Oleje zimnotłoczone w pielęgnacji ciała
Oleje zimnotłoczone to naturalne środki pielęgnacyjne o wszechstronnym zastosowaniu. Uzyskuje się je w wyniku mechanicznej obróbki nasion oleistych. Nasion nie podgrzewa się przed tłoczeniem, dzięki czemu tak otrzymany olej zachowuje całe bogactwo właściwości odżywczych i pielęgnacyjnych. Ich źródło to przede wszystkim zawarte w olejach nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy oraz minerały.
Właściwości olejów zimnotłoczonych
Jakie są zatem właściwości olejów zimnotłoczonych wykorzystywanych w pielęgnacji naszego ciała? Oleje przede wszystkim mają działanie regenerujące i normalizujące, dlatego działają korzystnie właściwie na wszystkie typy cery. Nie naruszają bariery hydrolipidowej i są delikatne w użyciu. Wykorzystuje się je np. w olejowym oczyszczaniu skóry oraz masażu. Zaaplikowane na włosy i paznokcie zadziałają odżywczo i ochronnie. Z całej gamy tych naturalnych środków z pewnością wybierzemy coś, co sprosta naszym oczekiwaniom. Czego zatem spodziewać się po regularnym stosowaniu wymienionych niżej olejów?
Najpopularniejsze oleje
Olej rycynowy – jego źródłem są nasiona rącznika pospolitego. Jego najważniejszym składnikiem jest gliceryd 18-węglowego kwasu rycynolowego. Olej ten znany był już w medycynie ludowej z powodu swoich właściwości przeczyszczających. Doskonale pomagał przy zaparciach i niestrawności. Współcześnie święci trumfy jako samodzielny specyfik do pielęgnacji lub składnik złożonych kosmetyków. Aplikowany wieczorem na oczyszczone brwi i rzęsy wzmacnia je i przyciemnia (należy tylko uważać, żeby nie dostał się do oczu). Bardzo korzystnie działa na paznokcie (regeneruje i nadaje połysk) oraz skórki wokół nich (zmiękcza). Jest pomocny w walce z wypadaniem włosów, ponadto nadaje im połysk i ułatwia układanie. Wykazuje działanie antybakteryjne i grzybobójcze, przez co bywa wykorzystywany w pielęgnacji skóry problematycznej, np. z uciążliwymi wypryskami.
Olej kokosowy – pozyskiwany z miąższu owoców palmy kokosowej. Zawiera kwasy: laurynowy i kaprylowy, witaminy E i A, a także żelazo i związki fenolowe. Wykazuje działanie bakteriobójcze i grzybobójcze, dzięki czemu pomaga zwalczyć niedoskonałości skóry wywołane jej kolonizacją przez bakterie i grzyby. Ponadto zmiękcza i wygładza skórę, wspierając przy tym jej barierę hydrolipidową. Doskonale nadaje się do olejowania włosów i zapobiega rozdwajaniu się ich końcówek.
Olej migdałowy – uzyskuje się go z owoców migdałowca. Zawiera duże ilości witaminy A, D, E oraz witaminy z grupy B. Ponadto jest bogaty w minerały: cynk, potas, fosfor. Ujędrnia skórę, pomaga w walce z cellulitem i rozstępami. Jest świetny zarówno do masażu oraz jako składnik peelingów (w tym wydaniu doskonale komponuje się z nierafinowanym cukrem trzcinowym).
Olej arganowy – powstaje w wyniku tłoczenia orzechów drzewa arganii. To uniwersalny, naturalny kosmetyk do skóry, włosów i paznokci. Zawiera dużo witaminy E oraz jedno- i wielonasycone kwasy, dzięki czemu jest silnym przeciwutleniaczem. Nie bez przyczyny zwą go „eliksirem młodości”.
Olej awokado – uzyskujemy go z miąższu owocu awokado. To prawdziwa skarbnica nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin A i E oraz witamin z grupy B. Zawiera także biotynę i chininę. Nawilża i odżywia skórę, dzięki połączeniu nienasyconych kwasów tłuszczowych i białek włóknistych działa uelastyczniająco. Pomaga w walce z rozstępami. Regularnie używany może zmniejszać widoczność blizn.
Olej ryżowy – produkowany z otrąb ryżowych, popularny szczególnie w krajach azjatyckich. Zawiera stosunkowo dużo witamin E i K oraz fitosteroli. Spowalnia procesy starzenia i hamuje wolne rodniki. Wzmacnia i ujędrnia skórę. Doskonały do masażu oraz jako składnik domowych kosmetyków.
Olej babassu - pozyskiwany z orzechów palmy babassu. Działa jak naturalny emolient – wnika głęboko w skórę, skutecznie nawilża i ujędrnia. Sprawdzi się jako składnik domowych balsamów do ciała.
Olej canola - pozyskiwany z kanadyjskiej odmiany rzepaku. Zawiera kwas oleinowy, witaminy E i K. Wykazuje właściwości łagodzące i przeciwzapalne. Doskonały do masażu i olejowania zniszczonych włosów. Sprawdzi się także jako dodatek do kąpieli i komponent domowych masek.
Olej makadamia – pozyskiwany z orzechów makadamia. Doskonale regeneruje i uelastycznia skórę, koi podrażnienia i zaczerwienienia. Wykazuje działanie antyoksydacyjne i przeciwstarzeniowe.
[product id="2688, 3553, 3572, 3512" slider="true" onlyAvailable="true"]
Olej jojoba - jego źródłem są nasiona Simondsji kalifornijskiej. Zawiera fitosterole, nasycone i nienasycone kwasy tłuszczowe oraz witaminy, głównie A, E i F. Nadaje się do pielęgnacji skóry - pomaga regulować gospodarkę hydrolipidową, doskonale nawilża i oczyszcza. Idealnie pielęgnuje włosy, wnikając w ich naruszoną, np. inwazyjnymi zabiegami, strukturę.
Olej z pestek winogron – tłoczony z pestek winogron zawiera witaminę E, tokoferole, flawonoidy i polifenole oraz kwasy tłuszczowe (najwięcej linolowego). Regeneruje skórę, dobrze wpływa na proces gojenia blizn i ran.
Zimnotłoczone oleje roślinne to doskonała alternatywa dla niektórych gotowych kosmetyków. Z powodzeniem możemy stosować je w domu – same lub jako składniki wyrabianych przez nas samodzielnie kosmetyków. Pamiętajmy tylko, że muszą być świeże, z pewnego źródła i przechowywane w odpowiednich warunkach - najlepiej w chłodnym miejscu, zamknięte i z dala od światła. Wtedy dłużej zachowają bogactwo swoich składników.