Baza Mydlana Pytania 0
Baza Mydlana Pytania

Ile mydełek można zrobić z 1 kg bazy mydlanej?

Zacznijmy od pojemności foremek. Zmierz pojemność foremek które masz, lub zerknij na opisy foremek w naszym sklepie. Wystarczy, że strzykawką lub kieliszkiem odmierzysz pojemność w mililitrach. Odpowiada to mniej więcej gramom bazy mydlanej. To znaczy jeżeli foremka ma 100 ml pojemności to by zrobić w niej mydełko potrzebujesz 100 g bazy. Mając taką foremkę z 1 kg bazy zrobisz około 10 mydełek. Jeżeli masz foremki o pojemności 50 ml = 50 g - to w takim wypadku z 1 kg bazy zrobisz około 20 mydełek. Wszystkie oferowane przez nas foremki posiadają opisy wymiarów lub pojemności. By zmierzyć pojemność z wymiarów wystarczy wszystkie trzy wymiary pomnożyć przez siebie np. foremka o wymiarach 5 cm x 6 cm x 2 cm = 60 cm3 to znaczy że będziesz potrzebować 60 g bazy mydlanej.

Na ile mydełek wystarczy mi jeden zwykły barwnik 15 ml do bazy mydlanej?

Jeden zwykły barwnik do bazy mydlanej 15 ml - oferowany przez nas - wystarcza na 2 do 3 kg bazy mydlanej. Oczywiście każdy z nas inaczej postrzega kwestie mocnego koloru. Uważaj by nie przesadzić z barwnikiem. Jeżeli zauważysz, że podczas mycia rąk woda jest np. mocno zielona - to znak, że użyłaś chyba za dużo zielonego barwnika :-)

Na ile mydełek wystarczy mi jeden olejek zapachowy 12 ml?

Do mydełka o wadze ok 50 - 60 g. wystarczy, że dodasz około 10-12 kropli olejku zapachowego. Jeżeli chcesz by zapach był bardzo intensywny - dodaj 25 kropli. Cała buteleczka 12 ml wystarcza na około 1 kg bazy mydlanej. Moc zapachu jest sprawą bardzo indywidualną. Mydełko które dla jednej osoby pachnie bardzo mocno - dla drugiej ma słaby zapach. Podane ilości są sugestią i najlepiej samemu przetestować "zadowalający" zapach mydełka.  

jak zrobić mydełko

Na ile mydełek wystarczy mi jeden barwnik niemigrujący 10 ml? 

Jeden barwnik niemigrujący 10 ml - oferowany przez nas - wystarcza na około 1 kg bazy mydlanej. Barwnik ten jest przeznaczony do barwienia mniejszych elementów zatapianych w bazie innego koloru. Uważaj by nie przesadzić z barwnikiem. Jeżeli zauważysz, że podczas mycia rąk woda jest np. mocno niebieska - to znak, że użyłaś chyba za dużo niebieskiego barwnika :-) 

Otrzymałam transparentną bazę mydlaną w bloku, który nie jest idealnie przeźroczysty, czy tak ma być?

Tak, wszystko jest w porządku. Gdy tylko rozpuścisz bazę i wlejesz do foremki baza będzie przeźroczysta dzięki światłu które będzie przez nią przechodzić. W bloku baza mydlana ma zbyt grubą warstwę by światło idealnie przez nią przechodziło i dlatego wydaje się mętna.

 

jak zrobić mydełko

 

Mam już bazę mydlaną. Jak ją roztopić?

Potnij bazę na mniejsze kawałki, plastry. Wsadź je do kąpieli wodnej (do garnuszka zanurzonego w gorącej wodzie), lub też przenieś je do pojemnika plastikowego i wstaw do mikrofalówki. Podgrzewaj do czasu roztopienia się bazy. Uważaj na temperaturę by nie zagotować bazy. Może przez to stracić właściwe proporcje wody ze swojego składu.

W jakiej temperaturze baza się rozpuszcza?

Posiadamy wiele rodzajów baz. Przeważnie jest to przedział pomiędzy 60-70 stopni Celsjusza. Dla pewności przed rozpoczęciem podgrzewania sprawdź informację na ten temat dostępną w naszym sklepie przy każdej bazie, jak również na etykiecie naklejonej na woreczek z bazą.

Jakich foremek powinnam użyć?

Rekomendujemy foremki silikonowe i plastikowe dostępne w naszym sklepie. Świetnym pomysłem są zarówno specjalistyczne foremki do baz mydlanych, jak również do odlewów gipsowych, do wypieków kuchennych np. mufinek, do czekoladek, do lodów.

Ile czasu trwa stygnięcie mydełka?

Wszystko zależy od wielkości mydełka i temperatury dookoła foremki. Normalnie zajmuje to od kilku do 20 minut. Proces można przyspieszyć wstawiając foremki z bazą na chwilę do zamrażarki. Czas potrzebny na zastygnięcie wydłuża się jeżeli użyjesz dużej i pojemnej formy.

Stworzyłam blok, bochenek mydła. Jak mogę go pociąć na mniejsze kawałki?

Nożem kuchennym :-) Bądź przy tym ostrożna. Może być śliski.

Stworzyłam już mydełka, plastry mydła. W co je zapakować?

Bardzo ważnym jest by zapakować mydełka tuż po wyciągnięciu ich z formy. Im krótszy kontakt z otaczającym powietrzem – tym lepiej. Zapakuj je w woreczek celofanowy. W ten sposób ochronisz mydełko przed „poceniem się” (gliceryna zawarta w bazie skrapla wodę z powietrza na powierzchni mydełka) i utratą przejrzystości.

 

jak zrobić mydełko\

 

Dlaczego po wyciagnięciu mydełka z formy na drugi dzień na jego powierzchni pojawiły się kropelki wody?

Potocznie określa się to mianem “pocenia”. Zjawisko występuje na skutek wystawienia powierzchni mydełka na kontakt z otaczającym powietrzem. Gliceryna zawarta w mydełku skrapla wodę na powierzchni mydełka. Najprostszym sposobem by tego uniknąć jest zapakowanie mydełka np. w woreczek celofanowy.

Gdy zostawiłam mydełko przez dłuższy czas bez opakowania skurczyło się i jego objętość się zmniejszyła.

Pozostawienie bazy mydlanej lub też mydełka przez dłuższy czas poza woreczkiem strunowym lub woreczkiem celofanowym w gorącym i suchym pomieszczeniu spowoduje, że zacznie ono wysychać. W swoim składzie ma m.in. wodę. Skutkiem wysychania jest redukcja wagi, wielkości i kształtu.

Zrobiłam kolorowe serduszko które zatopiłam w bazie innego koloru. Po jakimś czasie kolor serduszka zaczął się rozmywać i przechodzić na kolor otaczającej bazy. Jak to powstrzymać?

Sytuację tą nazywa się “migracją kolorów”. Baza mydlana w swoim składzie ma wodę. Jeżeli do barwienia kawałków bazy mydlanej zastosujesz Barwnik do bazy glicerynowej, w którego składzie też jest woda – migracja kolorów nie nieunikniona. Wyjściem jest zastosowanie Barwników niemigrujących dostępnych w naszym sklepie. Ich skład i konstrukcja sprawie, że migracja kolorów nie występuje. Nie można jednak dopuścić do roztopienia się elementu zatapianego.

Co z użyciem olejków bazowych? Kiedy mogę je użyć do produkcji mydełka?

Tak, możesz użyć olejków bazowych. Nie więcej niż 3% wagi bazy mydlanej. Mogą mieć jednak wpływ na właściwości mydełka takie jak: czas potrzebny do zastygnięcia, twardość, przejrzystość itp. Najlepszym sposobem jest przeprowadzenie testu we własnym zakresie na małej ilości bazy mydlanej by być pewnym właściwości finalnego mydełka.

[product id="167, 342, 1174, 1173, 3796" slider="true" onlyAvailable="true"]

Ile razy mogę przetapiać na nowy bazę mydlaną?

Generalnie, nie ma co do tego ograniczeń. Pamiętaj jednak, że za każdym razem podczas podgrzewania baza mydlana traci wilgoć ze swojego składu poprzez parowanie. Może mieć to wpływ na jej skład a przez to na jej właściwości. Po kilku przetapianiach może być mniej plastyczna i stać się matowa. W takiej sytuacji możesz wymieszać taką bazę z większą ilością świeżo zakupionej bazy.

Czy mydełka sporządzone z bazy mydlanej muszą „leżakować”

Nie – robienie mydełek z bazy mydlanej glicerynowej różni się od produkcji mydła metodą zimną. Baza mydlana jest w pełni ukończoną bazą. Po rozpuszczeniu, po prostu wlej ją do foremki i poczekaj aż wystygnie. I gotowe :-) Termin „leżakowanie” jest używany do określenia mydła w którym w dalszym ciągu zachodzą reakcje chemiczne neutralizujące kwasy tłuszczowe. Nie ma to zastosowania w przypadku baz mydlanych glicerynowych.

Jaka jest różnica pomiędzy bazą SLS Free a SLS/SLES Free

Baza mydlana SLS Free nie posiada w swoim składzie SLS - Sodium Lauryl Sulfate, zawiera natomiast Sodium Laureth Sulfate (SLES). Baza mydlana SLS/SLES Free nie posiada obu tych związków chemicznych

YouTube Muszelki z bazy mydlanej film instrukcja

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium