej klimatyczny ogród może stracić swój urok, jeśli zaczynają dokuczać w nim owady, szczególnie komary i meszki. Ciągłe odganianie się i swędzące ukąszenia potrafią skutecznie zepsuć relaks i przyjemność z przebywania na świeżym powietrzu. Proponujemy zatem wykonanie świec DIY o właściwościach odstraszających owady. To proste przedsięwzięcie może stać się ciekawym projektem dla całej rodziny. Do ich przygotowania potrzebujesz wosku sojowego lub pszczelego, knotów, oraz olejków eterycznych o właściwościach odstraszających komary, takich jak olejek cytrynowy, eukaliptusowy czy lawendowy.

[product id="3571, 3568, 3906" slider="true" onlyAvailable="true"]

Proces tworzenia świec rozpoczynamy od roztopienia wosku w kąpieli wodnej, a następnie, gdy wosk osiągnie temperaturę około 58 stopni Celsjusza, dodajemy wybrane olejki eteryczne, mieszając dokładnie. Przygotowaną mieszankę wlewamy do wybranych pojemników, w których wcześniej umieściliśmy knoty. Po zastygnięciu wosku, domowe świece do ogrodu należy odstawić na około tydzień „leżakowania”. W tym czasie olejki zwiążą się z woskiem, a świeca będzie dawać jeszcze większą ochronę przed owadami. Własnoręcznie wykonane świeczki ogrodowe przeciwko komarom są nie tylko ekologiczne i skuteczne, ale także stanowią oryginalną dekorację, która może być dostosowana do indywidualnych preferencji kolorystycznych. O ochronie przed insektami pisaliśmy wcześniej w artykule o naturalnych sposobach walki z komarami.

Propozycja druga: świece ogrodowe zero waste

Wcześniej wspomnieliśmy o popularności świec ogrodowych w puszkach. A co gdyby spróbować odtworzyć je w domu w duchu zero waste? Wystarczy sięgnąć po puszki po psiej lub kociej karmie albo konserwach, dokładnie je wyczyścić i pozbyć się etykiet. Wosk potrzebny do wykonania świec można albo kupić na kilogramy, albo – co jeszcze bardziej wpisuje się w ideę zero waste – przetopić ponownie końcówki zużytych świec, które mamy w domu.

W umytej i dokładnie osuszonej puszce mocujemy knot, który będzie sercem naszej nowej świecy. Następnie roztapiamy wosk w kąpieli wodnej, dbając o to, by nie przegrzać go zbyt mocno. Gdy wosk jest już płynny, ostrożnie zalewamy nim przygotowaną puszkę z knotem. Opcjonalnie można także dodać olejki zapachowe. Taka własnoręcznie wykonana świeca ogrodowa nie tylko będzie cieszyć oko i tworzyć nastrojową atmosferę, ale także da nam satysfakcję z kreatywnego wykorzystania materiałów, które w innym przypadku mogłyby trafić na śmietnik. Gotową świeczkę w puszcze można ozdobić sznurkiem jutowym, co dodatkowo podkreśli jej surowy, minimalistyczny charakter.

Propozycja trzecia: świece wolnostojące DIY do lampionów

Jeśli w Twoim ogrodzie królują świece do lampionów ogrodowych, podpowiemy Ci, jak wykonać je samemu, by paliły się jeszcze dłużej. Warto zauważyć, że samodzielnie tworząc takie świece, mamy bezpośredni wpływ na ich skład i tym samym na środowisko. Zamiast szkodliwej parafiny, która jest produktem ubocznym przemysłu naftowego, możemy użyć ekologicznego wosku sojowego, który jest biodegradowalny i odnawialny. Proces tworzenia świec w kształcie walca wymaga użycia specjalnych form silikonowych. Dedykowane formy są elastyczne i łatwo wyjmować z nich gotowe produkty. Warto zwrócić uwagę na ich rozmiar, który ze względów estetycznych powinien być dopasowany do lampionów, które posiadamy.

Aby zacząć, należy stopić wosk sojowy w kąpieli wodnej, pilnując, aby nie przekroczyć temperatury 60°C. Do roztopionego wosku można dodać ulubione olejki eteryczne, które nie tylko nadadzą świecom przyjemny zapach, ale również – jak już zostało wspomniane – odstraszą komary i inne owady. Następnie wosk należy ostrożnie wlać do przygotowanej formy, uprzednio umieszczając w niej knot. Po zastygnięciu wosku należy wyjąć gotową świecę z formy i umieścić wewnątrz lampionu.

Dlaczego warto wykonać świece ogrodowe samemu?

Wykonywanie świec ogrodowych samemu niesie ze sobą wiele korzyści, zarówno dla naszego portfela, jak i środowiska. Przede wszystkim, mamy pełną kontrolę nad składnikami, co pozwala nam unikać szkodliwych substancji często obecnych w świecach komercyjnych. Tworząc własne świece, możemy dostosować ich zapach, kolor i kształt do naszych preferencji, co pozwala stworzyć unikalny klimat w ogrodzie. Proces tworzenia świec może być również relaksującym i satysfakcjonującym hobby, dającym możliwość kreatywnego wyrażenia siebie. Z ekonomicznego punktu widzenia, samodzielne wykonanie świec jest często tańsze niż zakup gotowych produktów, szczególnie gdy tworzymy je w większych ilościach.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium