Naturalne glinki do twarzy rodzaje, właściwości i zastosowanie 0
Naturalne glinki do twarzy rodzaje, właściwości i zastosowanie

Glinki kosmetyczne są od czasów starożytnych stosowane jako naturalne kosmetyki, zarówno w profesjonalnych salonach kosmetycznych, jak i w domach wielu kobiet. Ich używanie jest nie tylko bardzo proste, ale również niezwykle skuteczne w walce z wszelkiego rodzaju niedoskonałościami cery. Nadają się do stosowania dla każdego typu skóry, nie wywołują podrażnień i reakcji alergicznych. Poznaj rodzaje, właściwości i zastosowanie glinek kosmetycznych. Oto wszystko, co warto wiedzieć na ten temat.

Czym jest glinka kosmetyczna?

Mianem glinki określamy naturalnie występujący w przyrodzie minerał ilasty zawierający w swoim składzie między innymi krzem, miedź, selen, potas, wapń, fosfor, magnez, żelazo, cynk. Te makro- i mikroelementy są łatwo przyswajalne przez skórę i odpowiadają za właściwości pielęgnacyjne, oczyszczające i antyseptyczne glinki.

Głównym zadaniem, jakie mają do spełnienia glinki kosmetyczne, jest absorpcja zanieczyszczeń z powierzchni skóry oraz przywracanie właściwego pH skóry. Ponadto, dzięki zawartości dużej ilości minerałów, glinka ma ujemny ładunek elektryczny, a więc przyciąga do siebie naładowane dodatnio zanieczyszczenia i toksyny.

Glinki kosmetyczne są przez wielu producentów kosmetyków stosowane jako dodatek do kosmetyków oczyszczających oraz kremów łagodzących. Ale ze względu na ich właściwości warto stosować je osobno - mamy wówczas pewność ich czystego, najlepszego z możliwych, składu. Pozbawione substancji barwiących oraz zapachowych i konserwantów, są bezpieczne w użyciu dla każdego rodzaju skóry. Należy pamiętać jednak, aby zawsze wybierać produkt o zawartości związków aktywnych wynoszącej nie mniej niż 95%.

Oczyszczające właściwości?

Glinki to dla większości kobiet oraz mężczyzn zbawienny produkt stosowany do oczyszczania skóry twarzy. Charakteryzują się prawdziwym bogactwem właściwości pożądanych do pielęgnacji skóry. Skutecznie usuwają martwe komórki naskórka, wyrównują koloryt skóry, wygładzają i odżywiają. Glinki to skarbnica najróżniejszych składników mineralnych.

Maseczki na twarz i ciało

Aby stworzyć własną maseczkę o właściwościach oczyszczających i pielęgnujących, potrzebujesz zaledwie kilku składników. Przygotuj więc:

  • około 10 g glinki (jaki jej rodzaj wybrać do Twojego rodzaju cery, przeczytasz w kolejnych akapitach),
  • wodę (najlepiej niegazowaną wodę mineralną) lub napar z ziół, mleko kozie, jogurt naturalny albo miód naturalny - wystarczy niewiele płynu, maska powinna mieć konsystencję śmietany,
  • olejki kosmetyczne odpowiednie dla Twojego typu cery - może to być olejek arganowy, z pestek moreli lub malin, olej jojoba lub inny. Wystarczy zaledwie kilka kropli,
  • opcjonalnie kwas hialuronowy, witamina E w kroplach, żel aloesowy i inne

glinki kosmetyczne

Wszystkie składniki dobrze wymieszaj w miseczce. UWAGA - glinek pod żadnym pozorem nie wolno mieszać przy pomocy metalowych sztućców i w metalowej miseczce - używaj plastikowych lub bambusowych akcesoriów. Nałóż gotową papkę na twarz z pominięciem okolic oczu, ust i nosa. Należy pamiętać, aby nie pozwolić jej całkowicie wyschnąć na twarzy, bowiem może wówczas podrażnić skórę. Warto ją od czasu do czasu lekko spryskać ciepłą wodą mineralną lub termalną.

Po upływie około 15 -20 minut usuwamy maseczkę ze skóry przy pomocy miękkiej bawełnianej ściereczki nasączonej ciepłą wodą, a wilgotną jeszcze skórę delikatnie nacieramy kremem nawilżającym. Zabieg taki warto powtarzać nawet co 2 - 3 dni, w zależności od kondycji i potrzeb skóry. Podobnie postępujemy, kiedy chcemy sprawić sobie maseczkę na ciało, z tą różnicą, że odpowiednio zwiększamy ilość składników.

Rodzaje i właściwości glinek

Ilość rodzajów glinki jest bardzo duża i zależy od proporcji poszczególnych składników, a więc także od miejsca i głębokości jej wydobycia. Skała, po wydobyciu, jest suszona na słońcu i mielona na proszek - aby go użyć w celach pielęgnacyjnych, wystarczy tylko dodać odrobinę wody, naparu z ziół czy jogurtu. Poznajmy teraz różne rodzaje glinki, ich właściwości i przeznaczenie.

różne rodzaje glinek

Glinka biała

Określana również jako kaolinowa lub porcelanowa, biała glinka do twarzy należy do najdelikatniejszych rodzajów glinek. Z tego powodu jest uważana za najbardziej uniwersalną - jej używanie jest bezpieczne także dla skóry wrażliwej i ze skłonnością do trądziku, wspaniale sprawdza się w przypadku skóry tłustej, suchej, mieszanej, skłonnej do podrażnień. Jeśli więc dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z naturalną pielęgnacją cery i nie wiesz, jaki rodzaj glinki powinnaś wybrać, bez obaw możesz zdecydować się właśnie na tę. Biała glinka ma właściwości odżywiające i oczyszczające skórę, a poza tym:

  • przyspiesza proces zabliźniania się ran,
  • ma działanie ściągające dzięki zawartości krzemianu glinu,
  • działa przeciwzapalnie - polecana jest więc dla cery tłustej i trądzikowej,
  • koi i łagodzi podrażnienia,
  • oczyszcza pory skóry, usuwa nadmiar sebum i wygładza cerę,
  • wyrównuje koloryt skóry.

W przypadku cery suchej i skłonnej do podrażnień, glinka biała powinna być stosowana z dodatkiem kilku kropli oleju pielęgnacyjnego, na przykład arganowego lub migdałowego - to pozwoli zapobiec nadmiernemu przesuszeniu skóry.

Glinka czarna

Ten rodzaj glinki wydobywany jest z Morza Martwego. Wspaniale sprawdza się do oczyszczania skóry, doskonale usuwa zaskórniki i efektywnie oczyszcza pory, pozostawiając cerę idealnie czystą i gładką. Bardzo dobrze absorbuje sebum i jest szczególnie polecana dla skóry przetłuszczającej się, o rozszerzonych porach i ze skłonnością do trądziku.

Czarna glinka może być używana co dwa, trzy dni. Jej regularne stosowanie przynosi spektakularne efekty:

  • pory ulegają zwężeniu,
  • skóra staje się idealnie oczyszczona,
  • zmniejsza się częstotliwość pojawiania się wyprysków,
  • skóra mniej się przetłuszcza,
  • odżywienie i regeneracja, wyrównanie kolorytu, wygładzenie.

Glinka czerwona

Glinka czerwona to bardzo dobry produkt dla skóry wrażliwej i skłonnej do zanieczyszczeń, a także trądzikowej i z tendencją do rozszerzonych naczynek. Podobnie jak w przypadku innych glinek, także ta ma właściwości oczyszczające, absorbujące nadmiar sebum i odświeżające. Glinki czerwonej możesz również używać do produkcji naturalnych mydełek glicerynowych - będą miały nie tylko wspaniałe właściwości oczyszczające, wygładzające i pielęgnujące, ale również piękny kolor.

Glinka marokańska

To glinka pochodzenia wulkanicznego, pozyskiwana w górach Atlas na terenie Maroko. Występuje również pod nazwą glinka Rassal. Możesz używać jej do codziennej pielęgnacji bez obaw o nadmierne przesuszenie cery. Ma silne działanie myjące, efektywnie usuwa zanieczyszczenia. Glinka ta jest wskazana do pielęgnacji włosów - skutecznie oczyszcza je, równocześnie nie pozbawiając ich naturalnej ochrony lipidowej. Możesz wykorzystać ją również do produkcji mydła - zawarte w niej krzemionka i magnez wygładzają i odżywiają skórę dłoni.

[product id="3175, 3181, 3177, 3244, 3154, 3173, 2848, 3179, 2847, 2849, 3783, 3784, 3883, 2889, 2948" slider="true" onlyAvailable="true"]

Glinka różowa

To cudowne połączenie glinki białej i czerwonej. Jest więc delikatna w działaniu, ale równocześnie efektywnie oczyszcza i odżywia skórę. Możesz używać jej do mycia twarzy, oraz przygotować maski na twarz i ciało. Ma właściwości odmładzające, zapobiega wiotczeniu i procesom starzenia się, ujędrnia i wygładza skórę. Polecana kobietom w każdym wieku.

Glinka zielona

Glinka zielona należy do najsilniej działających glinek, a jej kolor uzależniony jest od proporcji zawartych w niej minerałów i nie zawsze jest zielony. Podobnie jak inne rodzaje glinek, ma silne działanie antyseptyczne, oczyszczające i ściągające. Dedykowana jest przede wszystkim osobom o skórze skłonnej do przyjmowania zanieczyszczeń, powstawania zaskórników i trądziku. Glinka zielona matuje skórę, wygładza ją i odświeża.

 

Glinka błękitna

Przeznaczona do cery tłustej i wrażliwej, skłonnej do trądziku i wyprysków.Glinka błękitna ma działanie nawilżające i łagodzi podrażnienia. Możesz więc stosować ją bez obaw o nadmierne wysuszenie skóry twarzy. To produkt uniwersalny i warto zawsze mieć go w domu i stosować do codziennej pielęgnacji.

Glinki są jednym z najlepszych sposobów na to, aby zachować piękną, zdrową skórę. Mają wszechstronne, pozytywne działanie, z którego możesz korzystać każdego dnia. Nadają się do pielęgnacji cery tłustej, wrażliwej, skłonnej do podrażnień, łojotoku i wyprysków. Ważne jest, aby dopasować stosowane glinki do swoich potrzeb - wówczas osiągniesz oczekiwane efekty.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium