Żel aloesowy - właściwości 0
Żel aloesowy - właściwości

Żel aloesowy - właściwości

Czym jest żel aloesowy? Jakie wykazuje właściwości? Jak wpływa na skórę i włosy? Jak stosować żel aloesowy w domowej pielęgnacji? Odpowiedź na te pytania znajdą Państwo w naszym artykule.

Czym jest żel aloesowy?

Żel aloesowy to uniwersalny produkt naturalnego pochodzenia, który doskonale sprawdza się w domowej pielęgnacji. Jest substancją pozyskiwaną ze ściętych liści aloesu zwyczajnego (Aloe vera - aloes zwyczajny), zwanego także aloesem barbadoskim (Aloe barbadensi). Aloes jest wieloletnią, wiecznie zieloną byliną. Otrzymywany z jego liści żel ma konsystencję galaretki.

Jakkolwiek aloes zwyczajny doskonale wpływa ogólnie na organizm człowieka (stosuje się go z powodzeniem wewnętrznie), w tym artykule skupimy się na jego walorach wykorzystywanych w kosmetologii.

Egipcjanie wierzyli, że serce zmarłego zawinięte w liście aloesu nie rozsypie się w proch i zachowa od zepsucia. Do „unieśmiertelniającej” i poniekąd konserwującej roli aloesu nawiązuje Juliusz Słowacki w znanym nam ze szkolnych czasów Testamencie moim:

Niech przyjaciele moi w nocy się zgromadzą

I biedne serce moje spalą w aloesie

Skład żelu aloesowego

Żel z aloesu zawiera:

  • witaminy A, C, E oraz witaminy z grupy B
  • magnez, fosfor, potas, wapń, siarkę i miedź
  • aminokwasy
  • kwasy tłuszczowe
  • kwas foliowy
  • enzymy.

Właściwości żelu aloesowego

Właściwości pielęgnacyjne żelu aloesowego są wszechstronne. Możemy wykorzystać go w zabiegach na włosy i na skórę. Dzięki bogactwu witamin i minerałów odżywia i pielęgnuje, zapobiega utracie wody, łagodzi stany zapalne.

Można używać go samodzielnie lub jako bazę masek do włosów i ciała. Stosowanie żelu aloesowego jest łatwe i bezpieczne. Z tego powodu jest jednym z najbardziej popularnych kosmetyków naturalnych.

Nawilżające właściwości żelu aloesowego

Żel aloesowy ma wybitnie nawilżające właściwości. Jest naturalnym humektantem – higroskopijną substancją wykazującą się zdolnością wiązania cząsteczek wody. Z tej przyczyny jest dedykowany osobom ze skórą suchą, okresowo przesuszoną, z tendencją do łuszczenia się, a nawet atopową. Atopicy dobrze wiedzą, że jeśli coś sprawdza się w walce z atopią, to jest to na pewno godne polecenia i „rządzi” w leczniczej kosmetyce :-) Pomaga przywrócić równowagę hydro-lipidową skóry. Zmniejsza swędzenie, pieczenie i świąd skóry.

Żel aloesowy właściwości

Odżywcze właściwości żelu aloesowego

Właściwości odżywcze żel aloesowy zawdzięcza zawartości polisacharydów. Zawierają one zwiększający nawodnienie tkanki nabłonkowej wodór. Ponadto są nośnikiem dla minerałów opóźniających procesy starzenia. Z tego powodu żel aloesowy doskonale nawilża i odżywia. Wspiera także w naturalny sposób produkcję kolagenu – składnika, którego ubywa nam wraz z upływem lat.

Przeciwzapalne właściwości żelu aloesowego

W kosmetologii znane są wszechstronne właściwości przeciwzapalne i łagodzące żelu aloesowego. Złagodzi podrażnienia po intensywnym opalaniu albo depilacji, wspomoże gojenie drobnych ran. Zmniejszy także swędzenie skóry.

Jak żel aloesowy wpływa na skórę i włosy?

Zastosowanie żelu aloesowego w pielęgnacji włosów

Żel alosowy to preparat o uniwersalnym zastosowaniu, jeśli chodzi o pielęgnację włosów i skóry głowy. Jako naturalny humektant nawilża włosy i skórę głowy. Korzystnie wpływa na cebulki włosów. Zamyka też łuski włosów, dzięki czemu są one gładkie i lśniące. Nie puszą się i dają się łatwiej rozczesać. Suchy łupież to uciążliwa przypadłość, w walce, z którą również pomoże bohater naszego artykułu. Aloes przywraca naturalne pH skóry głowy, stymuluje porost włosów i zabezpiecza ich końcówki. Jego właściwości sprawiają, że włosy wyglądają po prostu lepiej. Są też odpowiednio odżywione i nawilżone.

Zastosowanie żelu aloesowego w pielęgnacji skóry

Żel aloesowy doskonale sprawdza się w codziennej pielęgnacji skóry. Warto przy tym zaznaczyć, że można go używać do każdego rodzaju skóry. Wykazuje właściwości kojące. Stany zapalne skóry to coś, czego każdy od czasu do czasu doświadcza. Wynikają z niewłaściwej pielęgnacji i ekspozycji na czynniki drażniące, np. nadmierne, nieumiejętne opalanie. Miąższu aloesu możemy z powodzeniem używać na podrażnioną skórę, ponieważ działa łagodząco. Zaaplikowany na jej powierzchnię łagodzi stany zapalne i przyspiesza gojenie. Można nim z powodzeniem traktować podrażnioną słońcem skórę. Galaretowaty miąższ schłodzi, nawilży, zniweluje zaczerwienienie. Używamy go także w celu zmniejszenia opuchlizny.

Jako naturalnego humektantu możemy go użyć do nawilżania skóry. Szczególnie warto polecić go właścicielom/właścicielkom suchej skóry borykającym się dodatkowo z jej łuszczeniem i zaczerwienieniem.

Żel aloesowy w domowej pielęgnacji - praktyczne wskazówki i przepisy

Poniżej prezentujemy Państwu kilka wskazówek dotyczących wykorzystania aloesu zwyczajnego w codziennej pielęgnacji włosów i skóry. Żel z aloesu możemy stosować samodzielnie lub jako dodatek do gotowych kosmetyków. Na bazie żelu przygotujemy maseczkę do twarzy, preparat antybakteryjny, płukankę do włosów. Jego zastosowanie jest naprawdę szerokie.

Pielęgnacja włosów i skóry głowy

Żelu aloesowego możemy używać jako:

  • wcierki do skóry głowy - po wmasowaniu pozostawiamy na ok. 30 minut. W połączeniu masażem pobudza cebulki włosów, odżywia skórę głowy, zmniejsza pieczenie. Jego działanie przeciwzapalne pozwala ukoić podrażnioną skórę.
  • dodatku do szamponu - wzmocni jego pielęgnacyjne działanie.
  • płukanki do włosów - łączymy go z ciepłą wodą i płuczemy włosy. Wygładzi je i zabezpieczy przed szkodliwymi czynnikami. Ponadto ułatwi rozczesywanie.
  • składnika olejowania - żel aloesowy łączymy z olejem (arganowym, ze słodkich migdałów, kokosowym) w proporcji 1:1 i aplikujemy na całe pasma włosów. Pozostawiamy na ok. 30 minut i myjemy. Taka mieszanka nawilży, zabezpieczy łuski i końce włosów.

pielęgnacja twarzy i całego ciała

Żel aloesowy sprawdzi się w pielęgnacji twarzy i całego ciała. Co możemy z nim zrobić?

  • aplikować go na skórę twarzy i ciała. Dotyczy to zwłaszcza tych partii, są one podrażnione przez nadmierne opalanie lub golenie.
  • zmieszać z kremem nawilżającym - w ten sposób intensyfikujemy jego właściwości nawilżające, co w efekcie przyczynia się do poprawy elastyczności skóry i jej odżywienia.
  • użyć do mycia twarzy - w tym celu odrobinę żelu mieszamy z preparatem myjącym. Taki mix pozostawia skórę nawilżoną, bardziej sprężystą.
  • zastosować jako składnik maseczki. Te oparte na aloe vera pobudzają regenerację skóry i wykazują działanie kojące.
  • użyć jako składnika domowego żelu antybakteryjnego - ze względu na swe właściwości bakteriobójcze, wirusobójcze i przeciwzapalne stanowi skuteczne uzupełnienie głównego składnika preparatu antybakteryjnego - spirytusu rektyfikowanego. Ponadto właściwości pielęgnacyjne żelu aloesowego zapobiegają przesuszeniu skóry, które często zdarza się podczas stosowania tego typu preparatów. Te z dodatkiem aloe vera "lubią się" nawet z wrażliwą skórą (oczywiście, musimy tu zachować szczególne środki ostrożności).

[product id="2948, 1285, 3551, 951" slider="true" onlyAvailable="true"]

Podsumowanie

Żel z aloesu to interesująca alternatywa dla gotowych kosmetyków lub ich dobre, naturalne uzupełnienie. Możemy aplikować go właściwie na całe ciało. Służy skórze głowy, włosom, "podbija" walory kupnych środków do oczyszczania i pielęgnacji. Wykazuje działanie nawilżające, odżywcze i przeciwzapalne. Dzięki zawartości witamin, kwasów tłuszczowych, mikroelementów, aminokwasów i enzymów doskonale odżywia i pielęgnuje. Naprawdę, bez obaw możemy stosować żel aloesowy, chyba że jesteśmy uczuleni na rośliny z rodzaju liliowatych. Warto zaopatrzyć się w ten naturalny kosmetyk. Wybierając kupny żel aloesowy, zwróćmy jednak uwagę, aby był treściwy - miał przynajmniej 96 % czystego żelu z miąższu aloesu zaś dodane substancje konserwujące powinny być łagodne i naturalne.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium