Wazelina - właściwości, działanie i zastosowanie wazeliny 0
Wazelina - właściwości, działanie i zastosowanie wazeliny

 

Wazelina - podstawowe informacje?

Wazelina jest to bezwonna, nierozpuszczalna w wodzie, mazista substancja, która powstała jako produkt uboczny podczas procesu rafinacji ropy naftowej. Składa się głównie z węglowodorów. Została ona wyodrębniona przez brytyjskiego chemika Roberta Augustusa Chesebrougha w 1859 roku. Początkowo nazywała się „petroleum jelly”, jednak w momencie, kiedy jej popularność rosła i zaczęła być produkowana  przez firmę Vaseline na skalę masową, nadano jej nazwę “wazelina”.

W zależności od stopnia oczyszczenia możemy ją podzielić na następujące rodzaje:

  • wazelina techniczna, nieoczyszczona, o zabarwieniu brązowym. Służy ona przede wszystkim do zabezpieczania powierzchni (w szczególności metalu, gumy i skóry) przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, głównie wody i tlenu. Chroni te powierzchnie przed korodowaniem, wysychaniem i niszczeniem. Ponadto nadaje poślizg, przez co używa jej się do smarowania różnego rodzaju mechanizmów.
  • żółta wazelina - stosowana głównie w farmacji.
  • wazelina biała - to nic innego, jak ponownie oczyszczona wazelina żółta. Jest pozbawiona jakichkolwiek zbędnych składników, przez co jest najbardziej uniwersalna. Jest to produkt bezpieczny, nie uczula, ani w żaden sposób nie szkodzi skórze.
  • wazelina kosmetyczna - to wazelina biała wzbogacona dodatkowymi składnikami, takimi jak barwniki lub aromaty, stosowana głównie w medycynie oraz kosmetyce. Można ją stosować samodzielnie, lub jako składnik maści i innych substancji natłuszczających.

 

Zastosowania wazeliny

W błędzie jest ten, kto sądzi że wazelina jest substancja nawilżającą. Wazelina nie wchłania się w skórę, pozostając na naskórku i tworząc ochronną warstwę. Co oczywiście nie znaczy, że nie można jej stosować jako składnie zabiegów kosmetycznych i produktach nawilżających. Najbardziej uniwersalną substancją w kosmetyce jest właśnie wazelina. Właściwości oraz zastosowań tej mazi jest wiele. Oto kilka z nich👇

Ochrona podrażnionej skóry

Wyobraź sobie, że wybierasz się na wakacje nad morze i dzień przed wyjazdem przewracasz się i ocierasz kolano. Nie jest to jakaś wielce niebezpieczna rana, ale wystarczająca, by skutecznie zniechęcić do kontaktu uszkodzonej skóry ze słoną wodą. Plaster ochronny nie jest rozwiązaniem, gdyż długotrwałe moczenie spowoduje w końcu odklejenie się lepca od skóry. Co zatem zastosować? Oczywiście wazelinę! Otarte miejsce należy posmarować cienką warstwą wazeliny (w tym celu najlepiej wybrać produkt czysty, bez domieszek substancji zapachowych), która stworzy na powierzchni skóry tłustą warstwę, chroniącą skaleczenie przed wodą i zanieczyszczeniami. Trzeba jednak pamiętać, żeby po zakończeniu kąpieli w morzu usunąć wazelinę, żeby rana mogła się wysuszyć i zagoić!

Wazelinę można stosować również na podrażnione śluzówki. Przykładowo, podczas noszenia aparatów ortodontycznych, ich użytkownicy często skarżą się na ranki i otarcia na policzkach i języku. Wówczas wystarczy nanieść odrobinę wazeliny na bolące miejsce, by je ochronić przed dalszymi podrażnieniami dając czas na zagojenie się. Również podczas długotrwałych biegunek świetnie sprawdzi się jako ochrona podrażnionej śluzówki.

Wazelina kosmetyczna świetnie sprawdza się do natłuszczenia bardzo suchych miejsc na skórze, aby zapobiec utracie wody oraz dalszemu przesuszaniu i rogowaceniu. Chodzi tu przede wszystkim o takie miejsca, jak łokcie i kolana.

Co więcej, wazelina przyniesie również ulgę podrażnionym skórkom przy paznokciach.

wazelina kosmetyczna

Demakijaż

Wiele osób ma niezwykle wrażliwą skórę w okolicy oczu, przez co większość kosmetyków do demakijażu sprawia, że pojawiają się na niej podrażnienia i zaczerwienienia. Wówczas świetnym pomysłem będzie użycie w tym celu wazeliny. Delikatnie i łatwo usunie pozostałości po kredce, cieniach i tuszu, nawet tych wodoodpornych. Sprawdzi się również podczas usuwania sztucznych rzęs. Należy wówczas dokładnie natłuścić linię rzęs i delikatnie ściągać kępki. Dzięki temu unikniemy pozostałości kleju na powiekach.

 

Slogging

Poprzez termin "slogging" rozumiemy zabieg kosmetyczny z użyciem właśnie wazeliny. Polega on na tym, że na oczyszczoną uprzednio skórę nakłada się silnie nawilżająca i odżywiająca emulsję, a następnie, kiedy się już wchłonie, zabezpiecza się skórę wazeliną tworząc swego rodzaju "maskę". Warstwa wazeliny intensyfikuje działanie kremu lub emulsji. Jest to bardzo prosty i całkowicie bezpieczny zabieg, który można wykonywać zarówno w gabinecie kosmetycznym, jak i w zaciszu własnej łazienki.

[product id="3687, 2840, 2608, 2195, 2192" slider="true" onlyAvailable="true"]

Zabezpieczenie przed mrozem i wiatrem

Na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych narażone się przede wszystkim usta, oraz dłonie. By je ochronić, należy nanieść na nie odrobinę wazeliny. By dodatkowo odżywić skórę w tych partiach ciała, warto je wcześniej dokładnie posmarować nawilżającym balsamem.

wazelina do ust

Składnik (nie tylko domowych) kosmetyków

Marzy Ci się cień do powiek w kremie? Nic prostszego! Wystarczy wziąć odrobinę wazeliny i dodać do niej pigment ze sproszkowanego cienia! To samo dotyczy wszystkich innych kosmetyków kolorowych w formie sypkiej. Można w ten sposób samodzielnie wykonać kolorowy balsam do ust, lub róż do policzków.

Wazelina, podobnie jak oleje i parafiny, sprawdzają się doskonale w pielęgnacji suchej i wrażliwej skóry. Możemy je znaleźć niemalże we wszystkich kosmetykach specjalistycznych przeznaczonych dla osób borykających się z atopowym zapaleniem skóry, w tym również dla niemowląt.

Ponadto wazelina przyda się do:

  • ochrony skóry głowy przy nasadzie włosów podczas farbowania,
  • ochrony skórek przy paznokciach podczas manicure oraz pedicure,
  • podkreślenia rzęs. Jeśli nie jesteś fanką codziennego tuszowania rzęs, wypróbuj wazelinę! Niewielką ilość produktu nanieś za pomocą szczoteczki na rzęsy. Wówczas będą one gładkie i bardziej widoczne.
  • wzmocnienia zapachu perfum. Wetrzyj odrobinę wazeliny w miejsce za uchem i skrop je perfumami. Ten trik sprawi, że zapach będzie się utrzymywał o wiele dłużej.
  • ochrony włosów przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych oraz przed słoną lub chlorowana wodą.
  • ściągnięcia przyciasnej obrączki, lub pierścionka.
  • do zabezpieczenia i ochrony świeżego tatuażu,
  • równomiernej aplikacji samoopalacza. Często zdarza się bowiem, że w miejscach, gdzie skóra jest przesuszona, lub zgrubiała, tworzą się ciemniejsze plamy. By im zapobiec należy przed nałożeniem samoopalacza wmasować w te miejsca odrobinę wazeliny. To sprawi, że kosmetyk będzie dużo łatwiejszy w aplikacji.

zabezpieczenie tatuażu

Kiedy absolutnie nie używać wazeliny?

Jak już wiesz, wazelina to tłusta substancja nadająca poślizg, chroniąca przed otarciami i wilgocią oraz natłuszczająca. Nie zawiera jednak wody, przez co nie nawilża skóry. Co więcej, stosowanie jej na dużych powierzchniach ciała zaburza naturalne procesy jej oddychania i pocenia. Zatem w tych przypadkach nigdy nie stosuj wazeliny:

  • na skórę podrażnioną opalaniem! Wazelina natłuszcza, ale nie nawilża. Spieczona skóra potrzebuje jak najwięcej wody i substancji odżywczych, by móc się skutecznie zregenerować. Posmarowanie jej wazeliną zablokuje dodatkowo uwalnianie ciepła, przez co proces regeneracji będzie znacznie spowolniony, a nam będzie po prostu nieprzyjemnie gorąco. Lepiej w tej sytuacji wykorzystać kefir!
  • jako krem na codzień! Czysta wazelina nie powinna być stosowana regularnie do smarowania dużych obszarów skóry. Tak, w tym przypadku twarz to duży obszar! NIe dość, że blokuje pory i proces oddychania skóry, to jeszcze pozostawia ona tłusta warstwę, do której przyklejają się wszystkie zanieczyszczenia, z jakimi tylko mamy kontakt przez cały dzień. A to jest pierwszy krok do powstawania wyprysków, oraz tworzenia stanów zapalnych . Owszem, wazelina może z powodzeniem być składnikiem kremu na dzień, natomiast jej samodzielne stosowanie w tym celu jest, delikatnie mówiąc, nierozsądne.

Praktyczne zastosowanie wazeliny na co dzień

Jeśli nie w kosmetyce, to gdzie jeszcze można użyć wazeliny? Otóż fantastycznie sprawdza się ona jako natłuszczacz do skórzanych butów i torebek. Dzięki swoim właściwościom nadaje butom piękny połysk, zmiękcza skórę i chroni obuwie przed wodą oraz brudem. Niektórzy używają wazeliny również do polerowania mebli:)

Reasumując...

Wazelina to produkt, który naprawdę warto mieć. Jest niedrogi, niezwykle wydajny oraz bardzo trwały. W swojej najczystszej postaci jest zdatny do użycia niemalże bezterminowo. Będzie on ochroną oraz natychmiastowym ratunkiem dla podrażnionej skóry, wspomagając odnowę naskórka, zapobiega utracie wody. Dodatkowo ochroni i natłuści skórę nie dając przy tym żadnych reakcji uczuleniowych, czy drażniących.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium