Jak dbać o młodą cerę?
Czym charakteryzuje się młoda cera? Z jakimi problemami skórnymi borykają się nastolatkowie? Jak dbać o młodą cerę? Jakie kosmetyki stosować? Na te pytania odpowiemy w naszym artykule. Zapraszamy do lektury.
Cechy młodej cery
Mianem młodej cery określa się zwyczajowo skórę osób w okresie dojrzewania. W tym czasie w organizmie młodego człowieka zachodzi szereg zmian natury hormonalnej, które nie pozostają obojętne na kondycję i wygląd skóry.
Młoda cera z jednej strony cechuje się elastycznością, sprężystością i brakiem zmarszczek, z drugiej jednak jej właściciele borykają się z licznymi problemami. Co więcej, młoda cera młodej cerze nierówna. Jeden nastolatek będzie walczyć z wypryskami i przetłuszczaniem się, a drugiemu wystarczy łagodna pielęgnacja i delikatne nawilżanie.
Problemy skórne nastolatków
Skóra w okresie dojrzewania odzwierciedla brak równowagi hormonalnej, często daleką od ideału dietę i niestety, nieregularny tryb życia, np. nocne przesiadywanie przed komputerem i brak dostatecznej ilości snu. U nastolatków obserwujemy ponadto nadmierne wydzielanie sebum, zmiany trądzikowe, zaskórniki, rozszerzone pory. Szalejące hormony i nieumiejętna pielęgnacja sprzyjają także powstawaniu stanów zapalnych. Tak właśnie... Młode osoby często borykają się z niedoskonałościami skóry, co niestety, może negatywnie wpływać na ich samopoczucie i samoocenę.
Zasady dbania o młodą cerę
Pielęgnacja młodej cery musi być systematyczna i przemyślana. W niektórych przypadkach w zasadniczy sposób różni się od pielęgnacji cery dojrzałej, wymagającej bardziej intensywnego nawilżenia i odżywienia.
Oczyszczanie
Do mycia twarzy używamy łagodnych preparatów o działaniu nawilżającym. Oczyszczanie jest niezwykle ważne, ponieważ młoda skóra produkuje nadmiar sebum, które z kolei powoduje powstawanie zaskórników, wyprysków i innych niedoskonałości. Problemem, z którym borykają się też często nastolatki jest trądzik młodzieńczy. Towarzyszą mu grudki i ropne krostki. Z tego powodu w codziennej pielęgnacji młodej cery należy uwzględnić oczyszczające kosmetyki o działaniu antybakteryjnym, które łagodnie, ale skutecznie zwalczą niedoskonałości.
Nie jest tajemnicą, że okres dojrzewania to czas, kiedy dziewczęta zaczynają używać upiększających, kolorowych kosmetyków. Warto, aby mama, ciocia lub babcia zwróciły uwagę na konieczność wyboru dobrej jakości produktów zarówno do makijażu, jak i demakijażu. Zachęcamy to do wspólnych, "babskich" zakupów i świadomego studiowania etykiet. Czas i pieniądze poświęcone na takie buszowanie wśród sklepowych półek lub w internecie na pewno nie pójdzą na marne.
Tonizowanie młodej cery
Tonizowanie jest niezbędnym etapem w codziennej pielęgnacji skóry. Pomaga przywrócić skórze właściwe pH i przygotowuje ją do dalszych zabiegów. Nie można go pomijać.
Nawilżanie młodej cery
W pielęgnacji młodej cery nie można pominąć nawilżania. Wprawdzie skóra nastolatków nie wymaga tak intensywnego nawilżania jak ta dojrzała, ale jest ono również niezbędne. Co więcej, chodzi tu zarówno o nawilżanie od zewnątrz (kremy, maseczki nawilzające), jak i od wewnątrz (wypijanie dostatecznej ilości wody).
Ochrona przed promieniowaniem słonecznym
Choć nastolatkom z oczywistych względów zmarszczki nie spędzają snu z powiek, warto aby pamiętać, że do ich powstawania w bardzo dużym stopniu przyczynia się brak ochrony przeciwsłonecznej. Im szybciej zaczniemy ją stosować, tym mniej zainwestujemy później w preparaty i zabiegi zwalczające te wątpliwego uroku oznaki życiowej dojrzałości.
Zdrowy tryb życia
Młodej skórze zdecydowanie służy zdrowy tryb życia. Zresztą, powiedzmy sobie szczerze, każdej skórze... Jednym z najlepszych i jakże najbardziej czasami deficytowych "kosmetyków" jest sen. Podczas snu nasz organizm się regeneruje, skóra dzięki zwiększonemu przepływywowi krwi odzyskuje utracony podczas dnia blask. Optymalna ilość snu pomaga także zwalczyć cienie pod oczami i opuchliznę.
Pamiętajmy, że na stan skóry ogromny wpływ ma także dieta. Zdrowe, zbilansowane jedzenie jest ważne w każdym wieku. W okresie dojrzewania z pożywieniem dostarczamy wszystkich składników niezbędnych do wzrostu i rozwoju. W diecie nastolatków nie może zabraknąć warzyw i owoców. Najlepiej unikać wysokoprzetworzonego jedzenia i zadbać o odpowiednią ilość witamin (C, A, E, D, PP), cynku, miedzi, siarki oraz wielonasyconych kwasów tłuszczowych. Ich niedobory często są pierwotną przyczyną problemów skórnych u nastolatków.
Warto zadbać o aktywność fizyczną. Uprawianie sportu poprawia krążenie krwi i powoduje lepsze dotlenienie naszego ciała, co z kolei wpływa na lepszy wygląd skóry. Podczas treningu również intensywnie się pocimy, a to wspomaga usuwanie toksyn z organizmu. Składający się z wody, mocznika i kwasu mlekowego pot wspomaga nawilżenie skóry.
Kosmetyki dedykowane młodej cerze
Wybór artykułów kosmetycznych dla młodych osób jest naprawdę szeroki. Nie trzeba jednak wykupywać połowy apteki czy drogerii, aby zaopatrzyć się w niezbędny zestaw kosmetyków. W co zatem warto się zaopatrzyć?
Preparaty do Oczyszczania
Tu sprawdzą się takie preparaty do mycia twarzy jak pianka, żel i płyn micelarny. Wiele z nich wykazuje także właściwości nawilżające. Obecne w nich składniki aktywne gruntownie oczyszczą skórę i przygotują ją do dalszych zabiegów. W przypadku osób z cerą przetłuszczającą się preferowane są te zawierające kwas salicylowy. Regulują produkcję sebum i pomagają walczyć z rozszerzonymi porami. Pamiętajmy, tylko aby stosować je z umiarem, ponieważ mogą powodować podrażnienia.
Do oczyszczania nastoletniej skóry warto wykorzystać peelingi-enzymatyczne lub drobnoziarniste. Stanowią one ważny element uzupełniający oczyszczanie cery. Stosujemy je 1 - 2 razy w tygodniu. Są to kosmetyki do zadań specjalnych. Pomagają usunąć niedoskonałości i martwy naskórek. Pobudzają krążenie krwi. Nie powinny ich jednak używać osoby z zaostrzonymi, ropnymi zmianami trądzikowymi - pocieranie rozniesie zmiany na większą partię skóry, a tego należy unikać. Peeling można z powodzeniem samemu przygotować w domu w oparciu o naturalne składniki, np. płatki owsiane, otręby ryżowe,
W skutecznym oczyszczaniu twarzy mogą pomóc maseczki oczyszczające. Wchłaniają nadmiar sebum, mają działają antybakteryjnie, zwężają pory. Dobrze sprawdzają się w tym zakresie maseczki z wykorzystaniem węgla aktywnego, sody oczyszczonej, lnu, ziół (prawoślazu, macierzanki). Jednym z bardziej popularnych i skutecznych naturalnych składników jest także zielona glinka.
Preparaty do tonizowania
Produkty przeznaczone do tonizowania skóry to przede wszystkim toniki. Dobry tonik łagodzi podrażnienia i przygotowuje do dalszej pielęgnacji twarzy. W przypadku skóry problematycznej (wypryski, przetłuszczanie się) warto sięgnąć po produkty antybakteryjne. Można poszukać tych mających w składzie kwas glikolowy - pomagają walczyć z zaskórnikami, ich regularne używanie sprzyja zwężeniu porów i zmatowieniu błyszczącej się od nadmiaru sebum skóry. Równie dobre efekty przynosi stosowanie toników z dodatkiem cynku i tamaryny. Jeśli w składzie toniku znajduje się aloes, mamy zagwarantowane nawilżenie cery.
Należy uważać na toniki zawierające alkohol. Choć z początku wydają się skutecznie walczyć z niedoskonałościami, w dłuższej poerspektywie mogą nadmiernie przesuszyć skórę i wygenerować nowe problemy.
Pamiętajmy przy tym, że tonik nie służy do oczyszczania cery i demakijażu. W tym celu stosujemy preparaty do mycia twarzy i płyny micelarne.
Kremy i maseczki nawilżające
Rynek kosmetyczny oferuje nastolatkom kremy dedykowane specjalnie ich typowi cery. Warto zwrócić tu uwagę na preparaty zawierające niacynamid, który działa jednocześnie przeciwzapalnie i nawilżająco. Dobrym wyborem będzie także stosowanie kremu z kwasem hialuronowym - dzięki swym higroskopijnym właściwościom wiąże wodę w skórze i tym samym zapewnia jej optymalne nawilżenie. Osoby z cerą przetłuszczającą się mogą śmiało sięgnąć po krem z dodatkiem kwasów, gdyż te dodatkowo regulują produkcję sebum.
W utrzymaniu optymalnego nawilżenia pomoże nam stosowanie nawilżających naseczek. Mozna sięgnąć po gotowe, ale jeśli mamy czas i czujemy zew "kosmetycznej ekspresji", przygotujmy je sami w domu. Domowe maski powstałe na bazie naturalnych składników są naprawdę skuteczne, a niektóre również po prostu "obłędnie" pachną :-) Co możemy zatem wykorzystać do ich przygotowania?
Oto lista specyfików z nawilzającymi "supermocami":
- miód - nawilża, regeneruje, łagodzi podrażnienia
- żółtko jaja kurzego - dzięki zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz witamin A, E, D i z grupy B nawilża, łagodzi i regeneruje
- olejek arganowy - nawilża, dożywia, wykazuje działanie przeciwzmarszczowe
- aloes zwyczajny - nawilża i odżywia
fotoochrona
Jeśli chodzi o ochronę skóry przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym, wybór kosmetyków na naszym rynku jest naprawdę duży, choć i tak nie "przebijemy" Japonii, w której jasna cera jest priorytetem. Znane jest nawet powiedzenie: Biała skóra ukryje siedem wad, które odzwierciedla zamiłowanie Japonek do nieomal nietkniętej słońcem skóry twarzy. No to teraz wiemy, dlaczego geisze i geiko podkreślały dodatkowo biel swej twarzy :-)
Niezależnie od kulturowych uwarunkowań i preferencji estetycznych warto się po produkty chroniące przed promieniowniem UVA i UVB. Dobry krem ma wysoką ochronę (do twarzy nawet SPF 50), nie pozostawia tłustego filmu, łatwo sie wchłania i można go aplikować pod makijaż. Nie zapominajmy także o ochronnej pomadce do ust. Skóra ust jest delikatna i nie ma gruczołów łojowych, stąd jest nawet bardziej narażona na promieniowanie UV. Optymalnie, aby nasze pomadki ochronne miały SPF przynajmiej 25.
[product id="2847, 2776, 3475, 2889, 2948" slider="true" onlyAvailable="true"]
Podsumowanie
Dbałość o cerę w okresie dojrzewania z pewnością zaowocuje w przyszłości. Choć niektórych Czytelników może to zaskoczyć, to faktem jest, że nasza skóra zaczyna sie starzeć już w okolich 25 roku życia. Warto poświęcić jej należytą uwagę, aby długo cieszyć się zdrowiem i młodym wygladem. Na szczęście, nie potrzeba do tego niezliczonej ilości kosmetyków i naprawdę, nie muszą to być najdroższe produkty. Ważna jest kolejność stosowania i konsekwencja.
Pamiętajmy, aby dbać o skórę i uwzględniać jej potrzeby. Jeśli jest konieczność, skorzystajmy z pomocy dermatologa, doswiadczonej kosmetyczki. Dbajmy o cerę, stosując przemyślaną pielęgnację i prowadząc zdrowy tryb życia.