Jaki knot wybrać do świecy? 0
Jaki knot wybrać do świecy?

Jaki knot wybrać do świecy?

Produkcja świec to zajęcie niezwykle przyjemne i twórcze. Materiałem z którego wykonywane są najczęściej świece jest parafina lub naturalne woski takie jak: sojowy, kokosowy lub rzepakowy. Często spotykamy również interesujące mieszanki wosków naturalnych, które wpływają na podwyższenie jakości spalania, elastyczność lub twardość powstającej świecy.

Warto również wspomnieć o przeźroczystych świecach żelowych, wewnątrz których możemy tworzyć niezwykle kompozycje wizualne z muszli, piasku, suszonych kwiatów i owoców czy też zatopionych ceramicznych lub gipsowych mini figurek. 

O ile jesteśmy w stanie w prosty sposób wybrać najbardziej odpowiadający nam wosk, o tyle dopasowanie knota nastręcza wielu problemów.

Jaki knot wybrać do świecy?

 

Jak dobrać knot do świecy?

W ofercie możemy znaleźć wiele rodzajów knotów: bawełniane, woskowane, drewniane. Każdy z nich ma nieco inne cechy i przeznaczenie.

Należy pamiętać, że knot dobieramy ze względu na materiał z którego wykonywana będzie świeca, jej szerokość (średnicę), a także ze względu na materiał z jakiego wytworzony jest sam knot.

Poniżej postaramy się przybliżyć poszczególne cechy oraz określić jaki knot najlepiej pasuje do konkretnego rodzaju świecy. 

Knoty bawełniane 

Najbardziej popularne i uniwersalne knoty to właśnie te surowe – wykonane z bawełnianych splotów. W ofercie spotkamy się z opisem knota 3 x 6, 3x 8, 3x 10 lub 3 x 16.  W taki sposób określana jest grubość danego knota. 

Co oznacza że knot  ma wymiar 3 x 6?

Wyobraź sobie warkocz. Warkocz składa się z trzech splecionych pasm. W naszym knocie to ta cyferka 3 na przodzie.

W każdym  z trzech pasm znajduje się określona ilość nitek, to ta druga cyferka. W naszym przykładzie 6.

Zatem knot 3 x 6 to warkocz, którego splot składa się z trzech głównych pasm, w każdym z nich jest 6 nitek.

Podsumowując knot 3 x 6 posiada łącznie 18 pojedynczych nitek. Jest to knot dość cienki, będzie nadawał się do świecy o niewielkiej średnicy.

W przypadku knota 3 x 10 łączna ilość splecionych nitek wynosi 30, zatem knot jest grubszy, nadaje się do szerszej świecy.

Jaki knot wybrać do świecy?

 

Do jakiego rodzaju świecy nadaje się knot bawełniany?

Knoty bawełniane nadają się do każdego rodzaju świecy, niezależnie od  wosku z jakiego jest wykonana. Nadają się do świec wykonanych z żelu parafinowego, parafiny czy wosku sojowego. Są też idealne do świec z wosku pszczelego, w tym również do świec wykonywanych z węzy pszczelej.

Jak dobrać knot do grubości świecy?

Poniżej przedstawiamy średnie założenia, które nie są sztywną regułą. Pamiętajmy, że tworzenie świec opiera się na wielu próbach i eksperymentach, podczas których sami ostatecznie decydujemy, która grubość i rodzaj knota będzie dla nas najbardziej odpowiednia.

Na początku możemy oprzeć się na poniższej tabeli: 

Oznaczenie knota                                          średnica świecy

3 x 6                                                                     1-4 cm

3 x8                                                                      4-6 cm

3 x10                                                                    6 -8 cm

3 x 16                                                                   8-10 cm                

W przypadku świec o większej średnicy sugerujemy montaż 2 lub więcej knotów.

Jaki knot wybrać do świecy?

 

Czy knot bawełniany trzeba impregnować?

Nie, nie ma takiej potrzeby. Knot surowy pali się bardzo dobrze. Impregnacja w parafinie lub wosku pozwala natomiast usztywnić knot, jeśli tego potrzebujesz.

Blaszka do knota i stabilizator do knotów  - do czego służą ?

Knot bawełniany najczęściej uzbrajamy w blaszkę, której celem jest obciążenie go i łatwiejsze przymocowanie w naczyniu np. za pomocą kleju na gorąco lub parafiny plastycznej.

Drugim, bardzo pomocnym narzędziem jest ogranicznik, stabilizator do centrowania knotów, dzięki któremu knot nie przesuwa się w naczyniu, możemy ustabilizować go precyzyjnie na środku świecy. 

Jaki knot wybrać do świecy?

Jaki wybrać knot do świec do masażu?

Zdecydowanie czysty bawełniany. Jest to knot naturalny, bez sztucznych dodatków. Polecany do świec 100 % naturalnych oraz do masażu. 

Knoty woskowane z blaszką 

Knoty te mają jedną grubość 2 mm różnią się jedynie długością.

Dedykowane są do świec z żelu parafinowego, choć można je z powodzeniem stosować w świecach z wosku lub parafiny.

Knot woskowany  jest wygodny w użyciu. Sztywny, uzbrojony w blaszkę do montażu, charakteryzuje się dobrym spalaniem. Jest idealny do pracy na warsztatach i zajęciach rękodzielniczych.

Knot przeznaczony jest do produkcji świec w naczyniach o średnicy do 5-6 cm.

W przypadku świec o większej średnicy sugerujemy użycie dwóch knotów.

Należy jednak pamiętać o kilku kwestiach:

  1. Knot jest pokryty parafiną. Jeśli chcesz, aby Twoja świeca była w 100 % naturalna, zrezygnuj z tego knota. Użyj czystego bawełnianego lub drewnianego.
  2. Parafina na knocie podobnie jak parafina w naczyniu do rozpuszczania ulega topnieniu pod wpływem temperatury powyżej 50 st. C. Pamiętaj zatem, aby nie wlewać zbyć gorącego wosku lub parafiny, by nie uszkodzić (stopić )warstwy knota. 

Knoty drewniane 

Knoty drewniane pochodzące z drewna bukowego są elastyczne, fenomenalnie prezentują się w świecach z wosków naturalnych sojowych, kokosowych, rzepakowych, oraz w świecach parafinowych.

Stanowią niezaprzeczalną dekorację. Nawet najprostsza, najbardziej ascetyczna świeca będzie wyglądać wyjątkowo z drewnianym knotem, który doda jej naturalnego akcentu.

Jaki knot wybrać do świecy?

 

Dlaczego knot drewniany nie chce się palić?

Zawsze miejmy na uwadze, że taki knot jest po prostu kawałeczkiem drewienka. Czy rozpalając drewno w kominku czy w ognisku drewno zapala się w ciągu sekundy? Nie. Tak też jest z knotem drewnianym. Należy mu pozwolić się rozgrzać, nabrać temperatury. Na początku knot zaczyna się tlić, by po jakimś czasie ukazał się czysty płomień. Tutaj pośpiech nie jest wskazany, potrzeba chwili cierpliwości.

Można nieco „podkręcić” spalanie knota poprzez zaimpregnowanie go w wosku z którego wykonywana zostanie świeca. 

Dlaczego mój knot drewniany pali się małym ogniem?

Nie licz, że knot drewniany będzie płonął niczym pochodnia!

Knot tego rodzaju daje efekt tlącego się drewna w kominku z łagodnym, subtelnym płomieniem. Przy okazji nadaje przestrzeni wokół, zapach palonego drewna.

Świeca z knotem drewnianym jest niezwykle efektowna, a wrażenia wizualne i zapachowe sprawią, że poczujesz się bliżej natury. Dodatkowo świece z drewnianymi knotami często wywołują  wśród użytkowników odczucie relaksu i wyciszenia. 

Jak dobrać szerokość knota drewnianego?

Świece produkowane z różnego rodzaju wosków posiadają nieco odmienne parametry spalania.

Jeśli planujesz wytworzyć więcej świec, sprawdź na jednej, czy szerokość użytego przez Ciebie knota drewnianego jest odpowiednia do Twoich oczekiwań. Pamiętaj jednak, że jeśli nie znajdziesz odpowiedniego rozmiaru knota do swojej świecy, możesz użyć dwóch lub więcej knotów. Tym bardziej, że świeca z dwoma knotami wygląda niewiarygodnie dobrze!

Knoty drewniane są płaskie, mają trzy wymiary: wysokość, szerokość i grubość.

Oznaczenie 80 x 7x 06 mm wskazuje, że nasz knot ma wysokość 80 mm (8 cm), szerokość 7 mm i grubość 0,6 mm.

Jaki knot wybrać do świecy?

Czy knot drewniany nadaje się do świec do masażu ?

Knot drewniany nie zawiera żadnych dodatkowych substancji. Nie jest impregnowany. Jest z czystego drzewa, z technicznego punktu widzenia może być użyty do świec do masażu. Pamiętaj jednak, że zapach palonego drewna przechodzi również do świecy. Zatem masowane ciało również będzie miało aromat nie tylko olejków eterycznych, ale również palonego drewna. 

Sugerowana szerokość knota do grubości świecy:

Parametry knota drewnianego                    średnica świecy

80 x 7x 06 mm                                                      do 3cm

110x10x0,6 mm                                                     4-5 cm

150 x13 x 0,6mm                                                   6-9 cm

 

Blaszki do knotów drewnianych są nieco większe i cięższe niż w przypadku knotów bawełnianych. Nie ma potrzeby ich dodatkowo przyklejać na dnie naczynia. Ich ciężar jest wystarczający, aby zapewnić ich stabilność.

Rodzajów knotów jest dużo, lecz ich wybór jest łatwiejszy niż nam się zdaje. Pozostaje nam jedynie zabrać się do pracy, by wytworzyć własną wymarzoną świecę.

Jaki knot wybrać do świecy?

 

Poniżej znajdziesz dodatkowe pytania i odpowiedzi związane z tematyką knotów.

Dlaczego w świecy tworzy się lej?

Lej czy tunel tworzy się w przypadku zbyt cienkiego knota. Najlepiej taką świecę przetopić jeszcze raz, tym razem używając szerszego knota.

Tunel tworzy się również w przypadku zbyt krótkiego palenia się świecy. Wtedy część wosku przy knocie zdąży się rozgrzać i wytopić, natomiast wosk bliżej brzegu naczynia nie zdąży nabrać odpowiedniej temperatury.

Dlaczego moja świeca wypala się zbyt szybko?

Prawdopodobnie knot jest zbyt gruby, a ogień za duży. Na początku możesz spróbować przyciąć knot. Jeśli to nie pomoże, oznacza, że knot jest zbyt gruby do Twojej świecy.

Dlaczego na mojej świecy tworzy się jezioro?

Powodem jest zbyt gruby knot. Wosk jest za szybko rozpuszczany, aby zdążył się równomiernie wypalić.

Dlaczego moja świeca gaśnie?

Powodów może być kilka :

Zbyt krótki knot (za bardzo przycięty).

Knot za cienki do szerokości świecy.

Knot drewniany, który musi mieć więcej czasu, by nabrać temperatury, aby się rozpalił.

 Jaki knot wybrać do świecy?

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium