Typy cery - właściwości i pielęgnacja
Pielęgnacja twarzy jest nieodłącznym elementem porannej i wieczornej toalety. Aby jednak prawidłowo przeprowadzić oczyszczanie i odpowiedzieć na potrzeby skóry, należy znać swój rodzaj i typ cery. Wyróżniamy cerę tłustą, suchą, mieszaną i normalną, a każda z nich może mieć swój typ. Jak rozpoznać rodzaj cery i jej typ, jakie są cechy charakterystyczne każdego z rodzajów i jak wygląda codzienna pielęgnacja twarzy przy poszczególnych rodzajach cery? Odpowiadamy!
4 podstawowe rodzaje cery
Odpowiednie kosmetyki, dobrane do rodzaju skóry, są podstawowym elementem codziennej pielęgnacji, której zadaniem jest oczyszczenie, odżywienie i nawilżenie cery. Dzieci przed wiekiem dojrzewania zwykle nie doświadczają problemów z cerą, a jej rodzaj określany jest jako normalny.
Podczas dojrzewania u wielu nastolatków od czasu do czasu występuje cera trądzikowa. Dzieje się tak ze względu na nadmierne wydzielanie sebum, co z kolei przekłada się na przetłuszczającą się cerę i występowanie trądziku. Wówczas problemem jest określenie typu wciąż zmieniającej się skóry młodzieży. Z kolei u osób dorosłych cera dojrzała stabilizuje swoje funkcje, dzięki czemu można jednolicie określić jej rodzaj. Czym wyróżniają się poszczególne rodzaje cery?
Cera tłusta - czym się wyróżnia?
Skóra tłusta występuje u osób, które zmagają się z nadmiarową aktywnością gruczołów łojowych, czego skutkiem jest nadmiar sebum. Wówczas w przypadku cery tłustej na twarzy można ujrzeć rozszerzone pory, liczne, bolesne wypryski i mocne błyszczenie, szczególnie w strefie T (czoło, nos). Skóra tłusta cechuje się także szarym, ziemistym odcieniem i grubą, twardą strukturą.
W przypadku skóry tłustej, jej nadmierne wysuszenie (np. mycie kosmetykami z dodatkiem alkoholu, lub narażenie na promieniowanie UV bez ochrony) może mocniej pobudzić do pracy gruczoły łojowe, tym samym zapychając ich ujścia, co z kolei przekłada się na występowanie uciążliwego trądziku. Warto jednak wiedzieć, że tłusta cera jest bardziej odporna na wszelkie czynniki zewnętrzne, a procesy starzenia się tkanek są znacznie wolniejsze niż w przypadku innych rodzajów skóry.
Pielęgnacja cery tłustej
Ze względu na występowanie dużej ilości wyprysków, tłusta cera wymaga dogłębnego oczyszczania, które odetka zapchane pory. Wskazane są peelingi enzymatyczne i codzienne nawilżanie skóry kosmetykami na bazie wody. W pielęgnacji warto także zastosować kremy z dodatkiem kwasu hialuronowego i witaminy C, które odmładzają wygląd twarzy i rozjaśniają ją.
Cera sucha - charakterystyka
Skóra sucha występuje u osób z niedoborem lipidów, odpowiedzialnych za nawilżenie i regulację gospodarki wodno-tłuszczowej w organizmie. Wówczas w przypadku cery suchej mamy do czynienia z minimalną produkcją sebum i niewystarczającym samo natłuszczaniem się twarzy, co z kolei uniemożliwia stworzenie naturalnej bariery ochronnej skóry. Przy cerze suchej można się spotkać z przebarwieniami i rozszerzonymi naczynkami krwionośnymi, a także z uczuciem ściągnięcia, szczególnie po demakijażu i pielęgnacji twarzy.
Pielęgnacja cery suchej
Do pielęgnacji suchej skóry należy przede wszystkim wykorzystywać produkty nawilżające, które pomogą w zbudowaniu bariery hydrolipidowej, odpowiedzialnej za „obronę” twarzy przed czynnikami zewnętrznymi i nawilżenie. Nie zaleca się mycia twarzy mydłem i kosmetykami z dodatkiem alkoholu. Do pielęgnacji należy stosować delikatne produkty na bazie naturalnych składników, które w swoim składzie będą zawierać witaminy A, E i C. Wybierając krem nawilżający, warto zdecydować się na produkt z kwasem hialuronowym, który pomoże w przywróceniu skórze jędrności i zdrowego wyglądu.
Cera mieszana - cechy charakterystyczne
Skóra mieszana charakteryzuje się połączeniem dwóch typów cery - tłustej i suchej. Wówczas na jej powierzchni widoczne są zarówno nadmierne wydzielanie sebum, jak i podrażnienia i przesuszenia. Zwykle okolice oczu i policzków są przesuszone, zaś w strefie T i na brodzie występują liczne wypryski i błyszczenie się skóry. Cera mieszana jest najczęściej występującym typem, a jej pielęgnacja wymaga poświęcenia nieco więcej czasu przy codziennej toalecie.
Pielęgnacja skóry mieszanej
Aby odpowiednio pielęgnować cerę mieszaną, należy zaopatrzyć się zarówno w kosmetyki do pielęgnacji skóry suchej, jak i tłustej. Na rynku dostępnych jest wiele kosmetyków do cery mieszanej, które łączą cechy produktów do obu typów cery, jednocześnie nie podrażniając żadnych obszarów. Wybierając jednak osobne produkty, należy pamiętać, aby pielęgnować nimi tylko wybrane strefy. Do pielęgnacji czoła, nosa i żuchwy warto zastosować toniki ściągająco-oczyszczające i kremy matujące, zaś pozostałe obszary twarzy należy intensywnie nawilżać.
Cera normalna - charakterystyka
Skóra normalna to taka, która jest dostatecznie natłuszczona i nawilżona. Jej cechami charakterystycznymi są brak niedoskonałości, gładka struktura i zdrowy, rozświetlony wygląd. Twarz, dzięki odpowiedniej, naturalnej ochronie, jest pozbawiona wszelkich przebarwień, cieni, czy wyprysków. Mimo zdrowej struktury, należy o nią odpowiednio dbać i dobierać produkty, które nie będą powodować jej podrażnienia i nadprodukcji sebum.
Pielęgnacja cery normalnej
Pielęgnując cerę normalną, należy wybierać produkty bogate w składniki nawilżające i odżywcze (m.in. kwas hialuronowy, wielonienasycone kwasy tłuszczowe, mocznik, gliceryna). Pamiętaj także o myciu twarzy delikatnymi produktami, niewpływającymi na zmianę pH skóry, a codziennie rano nakładaj na skórę filtry przeciwsłoneczne, które zapobiegną przyspieszaniu starzenia się cery.
Typy cery - jakie wyróżniamy?
Każdy rodzaj cery może zostać opisany typem odpowiadającym charakterystycznym dla niego cechom. I tak typem cery jest np. cera wrażliwa, naczynkowa, trądzikowa lub odwodniona. Cerę wrażliwą cechuje częste uczucie pieczenia i swędzenia, które zazwyczaj występuje podczas mycia twarzy lub w przypadku nienałożenia na skórę produktów nawilżających.
Cera naczynkowa to z kolei typ najczęściej narażony na pękanie naczyń krwionośnych, co powoduje uwidocznienie tzw. pajączków. Cera trądzikowa występuje zazwyczaj przy cerze tłustej i charakteryzuje się częstym pojawianiem się zaskórników i ciężkich do zwalczenia wyprysków. Z kolei cera odwodniona cechuje się niewłaściwym krążeniem wody i jej utratą, powodując uczucie ściągnięcia.
Jak samodzielnie rozpoznać typ cery?
Po umyciu twarzy kosmetykiem beztłuszczowym, należy delikatnie osuszyć skórę i odczekać około godziny. Jeśli po tym czasie skóra będzie zaczerwieniona i ściągnięta, oznacza to, że możesz zmagać się z cerą suchą i wrażliwą.
Warto także przyłożyć do twarzy bibułki matujące i dokładnie przeanalizować, czy któreś miejsca są przetłuszczone. Jeśli tak, wówczas najprawdopodobniej masz do czynienia z cerą tłustą. Jeśli jednak skóra będzie przetłuszczona tylko w strefie T, możesz być posiadaczką cery mieszanej.
Jeśli skóra po umyciu nie jest ani sucha, ani błyszcząca, wówczas jesteś najprawdopodobniej szczęśliwą posiadaczką cery normalnej :).
Od czego zależy rodzaj cery?
Rodzaj cery jest głównie uwarunkowany genetycznie, jednak wpływ na wygląd twarzy mają także styl życia i codzienna dieta. Nie bez znaczenia są zmiany hormonalne. Przykładowo, tuż przed miesiączką lub w jej trakcie, kobiety mogą dostrzec na swojej twarzy więcej wyprysków, niż zaraz po zakończeniu menstruacji. Należy zaznaczyć, że rodzaj cery zależy także od sposobu pielęgnacji skóry. Źle dobrane kosmetyki mogą pogarszać stan twarzy i doprowadzać do jej przesuszania lub przetłuszczania.