Kosmetyki DIY - 10 przepisów na domowe kosmetyki, które warto wypróbować 0
Kosmetyki DIY - 10 przepisów na domowe kosmetyki, które warto wypróbować

Kosmetyki DIY - 10 przepisów na domowe kosmetyki, które warto wypróbować

Naturalne kosmetyki DIY cieszą się wciąż rosnącą popularnością. Jeszcze kilka lat temu ich zakup był bardzo trudny, dziś dostęp do wszelkiego rodzaju półproduktów do ich wytwarzania jest właściwie nieograniczony. Dzięki temu każda z nas może przygotować naturalne kosmetyki o dokładnie takich właściwościach, zapachu i barwie, jakich oczekuje. Do tego przygotowanie kosmetyków DIY jest wyjątkowo proste i może być świetnym pomysłem na kreatywne spędzenie nudnego, deszczowego popołudnia.

Przedstawiamy Wam więc aż 10 przepisów na naturalne, łagodne i skuteczne kosmetyki DIY do ciała, włosów i skóry twarzy. Pod każdym przepisem znajdziecie też praktyczne porady dotyczące wyboru komponentów dla różnego rodzaju skóry i włosów, a także receptury dedykowane najmłodszym. Zapraszamy!

Dlaczego warto korzystać z kosmetyków DIY?

Powodów, dla których naturalne kosmetyki DIY są lepszym wyborem niż ich drogeryjne odpowiedniki, jest bardzo wiele. Jeden z nich już przytoczyliśmy we wstępie - możesz stworzyć produkt idealnie zaspokajający Twoje potrzeby i odpowiadający Twoim preferencjom. Ile razy zdarzyło Ci się kupić szampony czy peelingi, które ładnie pachniały, ale poza tym nie miały żadnych innych zalet? Zapewne przynajmniej kilka razy.

Prosty, znany nam skład to kolejny argument za tym, aby wyrabiać własne kosmetyki. Możecie w ten łatwy sposób uniknąć podrażnień i reakcji alergicznych (lub, jeśli się pojawią, szybko zidentyfikować alergen). Jest to szczególnie ważne w przypadku skóry delikatnej, ale prawda jest taka, że i skóra normalna może nieoczekiwanie źle zareagować na składnik znajdujący się w kosmetyku kupionym w drogerii.


A tymczasem stworzenie własnych kosmetyków jest proste, i do tego tańsze niż zakup gotowych produktów. Zobacz więc jak je zrobić.

Żel pod prysznic

Cudownie pachnący żel pod prysznic jest tym rodzajem kosmetyku, którego używamy codziennie, a więc warto wybierać zawsze produkt najwyższej jakości - łagodny i bezpieczny. Jego przygotowanie nie wymaga użycia dużej ilości składników - potrzebujesz tylko:

  • gotowej bazy do wyrobu żelu - idealnie sprawdzi się baza zawieszająca, czyli taka, która zapobiega opadaniu pozostałych składników na dno butelki;
  •  olejków eterycznych - możesz wybrać taki, którego zapach lubisz najbardziej, ale warto pamiętać, że naturalne olejki eteryczne mają silny wpływ na ludzki organizm. Jeśli więc potrzebujesz żelu, który ukoi Twoje nerwy przed zaśnięciem i odpręży Cię - wybierz olejek lawendowy. A jeśli wolisz przygotować żel o właściwościach pobudzających - lepszym wyborem będzie na przykład olejek cytrynowy. Pamiętaj także, że do żelu o pojemności 500 ml należy dodać 1,5 ml olejku (stężenie maksymalne podane jest w IFRA);
  • barwników - aby Twoja kolekcja żeli DIY była także atrakcyjnym dodatkiem do łazienki;
  •  innych dodatków - według uznania - mogą to być drobinki złota kosmetycznego, suszone kwiaty lub peeling. Wybór należy do Ciebie.

 

Jak zrobić żel? Do bazy dodaj wybrane przez siebie składniki, mocno wstrząśnij buteleczką i gotowe! Możesz stosować żel na skórę całego ciała.

Szampon

Dobry szampon nie tylko myje włosy, ale także pielęgnuje zarówno je same, jak i skórę głowy. Musi więc mieć nie tylko właściwości myjące, ale też pielęgnujące, odżywiające i nawilżające. Obudź w sobie pasję tworzenia i wykonaj kosmetyk idealny. Oto przepis - przygotuj:

 

  • organiczną bazę szamponową - łatwo się pieni i pielęgnuje włosy oraz skórę głowy. Może być także bez obaw stosowany przez wegan;
  • olejek eteryczny - użyj dokładnie tej samej ilości olejku, co w przypadku żelu - do buteleczki o pojemności 500 ml wystarczy dodać około 1,5 ml - 45 kropli olejku (stężenie maksymalne podane jest w IFRA);
  • olej bazowy - oleju potrzebujesz do wzmocnienia pielęgnacyjnego i odżywczego działania szamponu. Świetnie sprawdzą się naturalne produkty - olej migdałowy, rycynowy czy żel aloesowy. Wystarczy zaledwie kilka kropli.


Jak zrobić szampon? Wszystkie składniki umieść w buteleczce i wstrząśnij energicznie. To łatwiejsze niż pójście do drogerii! Oczywiście składniki możesz wybierać według własnych preferencji oraz rodzaju włosów i ewentualnych problemów ze skórą głowy.

 

szampon DIY

Balsam do ciała

Przygotowując kosmetyki DIY nie możesz zapomnieć o sporządzeniu balsamu do ciała. Choć naturalne kosmetyki do kąpieli czy pod prysznic mają właściwości pielęgnacyjne, to jednak zawsze warto wzmocnić i przedłużyć ich działanie. W Internecie znajdziesz przepisy na domowe balsamy, ale sprawdź, jak łatwo przygotujesz ten kosmetyk, korzystając z naszego pomysłu. Potrzebujesz tych składników:

  • organiczna baza do balsamu - jest właściwie gotowym produktem kosmetycznym, który oczywiście możesz wzbogacić o kolejne składniki. W swoim składzie zawiera aloes, masło Shea, olej kokosowy, marchewkowy i słonecznikowy;
  • olejków eterycznych - ilość dokładnie taka sama jak w powyższych przypadkach.


Balsam możesz stosować do skóry całego ciała, a nawet jako krem do twarzy - jest aksamitny, szybko się wchłania i nie pozostawia lepkiego filmu. Nie wymaga też dodatkowego zagęszczania.

Mydło

W kategorii "kosmetyki DIY" mydło zajmuje szczególne miejsce, możesz je bowiem robić na tysiące różnych sposobów. Zawsze jednak wybieraj składniki najwyższej jakości, naturalne i bezpieczne. Oto najprostszy przepis na mydło DIY. Potrzebne składniki:

  • glicerynowa baza mydlana - dzięki zawartości gliceryny nadaje się do codziennej pielęgnacji skóry - nawilża ją, wygładza i odżywia. Dostępna jest w wielu rodzajach, na przykład biała, przezroczysta oraz z różnymi dodatkami pielęgnującymi skórę;
  • olejki eteryczne lub kompozycje zapachowe - oczywiście w Twoich ulubionych zapachach;
  • oleje kosmetyczne - dodatek olejów kosmetycznych pozwoli Ci jeszcze lepiej zadbać o swoją skórę. Idealnie nadają się do tego olej migdałowy, z pestek malin, jojoba, arganowy i inne;
  • dodatki takie jak barwniki, miki, susz ziołowy, glinki, węgiel aktywny i inne;
  • foremka do wyrobu mydeł.

mydło lawendowe DIY

Jak robić mydełka?

Bazę glicerynową umieść w miseczce, a następnie rozpuść w mikrofalówce lub kąpieli wodnej. Gdy się rozpuści dodaj do niej pozostałe składniki. Następnie wlej całość do foremek i poczekaj aż stężeje. Gotowe! Takie mydełka świetnie nadają się do codziennego mycia rąk, ale można również użyć ich do kąpieli

Peeling

Nasze przepisy na kosmetyki DIY to także świetne pomysły na peeling. Drogeryjne peelingi często mają zbyt mocne lub zbyt słabe działanie. Ale przygotowując kosmetyki DIY zawsze możesz dobrać ich właściwości do swoich oczekiwań - i nie inaczej jest w tym przypadku. Sprawdź, jak łatwo wykonasz peeling:

 

  • gotowa baza mydlana, ewentualnie baza do żelu pod prysznic;
  • naturalne peelingi - z nasion malin, truskawek lub czarnej porzeczki, z czarnuszki lub kokosowy. Świetnym wyborem będzie również loofah naturalna,
  • olejki eteryczne i barwnik.


Peeling, podobnie jak pozostałe kosmetyki DIY, wykonasz w zaledwie parę chwil. Jeśli przygotowujesz go z bazy mydlanej - rozpuść ją tak samo jak podaliśmy w przepisie na przygotowania mydła. Do foremki włóż loofah i zalej rozpuszczoną masą glicerynową. Jeśli wolisz peeling z nasion lub pestek, wsyp odpowiednią ich ilość do pojemnika z rozpuszczoną bazą mydlaną i starannie wymieszaj. Takie kosmetyki świetnie nadają się do użycia w czasie kąpieli. Ścierają zewnętrzną warstwę naskórka, a więc ułatwiają wchłanianie innych domowych kosmetyków.

Odżywka do włosów

Kosmetyki DIY, dzięki zastosowaniu do ich wykonania naturalnych składników, świetnie dbają o Twoje włosy. 2 -3 łyżki oleju rycynowego lub arganowego wymieszaj dokładnie z żółtkiem i kilkoma kroplami cytryny. Nałóż na całe włosy i skórę głowy, starannie wmasuj. Po 30 minutach umyj głowę szamponem z naszego przepisu. Taka odżywka nie tylko odbudowuje i poprawia kondycję, ale także chroni włosy przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych.

Kule do kąpieli

 

Przygotuj także kosmetyki DIY do kąpieli - czyli kule kąpielowe. Cudownie pachną, zabawnie musują, pielęgnują skórę, a do tego relaksują i odprężają ciało i umysł. Aby je przygotować, potrzebujesz tych produktów

  • sodę oczyszczoną 500 g,
  • kwasek cytrynowy 250 g,
  • olejki:
  • zapachowy  około 10 ml
  • olej  bazowy (na przykład kokosowy) około 30 ml
  • barwnik - kilka kropli
  • Twoje ulubione dodatki, na przykład susz kwiatowy - ok. 10 g,
  • formy do kul - z powyższych ilości otrzymasz 3 duże kule.

kule do kąpieli

Wymieszaj ze sobą sodę oczyszczoną, kwasek i susz, a następnie dodaj do nich olejki i wszystkie składniki wymieszaj. Następnie wypełnij mieszanką formy do kul, odciśnij i pozostaw (bez formy) na 3 - 4 godziny do wyschnięcia. Potem spryskaj każdą kule alkoholem, by były twardsze.

Sól do kąpieli

Nie ma nic łatwiejszego niż przygotowanie soli do kąpieli - przygotuj 1/2 kg soli kuchennej gruboziarnistej, płatki kwiatów (na przykład róż lub całe gałązki lawendy), po 2 łyżeczki olejku z róży lub lawendy oraz oliwy z oliwek. Wszystkie składniki umieść w słoiku i bardzo energicznie wstrząśnij. Możesz używać już swojej soli do kąpieli - jest idealna do wieczornej pielęgnacji skóry.

[product id="1176, 3837, 2745, 1285, 2691, 1060, 951, 3250, 3662, 894, 2889, 687, 3324, 1213, 2519" slider="true" onlyAvailable="true"]

Kosmetyki DIY dla dzieci

Również dzieci mogą stosować domowe kosmetyki DIY. Skóra twarzy i ciała oraz włosy maluchów są wyjątkowo delikatne i wrażliwe na szkodliwe substancje znajdujące się w komercyjnych kosmetykach.

Mydełka glicerynowe

Mydło jest tym rodzajem kosmetyków, które w przypadku dzieci są w ciągłym użyciu - tym bardziej więc powinny być delikatne. Mydełka glicerynowe rewelacyjnie myją i pielęgnują skórę, a ich przygotowanie daje okazję do wspólnej radosnej zabawy. Przygotuj te same składniki, które posłużyły Ci do wykonania "dorosłej" wersji mydła. Ale zamiast zwykłej formy, użyj takiej, która nadaje mydłu kształty zwierzątek, ulubionych postaci z bajek, warzyw i owoców czy serduszek. Użyj odpowiednich barwników. Technika pozostaje ta sama. Dobrej zabawy!  

Szampon

Szampon do dziecięcych włosków wykonasz dokładnie tak samo jak szampon dla siebie - ale zamiast zapachów kwiatowych użyj na przykład olejków o aromacie gumy balonowej lub czekolady albo mieszanki zapachów "Mały Książę". Twoje dziecko będzie chciało myć włosy codziennie!

 

Kosmetyki robione samodzielnie nie mają sobie równych - posiadają wszystkie cechy, których oczekujesz. Teraz już wiesz, jak proste jest ich wykonanie - do dzieła!

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium