Właściwości i zastosowanie nierafinowanego oleju kokosowego
Gdyby Jejmość Dorota Kochanowska miała okazję stosować olej kokosowy, być może nasz mistrz z Czarnolasu napisałby swego czasu taki utwór.
Niechaj pamięta o tym każda białogłowa
o urodę swoją zawżdy dbać gotowa,
by oleum z kokosa snadnie używać
i urodą nadobną co dzień męża zadziwiać.
Coby mocno zachwycał się gładkością lica
i powiadał: Przepiękna moja połowica!
Olej kokosowy to naturalny tłuszcz roślinny. Należy do tzw. tłuszczów tropikalnych, albowiem pozyskuje się go z miąższu orzecha palmy kokosowej. Z powodzeniem stosuje się go w kuchni, zwłaszcza azjatyckiej, choć należy pamiętać o jego wysokiej kaloryczności (ok. 860 kcal w 100 g). Jest rewelacyjny, jeśli chodzi o płukanie ust, co jest powszechnie praktykowane w medycynie ajurwedyjskiej. Według niej poranne płukanie ust olejem przyspiesza detoksykację organizmu, oczyszczanie zatok, a także wybielanie zębów.
[product id="3556, 3511, 891, 2194" slider="true" onlyAvailable="true"]
Pielęgnacja skóry olejem kokosowym
Olej kokosowy ma ciekawy skład - zawiera kwasy: laurynowy i kaprylowy, które pomagają w walce z wirusami, bakteriami i grzybami. Ponadto znajdziemy w nim witaminy E i A, a także żelazo i związki fenolowe. Właściwości nierafinowanego oleju kokosowego są chętnie wykorzystywane w kosmetologii. Dzieje się tak dzięki jego zdolnościom wspierania bariery hydrolipidowej skóry. Zastosowanie oleju kokosowego jest wszechstronne. Z tego powodu wchodzi w skład balsamów do ciała oraz preparatów do pielęgnacji twarzy. Bardzo dobrze chroni skórę przed utratą wody, zwłaszcza jeśli zastosujemy go tuż po kąpieli czy prysznicu, tworząc okluzję. Nie osuszamy wówczas ciała, a aplikujemy na nie olej kokosowy. Utworzy on powłokę (tzw. film), która zapobiegnie przesuszeniu. Olej kokosowy doskonale także zmiękcza i wygładza naskórek. Dzięki temu oraz wspomnianym wcześniej właściwościom bakteriobójczym i grzybobójczym może stać się sprzymierzeńcem skóry atopowej, która ze swej natury jest sucha, podatna na nadkażenia i infekcje grzybicze. Należy jednakże mieć na uwadze, że stosowany w nadmiarze, zwłaszcza na dokładnie wytarte ciało, przyniesie odwrotny skutek, tzn. przyczyni się do wysuszenia.
Olej kokosowy na włosy
Olej kokosowy jest również „lubiany” przez nasze włosy. Jego hydrofobowe cechy pomagają chronić je przed zgubnymi skutkami zbyt intensywnych/inwazyjnych zabiegów fryzjerskich. Świetnie sprawdza się jako odżywka stosowana zarówno przed myciem włosów, jak i po ich oczyszczaniu. Można w ogóle zaaplikować olej na włosy i pozostawić go na noc (pamiętajmy tylko o ochronie pościeli, gdyż, jak to olej, pozostawia tłuste plamy), a rano je umyć. Ten naturalny kosmetyk wygładza włosy i jest pomocny w zapobieganiu rozdwajania się końcówek.
O kosmetycznych zaletach oleju kokosowego można by napisać poemat. Naprawdę… W dodatku obłędnie pachnie, przywodzi na myśl wakacyjne klimaty, budzi sympatyczne kulinarne skojarzenia. Pamiętajmy tylko o wyborze dobrej jakości, nie zleżałego, najlepiej nierafinowanego oleju. A potem nic, tylko się smarować :-)