Płyn micelarny a tonik – czym się różnią? 0
Płyn micelarny a tonik – czym się różnią?

Płyn micelarny a tonik – czym się różnią?

Nawet najbardziej wyszukany, najdroższy krem z najwyższej półki nie zapewni efektu wow, jeśli zaaplikujemy go na nieoczyszczoną, nieprzygotowaną skórę. Często jednak w takich przypadkach odczuwamy rozczarowanie i mamy uczucie, że przepłaciliśmy za coś, co miało poprawić nasz wygląd i samopoczucie.

Rzetelne, dokładne oczyszczenie skóry to podstawa pielęgnacji i gwarancja skuteczności. Na rynku jest wiele produktów do oczyszczania skóry, jednak najbardziej popularny wydaje się płyn micelarny. Nie należy mylić go z tonikiem, albowiem oba produkty wykazują inne działanie i mają odmienne przeznaczenie.

Nie sposób też przecenić korzyści płynących z regularnego stosowania obu preparatów. Jakie zatem jest zastosowanie toniku, a jakie zastosowanie płynu micelarnego? Czym te preparaty kosmetyczne się różnią i w jakiej kolejności ich używać?

Działanie płynu micelarnego

Płyn micelarny to na swój sposób inteligenty, wodny roztwór powierzchniowo-czynnego środka zapewniającego skuteczne i zarazem delikatne oczyszczenie cery. Jest to możliwe dzięki obecności w nim miceli – niewielkich, kulistych cząsteczek zdolnych do absorbowania zanieczyszczeń, np. resztek makijażu, zanieczyszczeń, potu, sebum. Ponieważ same niejako przyciągają brud, nie ma potrzeby mocno pocierać skóry nasączonym płynem płatkiem do demakijażu. Dzięki swym „magnetycznym” właściwościom i tak wyłapią brud. Z tego powodu płyny micelarne są szczególnie polecane osobom o wrażliwej skórze, u których mocne działanie mechaniczne może wywołać zaczerwienienie i podrażnienie. Doskonale sprawdzą się także przy oczyszczaniu obszarów, których nie chcielibyśmy nadmiernie rozciągać, np. powiek. Jakkolwiek płyny micelarne są świetne w rozumianym nieco metaforycznie sprzątaniu, powiedzmy szczerze, nie „wykonają” całej pracy w dbaniu o naszą cerę. Płynom micelarnym często brak składników aktywnych. Nie wykazują właściwości pielęgnacyjnych. Krótko mówiąc, są rewelacyjne w oczyszczaniu, ale na tym ich kosmetyczna rola się kończy.

[product id="3551, 3550, 3906, 3406, 3149" slider="true" onlyAvailable="true"]

mycie twarzy tonikiem

Właściwości toniku

I tu na kosmetyczną scenę, w królewskim stylu, wkracza tonik. Jak sama nazwa wskazuje, jego rola to tonizowanie, czyli przywracanie skórze właściwego pH po zabiegach oczyszczających. Toniki mają korespondujące z naszą skórą, kwaśne pH, brak im detergentów (substancji zmywających), zawierają składniki aktywne i wykazują właściwości pielęgnacyjne. Ponadto złuszczają martwy naskórek, nawilżają i koją. Ich bardziej wyspecjalizowane działanie może być różne i odpowiadać na zapotrzebowanie konkretnych typów skóry, np. wrażliwej lub skłonnej do przetłuszczania się. Niezwykle ważne jest przy tym, aby rozpoznać potrzeby swojej cery i dobrać stosowne kosmetyki. Pamiętajmy, że tonik z kwasem salicylowym w przypadku skóry wrażliwej może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Prawidłowa pielęgnacja

Pytanie o to, czy kupić dobrej jakości płyn micelarny, czy tonik, jest zatem pozbawione sensu. Na naszej półce w łazience powinno być miejsce i dla jednego, i dla drugiego. Ważne, aby najpierw delikatnie oczyścić skórę płynem micelarnym, potem potraktować ją odpowiednio dobranym tonikiem. Dopiero wówczas możemy zastosować wymarzony krem i spodziewać się spektakularnych efektów, czego wszystkim naszym Klientkom i Klientom z całego serca życzymy :-)

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium