Tajniki tworzenia mydeł w technice 'cold press'
Produkcja mydeł w technice „cold press” to fascynujące i twórcze zajęcie, które zdobywa coraz większą popularność wśród pasjonatów rękodzieła kosmetycznego. Opanowanie tej metody pozwala na stworzenie mydła o unikalnych właściwościach pielęgnacyjnych. Sam proces wymaga jednak cierpliwości, opanowania i precyzji, ponieważ wykorzystuje się podczas niego wodorotlenek sodu, czyli substancję o zasadowym pH i właściwościach żrących.
W niniejszym artykule przedstawimy Ci tajniki tworzenia mydeł w technice „cold press” krok po kroku. Przeprowadzimy Cię przez cały proces, zwracając szczególną uwagę na bezpieczeństwo. Zapraszamy do zapoznania się z naszym przepisem!
Krok 1: Przygotuj miejsce pracy
Przed rozpoczęciem fascynującej przygody z tworzeniem mydeł w technice „cold press”, trzeba poświęcić chwilę na przygotowanie miejsca pracy. Rekomendujemy, aby zaadaptować kuchnię w warsztat, ponieważ potrzebny będzie dostęp do dużego blatu, bieżącej wody oraz kuchenki. Z uwagi na konieczność wykorzystania substancji żrącej, jaką jest wodorotlenek sodu, należy zachować wszelkie środki ostrożności:
- usuń z blatu wszelkie produkty spożywcze
- zabezpiecz powierzchnię blatu starymi gazetami lub tekturą
- otwórz okna w pomieszczeniu i włącz wyciąg w okapie
- zadbaj, by nikt Ci nie przeszkadzał podczas pracy. Odizoluj także zwierzęta domowe.
Krok 2: Przygotuj odpowiednią odzież do pracy
Absolutnie nie wolno rozpoczynać Ci pracy bez odzieży ochronnej! Przygotuj bluzkę z długim rękawem, długie spodnie, a także zmień domowe klapki na pełne buty z grubą podeszwą. Jeżeli posiadasz fartuch, może się on przydać. Twarz i szyję posmaruj tłustym kremem oraz zwiąż ciasno włosy, aby kosmyki nie wpadały do oczu. To zapobiegnie odruchowemu odgarnianiu włosów, które może skutkować przypadkowym oparzeniem.
Zadbaj o grube, gumowe rękawiczki oraz ochronne okulary. Możesz wykorzystać także maseczkę z apteki, aby nie wdychać oparów z ługu. Unikaj także dużych dekoltów – postaraj się zasłonić jak największą powierzchnię ciała.
Krok 3: Przygotuj niezbędne narzędzia
Zanim przystąpisz do produkcji mydła metodą „cold press”, sprawdź, czy masz w kuchni ocet. Dlaczego to takie ważne? Ocet ma kwaśne pH i neutralizuje żrące działanie wodorotlenku sodu. Jeśli więc dojdzie do kontaktu substancji ze skórą, należy szybko przemyć to miejsce octem, a następnie wodą z mydłem. Zapobiegnie to powstaniu rumienia i pieczeniu. Octem wyczyścisz też blat i użyte narzędzia.
Zatem, co oprócz octu przygotować?
- ręcznik papierowy
- szklany słoik do przygotowania roztworu wodnego wodorotlenku sodu
- naczynie do mieszania mydła – najlepiej sprawdzi się plastikowa miska
- rondelek lub garnek do roztapiania tłuszczy
- drewniana łyżka lub szpatułka
- termometr kuchenny
- waga kuchenna
- foremki do mydła
- papierki lakmusowe
- papier do pieczenia
- folia spożywcza
Krok 4: Przygotuj niezbędne składniki
Mydło na zimno powstaje z trzech podstawowych składników – tłuszczy, wody i wspomnianego wodorotlenku sodu lub opcjonalnie wodorotlenku potasu. W procesie zmydlania, czyli tworzenia mydła, używa się ługu do reakcji chemicznej z tłuszczami. Ten proces umożliwia kontrolowane utworzenie mydła bez konieczności podgrzewania składników, co pozwala na zachowanie właściwości niektórych olejów.
Pamiętaj, że rodzaj tłuszczów można dostosować w zależności od preferencji, celów mydła, a także typu skóry. Olej kokosowy, olej jojoba, olej ze słodkich migdałów, masło shea, masło kakaowe – każdy z nich ma inne właściwości, a także różną zawartość kwasów tłuszczowych, co może mieć wpływ na proces zmydlania. Przykładowo, mydło z masłem kakaowym będzie twardsze i mniej kremowe niż wariant z masłem shea.
Jeśli chodzi o ług – używaj wyłącznie produktów o przeznaczeniu kosmetycznym. NaOH, czyli wodorotlenek sodu, zawsze wsypuje się do wody, gdyż pozwala to kontrolować wydzielanie ciepła. Odwrotna kolejność doprowadzi do gwałtownego wydzielania oparów i zwiększa ryzyko wybuchu żrącej substancji, co jest bardzo niebezpieczne. Do rozrabiania ługu używaj wody destylowanej – kupisz ją np. na stacji benzynowej.
[product id="544, 1729, 1878, 2194, 3504, 2790" slider="true" onlyAvailable="true"]
Krok 5: Działaj!
Skoro masz już niezbędną wiedzę teoretyczną i potrzebne narzędzia, możesz przejść do własnej domowej produkcji. Żeby obliczyć proporcje składników, możesz korzystać z kalkulatora mydlanego, dostępnego online. Pamiętaj o środkach bezpieczeństwa i odzieży ochronnej! Jak zrobić mydło metodą „cold press” krok po kroku?
- Użyj wagi kuchennej do odmierzenia odpowiedniej ilości tłuszczy. Umieść je następnie w garnku lub rondelku. Rozpuść tłuszcze bezpośrednio na palniku lub w kąpieli wodnej. Dopilnuj, aby nie doszło do zagotowania, ponieważ w wyniku tak wysokiej temperatury oleje mogą stracić część swoich właściwości. Ług i tłuszcze powinny mieć temperaturę około 40-50 stopni Celsjusza. Kontroluj ten aspekt za pomocą termometru kuchennego.
- Połącz NaOH z wodą w przygotowanym wcześniej słoiczku w odpowiednich proporcjach. Wsypuj wodorotlenek sodu bardzo powoli. Nie potrząsaj naczyniem, tylko bardzo delikatnie mieszaj roztwór drewnianą łyżką, aż do połączenia składników. Podczas tego procesu, w wyniku reakcji chemicznej, będzie wydzielać się ciepło – to normalne. Staraj się nie wdychać oparów.
- Połącz składniki mydła. Do plastikowej miski przelej oleje, a następnie dodaj ług. Wymieszaj całość drewnianą łyżką i przejdź do blendowania blenderem ręcznym. Podczas blendowania cały czas obserwuj konsystencję masy. Trzymaj końcówkę blendera zanurzoną w misce, aby nie chlapać po kuchni – mieszanina nadal jest żrąca! Finalnie masa powinna mieć konsystencję gęstego budyniu.
- Sprawdź „ślad mydlarski”. Jeśli na tafli masy możliwe jest zrobienie kreski za pomocą drewnianego patyczka i utrzymuje się ona przez dłuższą chwilę, można przelać mydło do naszykowanych foremek. Zwróć uwagę, czy masa rozłożyła się równomiernie.
Krok 6: Uzbrój się w cierpliwość
Teraz musisz uzbroić się w cierpliwość – mydło musi leżakować. Proces zmydlania trwa nawet do 5 tygodni. Na początek owiń formy folią spożywczą i ręcznikiem na dwie doby i odstaw w ciepłe miejsce, np. w pobliżu kaloryfera. Zwróć uwagę na kwestie bezpieczeństwa – trzymaj mydło z dala od dzieci i zwierząt. Po upływie 48 godzin, gdy masa zaschnie, można wyjąć mydło z formy, pokroić i owinąć w papier śniadaniowy lub do pieczenia. Produkt nadal nie nadaje się do użytku! Odłóż go na dalsze leżakowanie.
Po upływie około miesiąca (4-5 tygodni) skontroluj pH za pomocą papierka lakmusowego. Jeżeli pH mieści się w przedziale 7-10, produkt jest gotowy do użytku. Jeśli jednak pH wykracza poza tę skalę, niestety produkcja się nie udała i nie można myć skóry tym mydłem. Można zużyć je do zastosowań gospodarczych – prania i sprzątania.
Krok 7: Pamiętaj o sprzątaniu!
Na koniec pozostała najmniej przyjemna część całej zabawy z produkcją mydła techniką „cold press” – sprzątanie. Pamiętaj, że nie można odkładać tego na później, lecz trzeba się za to zabrać natychmiast po przygotowaniu mydła do leżakowania. Kuchnia to miejsce, w którym przygotowuje się posiłki, dlatego koniecznie trzeba dokładnie umyć wszystko, co miało styczność z podrażniającym wodorotlenkiem sodu – blender, naczynia, łyżkę, blat, a nawet podłogę. Pamiętaj, by sprzątać w rękawiczkach. Wykorzystaj do sprzątania wspomniany wcześniej ocet, aby mieć pewność, że można bezpiecznie korzystać z pomieszczenia.